Back To Top
Aneminin olup olmadığını anlamanın en kolay yolu

Aneminin olup olmadığını anlamanın en kolay yolu

 - Son Güncelleme: 13.01.2019 Pazar 14:07
Aneminin olup olmadığını anlamanın en kolay yolu
- A +

Demir eksikliği anemisi Türkiye’de ve dünyada önemli bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Uzmanlar koruyucu önlemlerin alınması gerektiğini, bu yüzden erken teşhisin anemi hastalığını büyük oranda azaltabileceğini belirtiyor.

Altınbaş Üniversite Hastanesi Medical Park Bahçelievler Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Fatih Atmaca, Türkiye’de her iki kadından birini etkileyen anemi hastalığını anlayabilmenin püf noktalarını anlattı.

DERİDE FARK EDİLEBİLİR

“Aneminin en dikkat çeken belirtisi solukluktur. Solukluk, aneminin şiddetine bağlı olarak ilk olarak ağız ve göz kapağı içindeki deride fark edilebilir” diyen Dr. Fatih Atmaca, “Anemiyi anlamanın çok basit bir yolu var: Alt göz kapağınızı nazikçe aşağıya doğru çekin. Normalden daha solgun görünüyorsa; Türkiye’de her iki kadından birini etkileyen anemi olduğunu gösterebilir” dedi.

GÖZLER BAŞKA HASTALIKLARI DA ELE VERİR

Diğer bazı hastalıkların da gözden anlaşılabileceğini belirten Dr. Atmaca, “Eğer karaciğerinizde herhangi bir sorun varsa; aynada gözlerinize baktığınız zaman gözlerin beyazının sarardığını görebilirsiniz" dedi ve düzenli muaynenin öneminin altını çizdi.

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN