TBMM'nin yeni başkanı Numan Kurtulmuş

TBMM'nin yeni başkanı Numan Kurtulmuş

TBMM'nin yeni döneminde başkanının seçilmesi üzere yapılan oylama yemin töreninin ardından başladı. Birinci ve ikinci turunda adaylar yeterli çoğunluğu sağlayamadı ancak üçüncü turda AK Parti İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, 321 oy alarak TBMM Başkanı seçildi. Kurtulmuş, daha sonra görevi geçici olarak Meclis Başkanı olan MHP Lideri Bahçeli'den görevi devraldı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı için 2 Haziran'da başlayan adaylık başvurularının sona ermesinin ardından Genel Kurul, geçici Meclis Başkanı Devlet Bahçeli başkanlığında saat 14.00'te toplandı. Meclis Başkanı seçiminin birinci ve ikinci turunda adaylar yeterli çoğunluğu sağlayamadı. Üçüncü turda AK Parti İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, 321 oy alarak TBMM Başkanı seçildi. Kurtulmuş, Meclis Başkanı olarak seçilmesinin ardından yaptığı ilk açıklamada, "Meclis Başkanlığı görevini bütün siyasi partilerle diyalog içinde sürdüreceğimi ifade etmek istiyorum" dedi.

Kurtulmuş, daha sonra görevi geçici olarak Meclis Başkanı olan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den görevi devraldı.

BİRİNCİ TUR OYLAMASI SONA ERDİ

Meclis Başkanlığı seçiminde birinci tur oylaması tamamlandı. 586 oyun kullanıldığı ilk turda AK Parti'nin adayı Numan Kurtulmuş 317, CHP'nin adayı Tekin Bingöl 131, İYİ Parti'nin adayı Cihan Paçacı ise 42 oy aldı. Can Atalay ise 3 oy aldı.

İKİNCİ TUR OYLAMASI SONA ERDİ

28'inci Yasama Dönemi için TBMM Başkanlık seçiminin ikinci turunda hiçbir aday yeterli çoğunluğu sağlayamadı. AK Parti’nin adayı İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş 321 oy aldı.

ÜÇÜNCÜ TUR SONA ERDİ, YENİ BAŞKAN BELLİ OLDU

TBMM Başkanlığı seçiminde üçüncü tur da sona erdi. Üçüncü turda salt çoğunluk olan 301 oy aranıyordu. AK Parti İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, üçüncü turda 321 oy alarak TBMM Başkanı seçildi.

Meclis Başkanı seçilen Numan Kurtulmuş, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

TBMM'nin 1 . Meclisi'nden bize kalan iki temel hedef. Birincisi tam bağımsızlık, ikincisi Türkiye'yi muasır medeniyetlerin üstüne çıkarmaktır. Bizim gibi ülkelere yerinde durmak yakışmaz, bizim gibi büyük milletlere gündelik hesapların üzerinde durmak hiç yakışmaz. Türkiye yüzyılı olarak adlandırdığımız sözü güçlü oluşturmak üzere hep beraber destek vereceğiz, omuz vereceğiz Allah'ın izniyle. Nasıl hemen Divan'ın arkasında yer alan egemenlik kayıtsızlık şartsız milletindir sözü nasıl sadece motto ve slogandan ibaret değilse, demokratik anlayış manzumesi ise aynı şekilde Türkiye yüzyılı ortak bir hedef ve amaçtır.

Biliyoruz ki, insanlar fani, kurumlar ve kurallar kalıcıdır. Şu anda bu salonu dolduran 600 milletvekilimizin tamamı geçiciyiz, faniyiz. Bu millet bize imkan tanımıştır. Bu imkanı Allah'ın verdiği kudret ve güç sayesinde sonuna kadar kullanacağız. Bizden sonraki nesiller de dünyada sözü güçlü, tesirli Türkiye için önüne hedefler koyacak, yoluna devam edecektir. Bir seçim geride kaldı. Bazen maksadını aşan sözler söylenmiş olabilir. Bazen birbirimize karşı tahammülsüzlükler sözler ortaya çıkmış olabilir. Farklı partilerin yer aldığı Meclis demokrasimiz bakımından zenginliktir. TBMM'nin bir kavga, tartışma, hatta yüksek sesle birbirini rencide ederek, ötekileştirilerek sözlerin kullanıldığı mekan olmaktan kurtarmak bizim amacımızdır. Her alanda sözlerimizi dile getireceğiz, yumruk sıkmadan el sıkışacağız.

Başkanlık seçiminden önce burada bakan arkadaşlarımız yeminlerini yaptılar. Bir önceki hükümette görev alan, başarıyla görevlerini yerine getiren arkadaşlarımıza milletvekili olarak TBMM'ye hoş geldiniz diliyorum. Bugün burada yeminlerini yapan değerli bakan arkadaşlarımıza üstün başarılar diliyorum. Bu seçimler dolayısıyla bir şeyin daha altını çizme isterim. Milletimiz 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerinde cumhurbaşkanlığı sistemine bir kez daha onay vermiştir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı yeniden seçmiş ve Türkiye'nin lideri olarak belirlemiştir. Şimdi hep beraber Türkiye yüzyılının güçlü bir şekilde mücadele etmesi için mücadele edeceğiz. Bu süre içerisinde bendeniz sizlerin teveccühleriyle Meclis Başkanlığına tensip ettiğiniz kardeşiniz olarak, Meclis Başkanlığı görevini bütün siyasi partilerle diyalog içerisinde sürdüreceğimi bir kere daha altını çizerek ifade etmek istiyorum. Önümüzde bizi bekleyen son derece çetin ve önemli meseleler olduğunu biliyorum.

Tartışmayı en yüksek perdeden yaparak, farklılıklarımızı net bir şekilde ortaya koyarak ama asla ve asla bir diğerimizi ötekileştirmeden fikirlerimizi söyleyebileceğimizi ifade ediyorum. Bir büyük sorunluluğu başta şahsım olmak üzere her milletvekili arkadaşıma hatırlatmak istiyorum. Türkiye'nin darbe izlerini taşıyan anayasadan Türkiye'nin kurtulması gerekmektedir. Milletimizin bizden beklentisi yeni bir anayasa ile Türkiye'nin önünün açılmasıdır. Burada tabii ki esas teşekkül bizleri oylarıyla Meclis'e gönderen milletin bizatihi kendisidir. Yeri geldiğinde parmağını sallayanlara inat aziz milletimiz demokratik olgunlukla mükemmel bir seçim kampanyasını geride bırakmış, bütün süreçleri de anayasal ve yasal süreçleri fevkalade güzel tamamlamış ve TBMM'yi oluşturmuştur.

Dünyadaki birçok ülkeye örnek teşkil edecek katılım oranı ise Türkiye demokrasisinin olgunluğunu gösteren, demokrasiye sahip çıktığını gösteren en önemli göstergelerden birisidir. İnşallah hep beraber huzur, neşe içerisinde milletin dertleriyle zaman zaman dertlenerek, milletin meselelerini ihmal etmeyerek yolumuza devam edeceğiz. Türkiye 6 Şubat'ta dünya tarihinin ender yazdığı büyük yıkımlardan birisine şahit oldu. 50 binin üstündeki kardeşimiz vefat etti, şehit oldu. Bu süreçte depremin yıkıntılarıyla karşı karşıya kalmalarına rağmen demokrasiye sahip çıkmaktan vazgeçmeyen bölgedeki depremzede vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bir konu sürekli gündemimizin maddesi olacak, inşallah depremin yaralarını kalıcı şekilde sarabilmek için TBMM için seferber olacağız depremzede kardeşlerimizin, 85 milyonun emrinde olacağız.

GÖREVİ BAHÇELİ'DEN DEVRALDI

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, daha sonra düzenlenen bir törenle görevi MHP Lideri Devlet Bahçeli'den devraldı.

7 PARTİ MECLİS BAŞKANI ADAYI ÇIKARDI

TBMM Başkanı seçiminde, AK Parti'den İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, CHP'den Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, Yeşil Sol Parti'den (YSP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, İYİ Parti'den İstanbul Milletvekili Mustafa Cihan Paçacı, DEVA Partisi'nden İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Gelecek Partisi'nden Antalya Milletvekili Serap Yazıcı Özbudun ve TİP'ten Hatay Milletvekili Şerafettin Can Atalay yarıştı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN