Back To Top
Son dakika! Dışişleri'nden tutuklu DEAŞ'lılar için açıklama

Son dakika! Dışişleri'nden tutuklu DEAŞ'lılar için açıklama

 - Son Güncelleme: 12.10.2019 Cumartesi 16:25
Son dakika! Dışişleri\'nden tutuklu DEAŞ\'lılar için açıklama
- A +

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Suriye'nin kuzeyine yönelik düzenlenen Barış Pınarı Harekatı kapsamındaki alanlarda bulunan alıkoyma merkezlerindeki DEAŞ unsurlarının ve kamplardaki ailelerinin gözetimini üstlenecekleri duyuruldu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye Milli Ordusu (SMO/ eski adıyla Özgür Suriye Ordusu) ile birlikte Suriye'nin kuzeyine Çarşamba günü başlattığı Barış Pınarı Harekatı ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Harekatı gölgelemeye dönük çabaları yakından takip ettiklerini belirten Aksoy, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Trump ile yaptığı son telefon görüşmesinde belirttikleri üzere, Barış Pınarı Harekatıyla terörden arındırılacak alanlardaki alıkoyma merkezlerinde bulunan DEAŞ unsurlarının ve yine harekat alanındaki kamplarda bulunan ailelerinin gözetimini üstleneceğiz" dedi. 

Aksoy şöyle devam etti:

"Ülkemizce gözetim altına alınacak DEAŞ mensupları ve ailelerinin, bu aşamada, Suriye içinde terörden arındırılmış bölgelerde tutulması yönünde çalışmalar yapılacaktır.

DEAŞ’la ilintili yabancı terörist savaşçıların suça karışmamış eş ve çocuklarının rehabilitasyonu konusunda vatandaşı oldukları ülkeler ve uluslararası örgütlerle birlikte çalışmaya hazırız. 

Öte yandan, kalıcı çözümün Suriye’de tutulan yabancı terörist savaşçılar ve ailelerinin, vatandaşlığını taşıdıkları menşe ülkelerce geri alınması, yargılanması ve rehabilitasyonundan geçtiği bilinmelidir. Bu doğrultuda uluslararası toplumun ortak çabalarını önemsiyoruz. Türkiye, uluslararası toplumun bu amaçla sarfedeceği gayretlere her türlü katkıyı vermeye devam edecektir."

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN