VGM burs başvurusu ne zaman? VGM yükseköğrenim burs başvurusu nasıl yapılır?

VGM burs başvurusu ne zaman? VGM yükseköğrenim burs başvurusu nasıl yapılır?

2021-2022 VGM burs başvurusu Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün www.vgm.gov.tr internet sitesi üzerinden alınacak. Lise öğrencileri için burs başvuruları tamamlanırken, üniversite öğrencileri için VGM burs başvuru tarihleri 1-15 Kasım 2021 günleri arası olarak belirlendi. İşte, VGM burs bursu başvuru sayfası...

Üniversite öğrencileri için burs sağlayan vakıflar ve kurumlar, yakından takip ediliyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) her yıl olduğu gibi 2021-2022 eğitim sezonunda da ortaöğretim (lise) ve yükseköğretim (üniversite) öğrencilerine karşılıksız burs veriyor. VGM burs ücretleri de belli oldu.

VGM YÜKSEKÖĞRENİM BURS BAŞVURUSU BAŞLADI MI?

Üniversite öğrencileri için Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) burs başvurular 1-15 Kasım 2021 tarihleri arasında alınacak.

Başvurular www.vgm.gov.tr adresinden alınacak. Sonuçlara dair detaylar da aynı sayfadan paylaşılacak. Başvurular kapsamında yabancı uyruklu öğrenci yükseköğrenim burslarına da başvurular alınacak.

VGM BURS ÜCRETİ NE KADAR?

2021-2022 eğitim yılında VGM burs miktarlarında artış yapıldı. Buna göre ortaöğrenim eğitim yardımı aylık 100 TL, yükseköğrenim bursu aylık 400 TL, yabancı uyruklu öğrenci yükseköğrenim bursu ise aylık 600 TL olarak belirlendi.

KYK BURSU ALMAK VGM BURSUNDAN FAYDALANMAYA ENGEL Mİ?

Müdürlükte yer alan açıklamada KYK bursundan faydalanan öğrenciler aynı zamanda VGM bursundan yararlanamıyor. Açıklamada; Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliğinin 5. Maddesinin (e) fıkrasına göre kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrenciler yükseköğrenim bursundan yararlanamaz.

Bu nedenle 'Kurumumuz Burs Başvuru Sonuçları', KYK'nın burs başvuru sonuçlarını açıklamasının ardından duyurulmaktadır. Hem KYK'ya hem de Vakıflar Genel Müdürlüğüne burs başvurusu yapılabilir.

KYK bursu almaya hak kazanan öğrencilerin KYK ile taahhütname imzalayıp imzalamamasına bakılmaksızın Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Bursu başvurusu iptal edilir ve halen Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Bursu almakta olan öğrencilerin ise bursları kesilir.

BURSLAR NASIL ÖDENİYOR?

Burs almaya hak kazanan öğrencilere bursları okullarının bulunduğu ilin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğünce ödenir. Öğrenciler ilgili Vakıflar Bölge Müdürlüğüne gerekli evraklar ile öğrenci adına açılmış banka hesap numaralarını belirtir banka dekontunu iletmelidirler. Öğrenci adına Vakıf Katılım Bankası'ndan hesap açılmalıdır. Eğer bulunulan yerde Vakıf Katılım Bankası Şubesi yoksa Ziraat Bankası Şube'sinden hesap açtırılabilir.

Vakıf Katılım Bankası'ndan hesap açtıran öğrenciler kamu ortak ATM'lerinden burslarını alabilirler. Vakıf Katılım Bankası tarafından; kart, kart basımı, kart aidatı, ilk veriliş, yenileme, değiştirme, iptal etme ve benzeri hallerde herhangi bir ücret alınmaz; havale, EFT, ATM/BTM cihazları, internet şubesi, çağrı merkezi aracılığı ile havale, bakiye sorma, hesap hareketleri döküm işlemleri otomatik ödeme talimatı, para yatırma, vergi ödemelerinden ücret ve komisyon alınmaz, hesap işletim ücreti veya başka bir ad altında masraf ve ücret talep edilmez, herhangi bir kesinti yapılmaz ve hesap özeti ücreti alınmaz.

Burs almaya hak kazanan öğrencilere bursları, burs ödeme aylarında her ayın 10'una kadar banka hesaplarına ilgili Bölge Müdürlüğü tarafından yatırılır. Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı 25 Vakıflar Bölge Müdürlüğünün iletişim bilgilerine www.vgm.gov.tr adresinden erişilebilir.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN