Trafikte saatlerini kaybeden İstanbullulara sevindiren haber

Trafikte saatlerini kaybeden İstanbullulara sevindiren haber

İBB iştirak şirketi İSPARK, araçlarını park etmek için yollarda uzun zaman kaybeden İstanbullular için boş otoparkları gösteren uygulama geliştiriyor. İSPARK'ın katlı ve yol üstü bütün park yerleri uygulamada görülebilecek ve rezerve edilebilecek.

Radyo Trafik'te yayınlanan Kent ve Yaşam programına konuk olan İSPARK Genel Müdürü Murat Çakır, kent genelindeki boş otoparkları gösterecek bir mobil uygulamanın 2 ay içerisinde hayata geçirileceğini açıkladı.

Çakır, araçlar zamanlarının yüzde 30'unu park yeri arayarak geçirdiğini vurgulayarak, boş otoparkı gösteren bu sistem sayesinde amaçlarının bu durumun hem trafik üzerindeki yükünü kaldırmak hem de insanların hayat kalitesini arttırmak olduğunu söyledi.

murat-cakir.jpg
İSPARK Genel Müdürü Murat Çakır

BOŞ PARK YERLERİ MOBİL UYGULAMADAN GÖRÜLEBİLECEK

İSPARK mobil uygulaması sayesinde gideceğiniz yerdeki boş otoparkları görebileceğinizi belirten Çakır, "Hem yol üstü otoparkları hem de açık ve kapalı otoparkları mobil uygulamada göstereceğiz. Eğer ilgilendiğiniz bir yer varsa takibe alacaksınız, siz gidene kadar dolarsa da size en yakın sonraki boş otoparkı size gösterecek. Bunu önümüzdeki 2 ay içerisinde teknik altyapımızı tamamladığımızda duyuracağız. İlk etapta olmasa da bazı katlı otoparklarımız için rezervasyon sistemi üzerinde de çalışıyoruz. Sizin gideceğiniz saate göre orada bir alanı rezerve edip size ayıracağız."

İSPARK'ın gündeminden nakit kullanımını çıkararak ödemeleri daha çok kredi kartı, İstanbul Kart gibi sistemlerle yapmayı hedeflediklerini belirten İSPARK Genel Müdürü Murat Çakır, şu anda bu sahada tahsilatların yüzde 38'i dijital yöntemlerle yapıldığını söyledi. Göreve başladıklarında neredeyse tüm tahsilatların nakit olarak yapıldığını belirten Çakır, "İSPARK'ta nakit kullanımı tamamen kaldırılmayacak. Fakat hali hazırda İstanbul Kart ve kredi kartı her yerde kullanılıyor. Biz de bunu yaygınlaştıracağız" dedi.

642.jpg

AMAÇ 'PARK ET DEVAM ET' SİSTEMİNİ GELİŞTİRMEK

Stratejilerinin daha çok 'Park Et Devam Et' otoparklarının arttırılması yönünde olduğuna değinen Murat Çakır, "İstanbulluların araçlarını park edip raylı sistemle gidebilecekleri yerlere ulaşabilecekleri modelleri çalışıyoruz. Biz toplamda 115 bin kapasiteli bir otopark hizmeti veriyoruz ve şu anda bu kapasitenin yaklaşık 15 bini tam olarak bu şekilde hizmet veriyor. Ama bunun sayısını arttıracağız. Burada hedefimiz 25-30 bin kapasiteye ulaşmaya çalışmak. Ama sadece kapasite değil, bunu cazip hale getirecek kampanyalar üzerinde de çalışıyoruz. Örneğin, T5 hattında neredeyse tüm istasyonların çevresinde açık otopark alanlarımız var. Yani Eminönü'ne gidecek biri Alibeyköy, Silahtarağa ya da Feshane'deki otoparklarımıza bırakıp raylı sistemle devam edebilirler" dedi.

5dd406127152d805b87af12d.jpg

HEDEF 10 BİN İSTANBULLUYA BİSİKLET SÜRMEYİ ÖĞRETMEK

İstanbul'da özellikle pandemi döneminde bisiklet kullanma isteğinin arttığını belirten İSPARK Genel Müdürü Murat Çakır, İSBIKE akıllı bisiklet uygulaması ile toplu taşımaya ulaşmadaki kısa yolun bisikletle alınması halinde trafikteki araç sayısının eksileceğini söyledi. İSBIKE Bisiklet Okulu'na da değinen Çakır, eylül ayına kadar devam edecek kursa müracaat edenlere 4 saat içerisinde bisiklet kullanmayı öğrettiklerini söyledi. Şu ana kadar 2 bin kişinin bisiklet kullanmayı öğrendiği kurslarda hedef ise 10 bin İstanbulluya bisiklet kullanmayı öğretmek olduğunu söyledi.

42669425-1886741224754516-8607909330781470720-n.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN