Eğitimde yeni dönem başlıyor: Tartışmalı müfredat onaylandı

Eğitimde yeni dönem başlıyor: Tartışmalı müfredat onaylandı

Milli Eğitim Bakanı Tekin, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının onay sürecinden geçen "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli"ni onayladı. Yeni müfredat MEB'in internet sitesinden erişime açıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uzun süredir üzerinde çalışılan yeni müfredat taslağı son aşamayı da geçerek onaylandı. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in de onayını takiben "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" adı altında hazırlanan yeni müfredat, kamuoyunun erişimine açıldı.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin yeni müfredatı onayladı - TV5Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin

67 BİN 284 GÖRÜŞ VE ÖNERİ ALINDI

Talim Terbiye Kurulu'nun ardından Bakan Tekin'in onayıyla birlikte, uzun bir sürecin ardından hazırlanan yeni müfredatın uygulanmasına yeşil ışık yakıldı. Türkiye genelinde 26 Nisan'da kamuoyunun görüş ve önerisine sunulan taslak, 10 Mayıs'a kadar askıda kaldı. Bu süreçte 67 bin 284 görüş ve öneri iletilirken, öğretmenlerden 38 bin 865, sivil toplum kuruluşları ve diğer eğitim paydaşlarından ise 28 bin 419 görüş alındı.

Yapılan açıklamaya göre; gelen görüşlerin değerlendirilmesi ve önerilerin incelenmesi sürecinde şeffaflık, bilimsellik ve katılımcılık ilkeleri gözetildi. Bu kapsamda, görüş ve öneriler Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı komisyonları ile ilgili genel müdürlüklerle paylaşılarak incelendi.

Görüş ve önerilerin değerlendirilmesi sonucunda öğretim programlarında bazı genel tashihler yapıldı ve yeni müfredat taslağı oluşturuldu. 26 dersin "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" öğretim programları, 16-22 Mayıs tarihleri arasında Talim ve Terbiye Kurulu gündemine alındı ve görüşüldü. Bu süreç sonunda ise yeni müfredat, Talim ve Terbiye Kurulu onayından geçti.

KADEMELİ ŞEKİLDE UYGULANACAK

Onay sürecini tamamlayan yeni müfredat, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından onaylandı. Böylece, "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" adı altındaki yeni müfredat, https://mufredat.meb.gov.tr adresi üzerinden kamuoyunun erişimine açıldı.

Yeni müfredat, gelecek eğitim-öğretim döneminden itibaren okul öncesi, ilkokul 1. sınıf, ortaokul 5. sınıf ve lise 9. sınıftan başlayarak kademeli olarak uygulanacak.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (4)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
4 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN