Ülkeler, uzaktan çalışanlara vize vermek için yarışıyor! 'Dijital göçebe' sayısı 40 milyonu geçti

Ülkeler, uzaktan çalışanlara vize vermek için yarışıyor! 'Dijital göçebe' sayısı 40 milyonu geçti

Dijital göçebe' olarak adlandırılan, işini uzaktan çalışarak yapanların sayısı 40 milyonu aştı. Ülkeler için önemli bir gelir kapısı olarak görülen dijital göçebelerin yıllık geliri 123 bin dolara (yaklaşık 4 milyon TL) ulaşıyor. İşte detaylar...

Bilim, sanayi, teknoloji gibi katma değeri yüksek alanlarda yarış halinde olan ülkelerin yeni rekabet alanı, ekonomik faydaları ve sayıları gittikçe artan dijital göçebeler oldu. Dünyada sayısı salgınla 40 milyonu aşan dijital göçebeler, ülkeler için önemli bir gelir kapısı olarak da görülüyor.

Gayrimenkul Hizmet İhracatçıları Derneği'nden (GİGDER) verilen bilgiye göre 2021 Eylül ayında 21 olan dijital göçebe vizesi veren ülke sayısı, 15 Nisan 2024 tarihi itibarıyla 58'e ulaştı. 30'a yakın ülke de vizelerini teşviklerle güncellemek için çalışıyor. Geçen yıl Seyşeller, İspanya, Brezilya, Güney Afrika ve Estonya agresif teşvikler açıklarken 30'a yakın ülke de vergi ve oturum avantajları ile 40 milyon 'paralı göçmeni' çekmek için bu yarışa girme peşinde.

Türkiye de yakın zamanda dijital göçebe vizesini devreye aldı. Türkiye, 32 Avrupa ülkesi ile ABD, Kanada, Rusya, Ukrayna ve Belarus'tan 21-55 yaş arasında, en az 6 ay geçerli pasaport, üniversite diploması veya denklik belgesi ve dijital göçebe olarak çalışıldığını kanıtlayan belgelerle başvuru kabul etmeye başladı.

YÜZDE 80'İ 3 İLE 9 AY ARASINDA BİR YERDE KALIYOR

10haber'de yer alan habere göre, GİGDER Başkanı Bayram Tekçe, yarışa Türkiye'nin daha rekabetçi girmesi gerektiğini söyledi. Dünyada çalışma veya öğrenci vizesi olana oturum izni verildiğini anımsatan Bayram Tekçe şöyle konuştu:

"Şimdi dijital göçmenlerle birlikte hükümetlerin paketleri de her geçen ay daha cazip hale gelmeye başladı. Dünya ile yabancıya konut satışında girdiğimiz yarış gibi dijital göçebeler konusunda da yarışa girmemiz gerekiyor. Nitekim Flexjobs'un araştırmasına göre insanların yüzde 54'ü tam zamanlı olarak uzaktan çalışmak istiyor.

Keza aynı araştırmaya göre çalışanların yüzde 63'ü bir işte en önemli olanın uzaktan esneklik olduğunu belirtiyor. BCG Henderson Institute araştırmasına göre ise çalışanların yüzde 24'ü mevcut ofis tabanlı işlerinden memnun olmadıklarını hissediyor. Son araştırmaya göre dijital göçebeler yılda yaklaşık 123 bin dolar (yaklaşık 4 milyon TL) kazanıyor.

Dijital göçebelerin yüzde 80'i 3 ile 9 ay arasında bir yerde kalıyor ve üçte ikisi evli. 2030'da 60 milyonu aşması beklenen bu kitleyi çekersek sadece harcama yapmalarını değil başta gayrimenkul olmak üzere pek çok alanda yatırım yapmalarını da sağlarız. Doğrudan yatırıma bu açıdan da bakmak faydalı olacaktır."

Bayram Tekçe, Türkiye'nin konut stokunu pazarlamanın ve teşviklerle bunu desteklemenin ülkeye doğrudan yatırım getirmek adına da önemli bir hamle olacağını söyledi.

"ÜLKELER DİJİTAL GÖÇEBE Vİ;ZESİ YARIŞINA GİRDİ"

Dijital göçebeler üzerine akademik araştırmalar yapan Finlandiya'daki Eastern Üniversitesinden araştırmacı Olga Hannonen, halihazırdaki dijital göçebelerin neredeyse yarıya yakınını ABD'lilerin oluşturduğuna dikkati çekerek 2030'da 60 milyonu yakalaması beklenen rakamın 2050'ye kadar çok daha yüksek bir popülasyona ulaşacağını öngördüklerini kaydetti.

Olga Hannonen, "Tam da bu sebeplerle ülkeler dijital göçebe vizesi yarışına girdi. Estonya 2020'de buna öncülük ediyordu, şimdi birçok ülke takip ediyor. Dijital göçebe vizelerinde ülkelerin şart koştuğu en önemli iki nokta başvuru ücreti ve istenen minimum kazanç tutarı" dedi.

Bazı ülkelerin dijital vize şartları şöyle:

Ülke / Gelir / Dijital / Göçmen / Vize / Süresi

Almanya Geçinme İspatı, Adres gösterme 6 ay ile 3 yıl

Antigua ve Barbuda 50.000 dolar (yıllık) 2 yıl

Arjantin Şart değil 6 ay + 6 ay

Bahamalar Kazanç belgesi 1+3 yıl

Brezilya 1.500 dolar/ay 1 yıl, her yıl yenileme

BAE 3.500 dolar/ay 1 yıl, her yıl yenileme

Çekya 5.587 euro/ay 1 yıl, her yıl yenileme

Dubai 5.000 euro/ay 1 yıl, yeni başvuru

Estonya 3.504 dolar/ay 1 yıl

Gürcistan 2.000 dolar/ay 1 yıl, yeni başvuru

Hırvatistan 2.232 dolar/ay 1 yıl, yeni başvuru

İspanya 2.151 euro/ay 1 yıl, her yıl yenileme

İzlanda 7.777 dolar/ay 6 ay, yeni başvuru

Kosta Rika 3.000 dolar/ay 1 yıl, her yıl yenileme

Macaristan 2.000 euro/ay 1 yıl, her yıl yenileme

Malta 2.700 dolar/ay 1 yıl, her yıl yenileme

Portekiz 600 euro/ay 1 ile 5 yıl arası

Romanya 3.300 euro/ay 1 yıl, her yıl yenileme

Şeyseller Kazanç belgesi 1 yıl, her yıl yenileme

Sri Lanka Kazanç belgesi 1 yıl, her yıl yenileme

Türkiye 3.000 dolar/ay 6 aylık pasaport, üniversite diploması

Yunanistan 3.500 euro/ay 1 ile 3 yıl arası

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN