Velilerin yüzü gülecek: 5 milyon öğrenci ücretsiz faydalanacak! MEB hazırlıklarını tamamladı, kapsamı genişletiliyor

Velilerin yüzü gülecek: 5 milyon öğrenci ücretsiz faydalanacak! MEB hazırlıklarını tamamladı, kapsamı genişletiliyor

Ekonomik kriz nedeniyle özellikle çocuklu aileler ciddi boyutlarda geçim sıkıntısı yaşamaya başladı. Okula giden çocuklarına beslenme parası vermekte zorlanan ailelerin imdadına Milli Eğitim Bakanlığı yetişti. İşte detaylar...

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ücretsiz yemek hizmetinden 5 milyon öğrencinin faydalanması için çalışmaların tamamlandığını bildirerek, "Ücretsiz yemek uygulamasına, ağırlık okul öncesi eğitimde olacak şekilde başlanacak ve kademeli olarak uygulamanın kapsamı ilköğretim ve ortaöğretimi de kapsayacak şekilde genişletilecek" açıklamasında bulundu.

Eğitim-öğretim yılının başında ücretsiz yemekten faydalanan ve yaklaşık 1,5 milyon olan öğrenci sayısının, önce 1,8 milyona çıkarıldığı, bu sayının ikinci dönemden itibaren 5 milyona çıkarılması için çalışmaların tamamlandığı kaydedildi.

HAFTANIN 5 GÜNÜ, GÜNDE BİR ÖĞÜN ÜCRETSİZ VERİLECEK

Milli Eğitim Bakanlığı'nın açıklaması şöyle:

"Ücretsiz yemek uygulamasına, ağırlık okul öncesi eğitimde olacak şekilde başlanacak ve kademeli olarak uygulamanın kapsamı ilköğretim ve ortaöğretimi de kapsayacak şekilde genişletilecek. Ücretsiz yemek uygulamasının usul ve esaslarının yer aldığı Yemek/Beslenme Hazırlama ve Dağıtımı Kılavuzu, uygulanmak üzere 81 il Valiliklerine gönderildi. Resmi kurumlarda okul öncesi eğitime devam eden tüm çocuklarımıza haftanın 5 günü, günlük bir öğün beslenme verilecek.

Bu kapsamdaki 1 milyon 450 bin öğrenci, bir öğün beslenme hizmetinden faydalanmaya başlayacak. Ana sınıfı bulunan birleştirilmiş sınıflı ilkokullara devam eden öğrenciler de günlük beslenme hizmetinden yararlandırılacak. Yatılı bölge ortaokullarında eğitim alan ve yatılılık hizmetinden yararlanmayan gündüzlü tüm öğrencilerimize de günlük bir öğün ücretsiz beslenme desteği verilecek."

YEMEK HİZMETİ EĞİTİM KURUMLARINDAN ALINACAK

Okul mutfağında yemek hazırlayacak anaokulları ile bünyesinde ana sınıfı bulunan okul ve kurumların mutfak ihtiyaçları için ilgili okullara gerekli bütçe tahsisi yapıldığı, kendi mutfağında yemek hazırlanması mümkün olmayan okullar için beslenme hizmetinin sadece Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı meslek liseleri ve öğretmenevleri ile yemek hazırlayan diğer kamu kurumlarından satın alınarak tedarik edilmesi sağlanacağı kaydedildi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN