Back To Top
Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde Başpehlivan belli oldu

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde Başpehlivan belli oldu

 - Son Güncelleme: 15.07.2018 Pazar 18:39
Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri\'nde Başpehlivan belli oldu
- A +

Bu yıl Edirne'de 657. Kırkpınar Yağlı Güreşleri düzenlendi. 2018 yılındaki mücadelede Ali Gürbüz, Şaban Yılmaz, Orhan Okulu ve Serhat Balcı yarı finale yükselen isimler oldu. Ali Gürbüz ile Şaban Yılmaz eşleşirken Orhan Okulu ile Serhat Balcı karşı karşıya geldi. Finale Şaban Yılmaz ve Orhan Okulu kaldı. Müsabakanın galibi Orhan Okulu oldu.

Edirne'de bu yıl Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin 657'ncisi düzenleniyor. Yarı finale kalan isimler Ali Gürbüz, Şaban Yılmaz, Orhan Okulu ve Serhat Balcı oldu. Ali Gürbüz ile Şaban Yılmaz eşleşirken Orhan Okulu ile Serhat Balcı karşı karşıya geldi. Finale yükselen isimler Şaban Yılmaz ve Orhan Okulu oldu.

 18-07/15/screenshot_4.jpg

BAŞPEHLİVANA 46 BİN LİRA ÖDÜL

Edirne Belediyesi’nce 657’nci Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde Başpehlivanı olan güreşçiye 46 bin lira para ödülü verilecek. Kırkpınar’da dereceye girecek olan pehlivanlara toplamda 260 bin 400 lira para ödülü dağıtılacak. Başpehlivanlık güreşlerinde ikinci olacak pehlivan 28 bin lira, üçüncü olacak 2 pehlivan da 14’er bin lira para ödülü kazanacak. 657'nci Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde mücadele edecek olan Başpehlivanlara bin 300 lira, Başaltı pehlivanlarına bin lira, Büyük Orta Pehlivanlarına 650 lira, Küçük Orta Büyük Boy, Küçük Orta Küçük Boy, Deste Büyük Boy, Deste Orta Boy, Deste Küçük Boy Pehlivanlara 400 lira, Ayak Boyu, Tozkoparan, Teşvik 2, Teşvik 1, Minik 2 ve Minik 1 Pehlivanlara 300 lira net yolluk ücreti ödenecek. Ayrıca yükselecekleri her tur için; Başpehlivanlar 80 lira, Başaltı Pehlivanları 60 lira, Büyük Orta Pehlivanları 45 lira, Küçük Orta Büyük Boy ve Küçük Orta Küçük Boy Pehlivanlarına 40 lira, Deste Büyük Boy, Deste Orta Boy, Deste Küçük Boy, Ayak Boyu, Tozkoparan, Teşvik 2, Teşvik 1, Minik 2 ve Minik 1 Pehlivanları 35 lira tur ücreti alacak.

GEÇEN YILIN BAŞPEHLİVANI ÇEYREK FİNALDE ELENDİ

657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde son başpehlivan İsmail Balaban, çeyrek finalde Ali Gürbüz’e yenilerek, organizasyona veda etti.

Sarayiçi Er Meydanı’nda yapılan organizasyonda, İsmail Erkal, Mehmet Yeşil Yeşil ve Osman Aynur’u yenen İsmail Balaban ile Recep Taslak, İsmail Koç ve Recep Kara’yı mağlup eden Ali Gürbüz çeyrek finalde eşleşti. Erken final olarak değerlendirilen karşılaşma, güreşseverlerin en fazla ilgi gösterdiği maç oldu.

Zorlu rakiplerini yenerek çeyrek finale ulaşan İsmail Balaban’ın müsabakanın ilk dakikalarında rakibini kasnağından tutarak çevirmesi tribünlerden büyük alkış aldı. Karşılaşma yüksek tempoda geçti. Ali Gürbüz, sık sık iç kasnaktan yakalamak için dalma denemeleri yapan İsmail Balaban’ın bu güreş oyununu bozmak için mücadele verdi.

Normal sürede kazanan olmayınca, puanlama bölümüne geçildi. Ali Gürbüz’e pasif güreştiği gerekçesiyle iki ihtar verildi. İsmail Balaban’ın sık sık paça kazık denemesinde bir boşluğunu yakaladığı rakibinden puan alan Ali Gürbüz, yarı finale yükseldi. Son başpehlivan Balaban, yenilmesi sonrası gözyaşlarına hakim olamadı.

Kura çekimi sonrası diğer çeyrek final eşleşmeleri Orhan Okulu-Hüseyin Gümüşalan, Faruk Akkoyun-Şaban Yılmaz, Serhat Balcı-Fatih Atlı şeklinde oldu.

Orhan Okulu ile Hüseyin Gümüşalan’la arasındaki güreş kısa sürdü. Yaklaşık 5 dakika süren güreşte iç kazık ters paçayla rakibini yenen Orhan Okulu, yarı finale adını yazdırdı.

Şaban Yılmaz ile Faruk Akkoyun arasında geçen müsabakaya Akkoyun’un sakatlanması nedeniyle ara verildi. Aranın ardından Faruk Akkoyun’un güreşemeyeceğini belirtmesi sonrası Şaban Yılmaz galip sayıldı.

Fatih Atlı ve Serhat Balcı arasındaki güreş ise puanlama bölümüne uzadı. Bu bölümde Serhat Balcı rakibini açık düşürdü. "Göbeği yıldızı gören" Fatih Atlı yenildi ve Serhat Balcı yarı finale çıktı.

Yükleniyor...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN