Back To Top
Diyabetli kadının kalbi daha hassas

Diyabetli kadının kalbi daha hassas

 - Son Güncelleme: 21.07.2019 Pazar 12:35
Diyabetli kadının kalbi daha hassas
- A +

12 milyon kişiye ait veriler incelendi, diyabetli kadınların kalp yetmezliği yaşama tehlikesinin aynı hastalığa sahip erkeklere oranla daha fazla olduğu belirlendi. Nedeni ise yetersiz tedavi.

European Association for the Study of Diabetes’te (EASD) isimli akademik tıp dergisinde yayımlanan yeni bir araştırma, tip 1 diyabeti olan kadınların, tip 1 diyabetli erkeklere oranla yüzde 47 daha fazla kalp yetmezliği yaşama ihtimali bulunduğunu gösterdi. Araştırmanın bulguları aynı zamanda tip 2 diyabetli kadınların da erkeklere göre yüzde 9 daha fazla kalp yetmezliği tehlikesinin olduğunu ortaya koyuyor.   

Araştırmacılar verilerini toplamda 12 milyondan fazla katılımcı ve 47 grup içeren 14 çalışmadan topladı. Ekip, diyabetin ve kalp yetmezliğinin görülme sıklığının arttığını ve diyabetli insanlar arasında kalp yetmezliği riskinin yükseldiğini belirtti. Ancak bu bağıntının kadın ve erkek için aynı derecede geçerli olup olmadığı şimdiye kadar bilinmiyordu. 

Bilim insanları tip 1 diyabete sahip kadınların sağlıklı kadınlara göre yüzde 5,15 daha fazla kalp yetmezliği yaşama ihtimali bulunurken aynı hastalığa sahip erkeklerde bu riskteki artışın yüzde 3,47’de kaldığını keşfetti. 

Diğer yandan kadınlar tip 2 diyabete sahiplerse kalp yetmezliği olma ihtimalleri sağlıklı kadınlara göre 1.95 kat, erkeklerinse sağlıklı erkeklere göre 1.74 kat daha yüksek. 

Çalışmanın yazarlarına göre diyabetli kadınların risk artışının erkeklerden daha büyük olmasının bir dizi sebebi bulunuyor. Onlardan biri diyabetin kadınlarda erkeklere göre daha yüksek oranda koroner kalp hastalığı ortaya çıkarıyor olması. Araştırmacılar diyabetli kadınlardaki yüksek koroner kalp hastalığı tehlikesinin daha önce keşfedildiğini belirtiyor. Diğer olası nedenler arasında diyabetli kadınların yetersiz tedavisi de bulunuyor. Bilim insanlarına göre bu, zamanla kadınlardaki diyabetle kalp yetmezliği arasındaki erkeklerden daha güçlü ilişkinin önünü açıyor olabilir. Yazarlar makaleyi şöyle noktaladı: “Sonuç olarak kadınlardaki diyabet tanısını takip eden kalp yetmezliği riskinin erkeğe göre kayda değer ölçüde daha yüksek olması, kadının da erkek gibi diyabetten sıkı önlemlerle korunmasının ve tedavisinin önemini vurguluyor. (...) Kadınlarda diyabet -özellikle tip 1- kaynaklı yüksek kalp yetmezliğinin altında yatan mekanizmaları tespit etmek ve her iki cinsiyette de yoğun bağlantıyı azaltmak için daha fazla araştırma gerekiyor.” 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN