Hamaney kimdir? Hamaney öldü mü? İddiaları dünya gündemine son dakika olarak düştü

İran’ın dini lideri AçıklamaAyetullah Ali Hamaneyi’nin öldüğü iddiası dünya gündemine son dakika olarak düştü. Özellikle sosyal medya kullanıcıları ‘Hamaney öldü mü?’ sorusunun cevabını arıyor. İran’dan konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. İşte detaylar…

Hamaney kimdir? Hamaney öldü mü? İddiaları dünya gündemine son dakika olarak düştü

ran'da devrimin 39'uncu yılı halk tarafından kutlanırken, kutlamalara katılmayan Hamaney’in öldüğü iddiası ortalığı karıştırdı. Birkaç gündür evden çıkmayan İran’ın dini liderinin durumunun kötüleştiği ve öldüğü öne sürüldü. Peki Hamaney kimdir ve öldü mü? Tüm bilgiler karar.com’da…

HAMANEY ÖLDÜ MÜ?

İran devriminin 39. yıl kutlamalarına katılmayan İran'ın dini lideri Hamaney'in durumu endişe oluşturdu. İran'da İslam devriminin üzerinden tam 39 yıl geçerken, 39'ncu yıl kutlamaları Tahran'ın Azadi Meydanı'nda düzenlenen kutlandı. Hamaney'in de törene katılmaması ölüm iddialarını güçlendirdi. İran'da Rıza Pehlevi'nin devrilmesinin ardından yerine Ayetullah Ruhullah Musevi Humeyni'nin yani İran İslam Cumhuriyeti'nin kuruluşunun üzerinden tam 39 sene geçti.

Devrimin 39'uncu yılı halk tarafından kutlanırken, Tahran'da bulunan Azadi meydanında toplanan İran halkı, ellerinde taşıdıkları İran bayrakları ile slogan attı.

Törene, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de katıldı.

Devrim'in 39'uncu yılı kutlamalarına İran dini lideri Hamaney hakkında çıkan iddialar gündeme bomba gibi düştü. Hamaney'in birkaç gün evden çıkmamış olması ve sağlık durumunun giderek kötüleşmesi, dini liderin öldüğü iddialarını da beraberinde getirdi.

Hamaney'in, her yıl Cumhurbaşkanı ile geldiği törene bu yıl gelmemiş olması da bu iddiaları kuvvetlendirdi. Gazetelerde de Hamaney'in öldüğü iddiaları paylaşıldı. Dini liderin hayatını kaybettiği iddialarına ilişkin henüz bir yapılmadı ancak basın, Hamaney'in ölüm sebebi olarak bağırsak kanseri olduğunu yazdı.

HAMANEY KİMDİR?

Azerbaycanlı Ayetullah Seyyid Cevad Hüseyni Hamaney'in ve Yezdli Hatice Mirdamadi'nin çocuğu olarak 17 Temmuz 1939'da Razavi Horasan Eyaleti'nin Meşhed kentinde doğan Ali Hamaney, dini bilimleri öğrenmeye Meşhed kentinde başladı. Ardından 2 sene Necef'te, 6 sene Kum'da okuduktan sonra Meşhed'de Ayetullah Milani'nin fıkhın harici derslerine dâhil oldu. Tekrardan Kum'a döndü ve Ayetullah Humeyni'nin fıkıh ve usul derslerine, Ayetullah Burucerdi ve Allame Tabatabai'nin felsefe derslerine girdi. Ayetullah Burucerdi ve Ayetullah Şahrudi'nin yanında içtihada erdi.

1963'te Ayetullah Ruhullah Humeyni önderliğindeki İslami Hareket'e girdi. 1977'de İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi tarafından sürgüne gönderilmek istense de mensubu olduğu İslami Hareket'in büyümesinin ardından sürgüne gitmekten kurtuldu ve Meşhed kentine geri geldi.

İran İslam Devrimi'nin gerçekleşmesi ve Ayetullah Humeyni'nin sürgünden dönmesinin ardından İslam İnkılabı Yüksek Şurası üyeliğine atandı. Bu görevin ardından Meşhed'den Tahran'a geldi.

1979'da İran Savunma Bakan Yardımcısı oldu. Aynı sene Tahran vekili olarak İslami Şûra Meclisi'ne seçildi. 1980'de Humeyni tarafından İran Yüksek Savunma Şurası üyeliğine atandı.

İran-Irak Savaşı'nda görev aldı. 27 Haziran 1981 tarihinde Ebuzer Camisi'ne yapılan bombalı saldırıda ağır yaralandı.

İran Cumhurbaşkanı Muhammed Ali Recai'nin bombalı saldırı sonucunda ölmesi üzerine Ekim 1981'de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday oldu ve Humeyni'nin de onayıyla 16 milyon oy alarak 3. İran Cumhurbaşkanı seçildi. 1985 yılında ikinci kez cumhurbaşkanlığına seçildi.

Ayetullah Humeyni tarafından 1986 yılında kurulan Düzenin Yararını Teşhis Konseyi'nin Başkanlığı'na getirildi.

3 Haziran 1989 tarihinde Ayetullah Humeyni'nin vefat etmesi üzerine, 4 Haziran 1989 tarihinde Haşimi Rafsancani'nin tavsiyesi ile Uzmanlar Meclisi tarafından dini lider seçildi. Seçilmesine hocalarından olan eniştesi Şeyh Ali Tehrani ve Ayetullah Ali Montazeri karşı çıktı.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN