Cumhurbaşkanı Erdoğan: Başörtüsü düzenlemesi için referandum dahil her adıma hazırız

Başörtüsü konusunda hazırladıkları Anayasa değişikliği teklifini TBMM'ye sunacaklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Halk oylaması dahil diğer adımlara da hazırız" dedi. Öte yandan Rusya'nın 'tahıl koridoru' anlaşmasından çıkması üzerine Putin ile görüştüğünü açıklayan Erdoğan, tahıl sevkiyatının bugünden itibaren eskiden olduğu gibi devam edeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin TBMM grup toplantısında konuştu. Salonda tezahüratların uzun sürmesi üzerine Erdoğan bir süre sloganlara kulak verdi. Çeşitli kentlerden grup toplantısını izlemeye gelen kalabalığı selamlayan Erdoğan, daha sonra konuşmasına başladı.

erdogan-grup-toplantisi-6.jpg

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

MAHİR ÜNAL'IN YERİNE ÖZLEM ZENGİN GETİRİLDİ

Grup ve parti yönetimimizde yaptığımız değişiklikleri paylaşmak istiyorum. Mahir Ünal'ın görevden affı talebi nedeniyle daha önce aynı görevi yapan Özlem Zengin arkadaşımızı teklif ediyoruz.

Mahir Ünal arkadaşımıza görev süresi boyunca partimize, ülkemize yaptığı katkılar için teşekkür ediyorum. Kendisiyle farklı alanlarda yakın bir şekilde çalışmayı sürdüreceğiz.

Özlem Zengin kardeşimize muvaffakiyetler diliyorum. Sivil Toplum ve Halklar İlişkiler Başkanlığı'na da Belgin Uygun'u görevlendirdik.

erdogan-grup-toplantisi-5-001.jpg

"TÜRK VE MÜSLÜMAN TOPLUMA KARŞI DÜŞMANLIK ARTIYOR"

Mevlüde Genç geçtiğimiz günlerde vefat etti, bugün de Amasya'da ebedi yolculuğuna uğurlanıyor. Avrupa'daki Türk ve Müslüman topluma karşı giderek artan düşmanlıkla mücadelemizi sürdüreceğimizi ifade ediyorum.

erdogan-grup-toplantisi-3.jpg

"20 YILLIK İKTİDARLA BİR REKORA DAHA İMZA ATTIK"

3 Kasım 2002 tarihinde başlayan hizmet yolculuğumuzda 20 yıllık kesintisiz iktidarla bir rekora daha imza atmış bulunuyoruz.

Türkiye'nin güçlenmesi için partimiz çatısı altında farklı kademelerde görev yapmış tüm yol arkadaşlarımızdan Allah razı olsun diyorum. Milletimizin 85 milyon ferdinin her birinin hayatına dokunan, umudunu besleyen hizmetlerimiz var.

Dünyanın dört bir yanında da iz bırakan çalışmalar gerçekleştirdik. Bizden önceki 80 senede yapılan hizmetlerin kat ve kat fazlasını ülkemize kazandırmayı gerçekleştirdik.

Asrın projeleri olan nice eserlerle tarihe adımızı yazdırdık. Milli iradenin üzerinde yıllardır Demokles'in kılıcı gibi olan ne varsa canımız pahasına hepsini de tehdit olmaktan çıkardık.

erdogan-grup-toplantisi-2-001.jpg

"SAYISIZ HUKUKSUZLUĞA MARUZ KALDIK"

Ülkemize 20 yılda kazandırdıklarımızı saymaya kalksak günler, haftalar yetmez. Elbette bu süreçte pek çok saldırıya, pek çok hainliğe, sayısız hukuksuzluğa maruz kaldık.

Bizi hedeflerimizden vazgeçirmeye, milletimizle aramıza nifak sokmak için ellerindeki tüm piyonları üzerimize saldılar. Her yol ve yöntemi kullanarak bizi yıldırmaya, korkutmaya çalıştılar. Bunların hiçbirine eyvallah etmedik. Kefenimizi giyerek çıktığımız yolda geri adım atmadık.

Bugün de 20 yıllık tecrübenin ışığında ilk günün aşkı, azmiyle hizmeti sürdürüyoruz. Bugün de mesajlarımızı doğrudan milletimize veriyor, istişarelerimizi milletimizle yapıyor, istikametimizi milletimizle belirliyoruz.

erdogan-grup-toplantisi-1.jpg

TÜRKİYE YÜZYILI SEFERBERLİĞİ

Son toplantımızdan bu yana 2 haftalık dönemi şehir ziyaretleriyle, temel atma töreniyle, görüşmelerle dolu dolu geçirdik. Milletimizden gördüğümüz sevgi seli bize daha çok çalışma azmi veriyor.

Türkiye Yüzyılı'nı açıklayarak gelecek vizyonumuzu paylaştık. Tanıtımı yaparken bu vizyonu milletimizle inşa edeceğimizin altını çizmiştik. 81 ilimizde milletimizin her bir ferdinin Türkiye Yüzyılı'na ilişkin fikrilerini beyan edecekleri seferberlik başlatıyoruz.

Bu vizyonumuzun ilk somut eseri olarak gördüğüm TOGG'u Cumhuriyetimizin 99. yıl dönümünde 29 Ekim'de banttan indirdik. Şubat ayında satışı, martta teslimi başlayacak TOGG Türkiye'nin yeni prestij markası olarak ülkemizi başarıyla temsil edecek.

erdogan-grup-toplantisi-4-001.jpg

"KILIÇDAROĞLU, HAMBURGER TURLARI DÜZENLİYOR"

Cumartesi Gaziantep'e gidiyoruz, yapımı tamamlanan eserleri hizmete açıyoruz. AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak Türkiye Yüzyılını planlarken CHP'nin nelerle uğraştığını biliyorsunuz.

İllerimizi ziyaret etmek, vatandaşın sofrasına oturmak varken 10 bin kilometre öteye hamburger turları düzenliyor. İngiltere'ye gidecek, Almanya'ya gidecek. Almanya'da döner var orada döner var. Geçmişte renklere ayırarak şevklerini kırdığı yatırımcıdan özür dilemeden Londra'ya temiz yatırımcı arıyormuş.

Düne kadar yatırımcıları tehdit eden kendisi değilmiş gibi şimdi yatırımcılara gidiyormuş. Yatırım kim sen kim? Ülkenin gerçeklerinden kopuklukları, hangi seviyeyi aştığını bilmeyecek seviyedeler.

erdogan-grup-toplantisi-7-001.jpg

"AİLENİN KORUNMASINI ESAS ALAN DÜZENLEME YAPACAĞIZ"

Başörtüsü konusunu, kabuk bağlayan yaraları değme pahasına bir gece yarısı gündeme taşıdılar. İçinde sapkınlıkları meşrulaştıran belirsiz ifadelerin olduğu yasa teklifi ile yaptılar.

Biz de ailenin korunmasını esas alan anayasa değişiklik teklifimizle yanıt verdik. Bu ara başörtülü hanım kardeşlerimize rozet takma yarışına girdiler. Önümüzdeki seçimlerde başörtülü aday çıkarırlarsa şaşmayın. Bugüne kadar neden yapmadılar?

Sıkıysa önümüzdeki seçimde başörtülü adayları koy. Bak HADEP koydu öyle ya da böyle. Hadi sen de koy görelim. Sizin geçmişteki ağababalarınız Meclis'ten başı örtülü kızlarımızı kovma derdindeydi. Hani demokrasi, hani hak ve özgürlükler Hak verilmez alınır diyorduk ve bu hakkı eninde sonunda aldık.

erdogan-grup-toplantisi-11.jpg

"BAŞÖRTÜSÜ İÇİN HER ADIMA HAZIRIZ"

Arkadaşlarımız teklifimizi MHP ve diğer siyasi partilerle görüşmeye başlıyorlar. MHP ile yetkilisi arkadaşımızla arkadaşlarımız görüşmelerini yapacaklar. Bugün tamamlanacak görüşmelerin akabinde teklifimize nihai halini verip Meclis'e sunacağız.

Teklifin muhalefet içinde turnusol kağıdı olacağına inanıyoruz. Hadi görelim bakalım. Teklif görüşmeleri başlayınca kimin demokrasiden ve aileden, kimin de sapkınlıktan yana olduğu görülecektir. Başörtüsünü bir metrelik bez parçası diyerek aşağılayan sen değil miydin ya...

Halk oylaması dahil diğer adımları atmaya da biz AK Parti olarak hazırız. Milletimizin hakemliğinden korkmadık. Meclis'te gerekli çoğunluk olmazsa son söz milletimize ait olacak. Daha cumhurbaşkanı adaylarını bile belirleyemeyenlerin şimdiden telaşa kapıldıkları anlaşılıyor.

erdogan-grup-toplantisi-9-001.jpg

TUZLA BELEDİYE BAŞKANI'NIN İBB İLE YAŞADIĞI GERGİNLİK

Geçtiğimiz günlerde Tuzla Belediye Başkanımıza yönelik, huzurlarınızda Tuzla Belediye Başkanımızı tebrike diyorum, orada yapılan linç girişimi helalleşme maskesi altındaki CHP'nin asıl yüzünü ortaya koymuştur. Açılışını yapıyorum dediği o tesisler benim belediye başkanlığım dönem yapılmış olan tesistir.

Daha cumhurbaşkanı adaylarını bile belirleyemeyenlerin şimdiden telaşa kapıldıkları anlaşılıyor. Geçtiğimiz günlerde Tuzla Belediye Başkanımıza yönelik, huzurlarınızda Tuzla Belediye Başkanımızı tebrike diyorum, orada yapılan linç girişimi helalleşme maskesi altındaki CHP'nin asıl yüzünü ortaya koymuştur.

Açılışını yapıyorum dediği o tesisler benim belediye başkanlığım dönem yapılmış olan tesistir. Yargının temsilcilerine bu şekilde hakaret mi olur. Anayasada bunlarla ilgili yasal düzenlemeler belli. Bunların takipçisi olacağız. Yargı kararlarını beğenmeyip eleştirmek başka şeydir.

Yalova'daki utanç tablosunun müsebbipleri konusunda gerekenler yapılmazsa güçler ayrılığı ilkesi derin bir yara almış olacaktır. Meclisimizin tüm unsurları ile bu konuda üzerine düşenleri süratle yerine getirmesini bekliyoruz.

erdogan-grup-toplantisi-10-001.jpg

KILIÇDAROĞLU'NUN UYUŞTURUCU İDDİASI

Bu zatın bizi uyuşturucu satıcıları ile aynı cümle içinde kullanarak sergilediği kepazelik artık tüm sınırların aşıldığını göstermektedir. Kendisine bu iftiranın hesabını elbette hukuk önünde de soracağız. Kolluk güçlerimizin haklarını korumak da boynumuzun borcudur.

Bu tür akıl dışı iftiralar 15 Temmuz'dan sonra yoğunlaşmıştır. Kamuoyu araştırmaları bu masanın etrafındaki çıldırtıyor. Daha çok çıldıracaksınız. Yeter ki biz çalışmaya devam edelim. Yeni yapısıyla emniyet ve jandarma teşkilatımız uyuşturucu ile mücadelede de tarihi başarılara imza atmaktadır.

Sadece geçtiğimiz yıl 198 bin uyuşturucu olayına müdahale eden kolluk güçleri 153 bin kişiyi yakalamış, 22 binden fazlası da tutuklanmıştır. Uyuşturucu ticaretine dünyadaki en ağır cezaları veren ülkelerin başında biz geliyoruz Bay Kemal. Adam ne diyor: Biz cari açığımızı uyuşturucu satışı ile kapatıyormuşuz. Vicdansıza bak ya, bu ne akıl ya, sen kendinde misin?

erdogan-grup-toplantisi-8.jpg

"BU BELA İLE DÜNYANIN BAŞI DERTTE AMA SENİN DE BAŞIN DERTTE"

Kimyevi bir uyuşturucu olan metamfetamin, bunu gayet iyi biliyormuşsun galiba öyle bir şeyler duydum, bu bela ile dünyanın başı dertte ama senin de başın dertte. Akıl sahibi olan tüm muhalefet gruplarına sesleniyorum birilerinin kendi siyaset açığını uyuşturucu ile kapatmak istediği de kesindir.

15 Temmuz'dan bu yana PKK terör örgütünün en önemli gelir kaynağı olan uyuşturucu ticaretindeki elini kolunu kıran operasyonları biz gerçekleştirdik. 362 milyon kök kenevir ele geçirilerek örgüte 287 milyar liralık darbe vuruldu. Sanırım bu uyuşturucu hezeyanının sebebi daha iyi anlaşılmıştır.

Biz hırsızlıklarını, hezeyanlarını provokasyonlar örtmeye çalışanların oyununa gelmeyecek basirete sahibiz. Kahraman ordumuza iftira atan alçaklarla ilgili bize hak, hukuk dersi vermeye kalkmaları da ayrı bir garabettir. CHP ve şürekasının özgürlükten anladığı iftira atma özgürlüğüdür, yalan söyleme özgürlüğüdür.

Dünyanın hiçbir medeni ülkesinde böyle bir özgürlük tanımı yoktur. Milletimizin önce 2023 sonra da 2024 mahalli idareler seçiminde bu faşizm zihniyeti tarihin çöp sepetine atacağına iman ediyoruz. Türkiye Menderes'ten itibaren başrolünü CHP'nin oynadığı bu kirli senaryoları pek çok görmüştür.

CHP'ye yeni görevler ve talimatlar verildiği anlaşılıyor. Sandığın rengi belli oldukça sinsi ve yıkıcı çabaların artması muhtemeldir.

erdogan-grup-toplantisi-12-001.jpg

"BU TOPLAMA YAPININ AKIBETİ KARANLIKTIR"

2023 seçimlerinde de şöyle derli toplu sıkletimize uygun bir muhalefetle yarışmayı isterdik. Ama birbirlerine laf yarıştırmaktan başka hiçbir vasfı olmayan ekip çıktı. Kendi en basit meselelerini dahi çözemeyen bu toplama yapının akıbeti karanlıktır, Allah'ın izniyle büyük bir hüsrandır. Önümüzdeki 7 aylık süreç inşallah bu hakikati çok daha açık hale getirecektir.

erdogan-grup-toplantisi-13.jpg

"HAYAT PAHALILIĞI İLE MÜCADELE ANA ÖNCELİĞİMİZ"

Hayat pahalılığı ile mücadele ana önceliğimiz olmayı sürdürüyor. Dünya son 60-70 yılın en yüksek enflasyon rakamları ile uğraşırken ülkemizde ekonominin çarkları dönüyor. Avrupa dahil pek çok ülke yaklaşan kış şartları ile beraber kendilerini enerji kıtlığına hazırlarken biz içimiz rahat şekilde kışa giriyoruz.

Dün Sayın Putin'le görüştüm. Türkiye artık doğal gazda ve enerjide bir hub. Avrupa'ya bizim üzerimizden enerji ihracı da olacak. BM'den uluslar arası kuruluşlara kadar birçok kurum bizim enflasyon ve faiz arasında kurduğumuz sebep sonuç ilişkisine hak veriyor. Yılbaşından sonra göreceksiniz. Dünyada da faizi indirmeye başladıklarını göreceksiniz.

erdogan-grup-toplantisi-15-001.jpg

"HUBUBAT ÖDEMELERİ İÇİN MART AYINI BEKLEMEYECEĞİZ"

Tarım sektörümüzü daha da rahatlatacak bazı müjdelerimizi bugün sizlerle paylaşmak istiyorum. Çiftçilerimize mazot ve gübre desteği ödemelerimizi öne çekiyoruz. Hububat üreten çiftçilerimize ödemelerini 2023 Mart ayı yerine bu yıl içinde ödemeye başlayacağız.

Tarımsal destekleme bütçemizi 30 kat artışla 2022 yılında 34 milyar liraya çıkardık. Geleneksel bitkisel üretimi desteklemek vaadiye verilen desteğin üst limitini yüzde 120'ye yükselttik. Ekim başı itibariyle çiftçi kayıt sistemine e-Devlet'ten erişim imkanı sağladık.

Ekimden bugüne toplam 400 binin üzerinde çiftçimiz belgesini e-Devlet'ten oluşturdu. Kooperatif Marketlerimiz şimdilik 1335'e ulaşan marketlerimizin sayısını en kısa sürede 2 binin üzerine çıkartacağız.

erdogan-grup-toplantisi-14.jpg

"TAHIL KORİDORUNDA SEVKİYAT DEVAM EDECEK"

Şimdi yeni bir müjde de şu; sayın Putin'le yaptığımız görüşme üzerine bugün de sayın Zelenski ile görüşeceğim. Rusya Savunma Bakanı Şoygu, Milli Savunma Bakanımız Akar'ı arayarak bugün 12.00'den itibaren tahıl sevkiyatının eskiden olduğu gibi devam edeceğini belirtti.

erdogan-grup-toplantisi-16.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (13)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
13 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN