'Sahte aşı' açıklaması: Kedi ve köpek aşılarında ciddi tedarik sorunu var

'Sahte aşı' açıklaması: Kedi ve köpek aşılarında ciddi tedarik sorunu var

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Başkanı Eroğlu, kedi ve köpek aşılarındaki tedarik sorunu ve piyasadaki sahte aşılara ilişkin konuşarak Türkiye'de aşı üretimi olmadığını ifade etti. Eroğlu, "Kovid-19 dolayısıyla karma aşıların üretiminde de aksama oldu. Hem o hem de bizim CNP özeliğini kaybeden firmalarımızın ithal edememesi yüzünden ülkemizde arzda sıkıntı oldu" dedi.

Kedi ve köpekler için üretilen aşılarda yaşanan tedarik sorunu nedeniyle piyasaya sahte aşı sürüldüğü belirtiliyor. Türk Veteriner Hekimleri Birliği Başkanı Ali Eroğlu, tespit edilen sahte aşıların kedi ve köpeklere uygulanan 'karma aşı' olduğunu söyleyerek "Bunlar bakanlığa intikal etti. Trakya Veteriner Hekimleri Odası zaten anında bunu bize bildirdi" diye konuştu.

'CNP BELGELERİNİN SÜRESİ DOLUNCA İTHALATTA SIKINTI OLDU'

Kovid-19 salgının başından beri kedi ve köpek aşılarında tedarik sorunu olduğunu dile getiren Eroğlu şunları söyledi:

"Şu son bir yıl içerisinde Kovid-19'dan sonra daha dorusu karma aşılarda sıkıntı yaşandı. Bunun sebebi de şu; ülkemizde bu aşılar üretilemiyor tamamı ithal ediliyor. CNP belgesi olan firmalar tarafından ithal ediliyor. Bu firmaların belgelerinin süresi dolunca, CNP şartlarını tekrar yerine getirip süresini uzatamadığı için ithalatta sıkıntı oldu

'AŞI ÜRETEN YERLER KOVID'E ODAKLANDI'

Ayrıca dünyanın aşı üreten yerlerinde de Kovid-19 dolayısıyla, daha çok buna konsantre olunması dolayısıyla karma aşıların üretiminde de bir sıkıntı oldu. Ama biz de üzerinde itinayla duruyoruz. Şu son birkaç aydan beri bir problem yok. Sahte aşıyla ilgili de gerekli tahkikat yapılıyor diye biliyoruz.

İyi sonuçlar doğurmaz tabii ki hayvan sağlığı açısından. Aşı yapıldıktan sonra birtakım komplikasyonları, yan etkileriyle ilgili bir tablo ortaya çıkması lazım. Biz Trakya Veterinerler Odası ile de bakanlık yetkilileri ile de detaylı görüştük. Aşı yapıldıktan sonra sağlığı bozulan herhangi bir hayvan ihbarı olmadı.

'AŞI KONUSUNDA VETERİNER HEKİMLERİMİZ OLDUKÇA HASSASTIR'

Sahte aşı bir defa o hastalığa karşı hayvanı koruyamayacağı için hayvan o hastalığa yakalanacak. Elbette şu anda bir oran vermek zor ama bunlar genelde hayvandan hayvana bulaşan hastalıklar değil. Ama hayvanın kendisi mesela bir gençlik hastalığı… Bu bulaşıcı bir hastalıktır. Özellikle yavrularda kullanılan aşı sahteyse ve köpeği korumuyorsa o hastalığa yakalanacak ve irtibatta olduğu diğer hayvanlara da bulaştırmış olacak. Ama bu aşıda hastalıkların tamamı bulaşıcı hastalık değil. Gençlik hastalığını bulaşıcı olduğu için örnek verdim.

Karma aşı konusunda veteriner hekimlerimiz oldukça hassastır. Kullandığı aşının menşeini, bu aşının, firmanın durumunu vesaire araştırıyorlar. Bunlara dikkat ediyorlar. Çünkü neticede bir can geliyor size, hayatını da kaybedebilir aşıyı yaptığınız zaman. Veteriner kliniklerine ya da il, ilçe tarım müdürlüklerine hayvanlarını götüren vatandaşlarımızın tereddüt etmeden rahat bir şekilde aşılarını yaptırabilirler."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN