Yeni asgari ücreti canlı yayında açıkladı! Beş haneli rakamın altında olması mümkün değil, herkes memnun olacak

2023 Temmuz asgari ücrete ne kadar zam yapılacağı her geçen gün hararetli bir şekilde tartışılıyor. Yeni kabine, asgari ücrete 2023 Temmuz zammı için çalışmalara başlarken, sosyal güvenlik uzmanı Mert Nayır, yaptığı hesaplamayla muhtemel rakamı açıkladı. Peki, asgari ücrete ne kadar zam yapılacak? Asgari ücret ne kadar olacak? İşte, 2023 Temmuz asgari ücret tahminleri...

Sosyal güvenlik uzmanı Mert Nayır, Haber Global Muhabiri Gizem Bilen'in asgari ücrete ara zamla ilgili sorularını yanıtladı.

Nayır, "Seçim öncesi en önemli vaatlerden biri asgari ücretti. Milyonların gözü kulağı temmuzda açıklanacak asgari ücrette olacak. Geçtiğimiz yıllara kadar tek tip asgari ücret kullanıyorduk, geçen yıl ara zam yapıldı olağanüstü şartlardan dolayı. Bu sene yeşil ışık vardı. Olağanüstü şartlar oluşursa diye, seçim öncesi sözü de verildiği için bekliyoruz temmuz ayı için" dedi.

"500 DOLAR OLURSA..."

Nayır, ardından olasılıklara işçi ve işveren taraflarını baz alarak değindi:

"İşçi tarafının beklentileri... Şu anda 8 bin 506 liralık net asgari ücret var. Yılbaşında 455 dolara denkti. 10 bin 620 TL'ye tekabül ediyordu. 500 dolar rakamlarını duyuyoruz günlerdir. 8 Haziran'daki dolar kuru üzerinden 11 bin 680 TL'lik net bir asgari ücret ortaya çıkacak.

"10 BİN 600 TL'LİK NET BİR ASGARİ ÜCRET BEKLİYORUZ..."

İşveren tarafı ne bekliyor? Diyorlar ki 400 dolarlık bant korunmalı. Yılbaşında yüksek zam yapıldı, temmuzda zam yapılmayacağı söylendi. Bu da bugünkü kurda 9300 TL.

Yüzde 20, 25, 30'luk senaryolar var. Benim beklediğim 10 bin 500 ile 11 bin TL olur. 10 bin 600 TL'lik net bir asgari ücretin olmasını bekliyoruz."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN