Kademeli zam formülüyle bütün emeklilerin cebi dolacak! Yüksek enflasyona karşı maaşlara dev zam yolda

Kademeli zam formülüyle bütün emeklilerin cebi dolacak! Yüksek enflasyona karşı maaşlara dev zam yolda

2023 Temmuz emekli maaşına yapılacak zam için çalışmalar hızlandı. EYT'lilerle birlikte 15 milyona ulaşan emekli vatandaşların tamamına kademeli zam yapılacak. İşte, 2023 Temmuz emekli maaşı zam son dakika haberi...

Kamu işçisinin yüzde 45'lik maaş artışının ardından emeklilerin beklediği 2023 Temmuz zammı konusunda, 6 aylık enflasyon verisi, refah payı ve seyyanen zam formülü üzerindeki çalışmaların tamamlamak üzere.

EMEKLİ MAAŞINA ZAM YAPILACAK MI?

Sözcü'de yer alan habere göre, emekli vatandaşlar yüzde 6 toplu sözleşme zammına ek enflasyon farkı da alacak.

Merkez Bankası'nın anketine göre 6 aylık zam oranının SGK ve BAĞ-KUR emeklileri için yüzde 29.92 sevilerinde olması beklenirken, refah payı hariç memur ve emeklisi zammı ise yüzde 18.63 olarak hesaplanıyor.

Ancak burada kamu işçisine yapılan yüzde 45'lik zammın referans alınması bekleniyor. SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin aylıklarında kademeli olarak zam planlanıyor.

2023 TEMMUZ EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Böylece en düşük emekli aylıklarına yapılan iyileştirmeden yararlanamayan emeklilere yönelik düzeltme yapılmasının planlanıyor.

Buna göre, 10-15 bin TL arasındaki emekli aylıklarının yüzde 45, 15-20 bin TL arasındaki aylıklara yüzde 40 zam yapılacak. Bu tutarın üzerindekilere aylıklara da yüzde 35 oranında zam yapılabileceği dile getiriliyor.

Ara zammın yüzde 45 oranında yapılması halinde 10 bin TL'lik emekli aylığının, 4 bin 500 TL artışla 14 bin 500 TL olabileceği belirtiliyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN