Erdoğan 'Bize 1 yıl müsaade' diyerek açıkladı: Harap olan yerleri yeniden inşa edeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP lideri Bahçeli ile birlikte Kahramanmaraş depremlerinde en ağır hasarı alan Hatay'a ziyarette bulundu. Erdoğan, burada depremzedeler için alınan yeni kararları açıkladı. Erdoğan, harap olmuş yerleri sıfırdan inşa edeceğiz ama bize asgari 1 yıl müsaade" dedi. TOKİ taksitlerinin üç ay ertelendiğini duyuran Erdoğan, kamu bankalarındaki kredi taksitlerinin ise altı ay ertelendiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, incelemelerde bulunmak üzere gittiği Kahramanmaraş depremlerinden en çok etkilenen iller arasında olan Hatay'a ziyarette bulundu. Erdoğan'a MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de eşlik etti.

Arama kurtarma çalışmalarına katılan ekiplerle tek tek görüşen iki lider, yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi aldı. Erdoğan ve Bahçeli arama kurtarma ekipleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Erdoğan, gerçekleştirdiği görüşmelerden sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak halka seslendi. Erdoğan, burada, her durumda yanınızdayız mesajı vererek afet bölgesi için yeni kararları açıkladı.

6430300.jpg

Erdoğan'ın cümlelerinin satırbaşları şu şekilde:

"İki hafta önce bugün yaşadığımız depremlerin meşakkatli yolun acı bir sayfası olarak nakşettik. Ailesini kaybeden nice kardeşlerim var, hepiniz baş sağlığı diliyorum. Ölenlerimizin ruhları için Fatiha okuyalım.

Dokuz saat arayla yaşadığımız depremler etki alanı ve yıkım gücüyle dünyada eşi benzeri olmayan hadiselerin arasına girdi. Depremde kırılan 5 ayrı fay hattıyla yer kürede 7 metre yer değiştirme yaşandı. Bölgede 6 bini aşkın artçı sarsıntı meydana geldi.

Her durumda vatanımıza sahip çıktık, çıkıyoruz. Umutsuzluğa kapılmadık, depremi milli hafızamıza kazıdık. İlk andan itibaren tüm kurumlarımızı anında harekete geçirdik.

Deprem haberimizi aldığımız andan itibaren tüm bakanlıklarımızı, tüm ekiplerimizi harekete geçirdik. Arama kurtarma çalışmalarını başlatmak için seferber ettik. Türkiye'nin 81 ilinden tüm kamu görevlilerini deprem bölgesine yönlendirdik. Diğer ülkelerden arama kurtarma ve yardım ekiplerini de ülkemize davet ettik. Süreci yönetmek için gereken hukuki alt yapıyı oluşturduk. Felaketten kurtulan insanlarımız yeniden hayata bağlamak için gece gündüz çalıştık.

6 BİNİ AŞKIN ARTÇI

6 bini aşkın artçı sarsıntıya rağmen ekiplerimiz çalışmalarını devam ettirdi. 71 binin üzerinde birimin enkazı kaldırıldı.

Bakanlığımız hasar tespit çalışmalarını bitirmek üzeredir. Tamamen yıkılmış 21 bine yakın binadaki 71 binin üzerinde bağımsız birimin enkazı kaldırıldı.

Günde 2 milyon 400 bin kişiye sıcak yemek veriliyor. Deprem fırsatçılarıyla ilgili gerekli işlemler yapılıyor.

Enkazdan kurtarılanların sayısı 114 bin 834. Depremin ilk anından itibaren bugüne kadar arama kurtarmadan yardıma kadar her safhada yer alan kamu görevlilerine, gönüllülere, dualarıyla burada olan insanlara şükranlarımı sunuyorum. 1 milyon 684 bin vatandaşımızın barınma ihtiyacı giderilmiştir.

Halen 65 bininin daha kurulumu süren konteyner sayısını ilk etapta 100 bine, ihtiyaç halinde 200 bine kadar çıkartabileceğiz.

6430921.jpg

TOKİ TAKSİTLERİ 3 AY ERTELENDİ

Şehirlerimizin tamamını konutu, iş yeri, sanayisi, tarımı, tarihi ve kültürel değerleriyle en küçük gerilemeye mahal vermeden yeniden ayağa kaldıracağız. Depremzedeler için 1 yılda yeni konutlar inşa edeceğiz. TOKİ taksit ödemelerini 3 ay erteledik.

Eğitimi de önceliklerimizin başına alıyoruz. İlk ve ortaöğretim okullarımızın durumlarını tek tek ele alıyoruz. Bankalarımız deprem bölgesi için ilave destekler veriyor.

KAMU BANKALARI ÖLENLERİN BORÇLARINI SİLECEK

İş yerleri, işletmeleri zarar gören 150 bin esnafımızın Halk Bankası'ndan kullandıkları Hazine destekli kredi ödemelerini 6 ay süreyle erteledik. Ağır yıkımın yaşandığı bölgedeki 152 belediyemizin İller Bankasına olan ödemelerini 3 ay erteledik. Kamu bankalarımız depremde vefat eden vatandaşlarımızın kredi borçları silecek.

'KREDİ ÖDEMELERİNİ 6 AY ERTELEDİK'

İş yerleri, işletmeleri zarar gören 150 bin esnafımızın Halk Bankası'ndan kullandıkları Hazine destekli kredi ödemelerini 6 ay süreyle erteledik.

Ağır yıkımın yaşandığı bölgedeki 152 belediyemizin İller Bankasına olan kredi ödemelerini 3 ay erteledik. Depremin ülke genelindeki ekonomik faaliyetlere olumsuz etkisini önlemek amacıyla 250 milyarlık Kredi Garanti Fonu paketini 350 milyar liraya yükselttik.

'BİZE ASGARİ BİR YIL MÜSAADE'

Bugün Devlet Bey ile de arabada konuştuk. Biz buraları sıfırdan yapacağız. Yani güçlendirme yapalım, şöyle yapalım, böyle yapalım yok. Sıfırdan yeni bir Antakya'yı yeniden inşa edeceğiz. Arsuz'u yeniden inşa edeceğiz, İskenderun'u yeniden inşa edeceğiz.

Bütün tahrip olmuş, harap olmuş yerleri sıfırdan inşa etmek suretiyle bütün vatandaşlarımızın gönül huzuru içerisinde buraya yerleşmesini sağlayacağız. Ama bize asgari 1 yıl müsaade.

20 BİN KİŞİYE İŞ İMKANI

İŞKUR'un Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında 20 bin vatandaşımızın hızla istihdamını temin ediyoruz. 20 milyar liralık deprem bölgesi işletme ve yatırım destek paketi hazırladık.

Depremde zarar gören çiftçilerimize, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi'den kullandıkları Hazine destekli kredilerini 1 yıl tehir etme imkanı getirdik.

(Kentsel dönüşüm) Kimi ideolojik saplantılarla kimi basit çıkar kaygılarıyla yürütülen engelleme çabalarının artık son bulmasını bekliyoruz.

'HATAY'IN DEMOGRAFİK YAPISI DEĞİŞMEYECEK'

Hatay'ın demografik yapısının değiştirilmesi gibi dedikodulara iltifat etmeyin. Hatay'ın demografik yapısını değiştirmeye evelallah kimsenin gücü yetmez."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (11)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
11 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN