Elektrik faturasını yüzde 14 düşüren yöntem saat taktiğinde gizli

Elektrik faturasını yüzde 14 düşüren yöntem saat taktiğinde gizli

Ürün ve hizmet bedellerine gelen zamların ardından giderlerin nasıl daha ucuza karşılanacağı araştırılıyor. Zaman ayarı yaparak elektriği daha ucuza tüketmek mümkün. Peki, elektrik hangi saatlerde daha ucuz, elektrik kullanımından nasıl tasarruf edilir? İşte, elektrik faturasına indirim yansıtacak ipuçları...

Elektrikli ev aletlerinin tasarruflu kullanım zamanını tespit ederek fatura bedelini düşürmek mümkün. Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, ütü gibi yoğun elektrik harcayan cihazların çalıştırıldığı saatlerin faturaya yansıması oldukça değişken. Cumhuriyet Üniversitesi Enerji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Fertelli, elektrik kullanımının en ucuz olduğu zaman diliminin 22.00-06.00 saatleri arası olduğunu belirtti. Eğer kabarık bir elektrik faturasıyla karşılaşmak istemiyorsanız, elektrikli ev aletlerinizin kullanım saatlerini düzenlemelisiniz.

ELEKTRİK TASARRUFU SAATLERİ

İstanbul Ticaret Odası Ücretliler Geçinme Endeksi'nde bulunan 242 ürün arasında ocak ayında en çok fiyatı artan, yüzde 90 artış ile elektrik oldu. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre de tüketici fiyat endeksinde (TÜFE) ocak ayında en fazla fiyatı artan ürün yüzde 70 ile elektrikti. Elektrik faturalarına gelen zamlar sonrası vatandaşlar tasarruf etmenin yollarını ararken çok az kişinin bildiği bir yöntem açıklandı.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Mühendislik Fakültesi Enerji Ana Bilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ahmet Fertelli tasarruf etmek isteyenler için ideal saat 22.00-06.00 uyarısında bulundu. Bu saatler arasında çamaşır, bulaşık makinesinin çalıştırılması, ütü saatinin 22.00'den sonraya çekilmesi faturaların düşmesini sağlıyor.

Prof. Dr. Ahmet Fertelli çamaşır, bulaşık, kurutma makinesi gibi elektrikli ev aletlerinin 22.00-06.00 saatleri arasında kullanıldığında yüzde 8 ile yüzde 14 arasında tasarruf sağlandığını kaydetti. 500 kWh'ın üzerinde tüketimi bulunan aboneler üç zamanlı tarifeye geçip, elektrik tüketimlerinin bir bölümünü gece döneminde gerçekleştirebilirlerse, elektriği puant dönemine göre yüzde 65 ucuza kullanarak toplam tüketim değerlerine bağlı olarak faturalarını yüzde 8-14 arasında azaltabileceğini dile getirdi.

FATURA KABARTAN TÜKETİM SAATLERİ: 06.00-17.00

Prof. Dr. Fertelli, elektrik faturalandırmalarında tek zamanlı ve çok zamanlı olmak üzere iki farklı tarife uygulandığını, 1 Şubat 2022 tarihli yeni düzenleme ile meskenlerde 3 zaman dilimine bölündüğünü ve her dilim için ayrı elektrik fiyatı uygulandığını belirterek, "06.00-17.00 arası gündüz dönemi, elektriğin en pahalı olduğu zaman dilimi, 17.00-22.00 arası puant dönemi ve elektriğin en ucuz olduğu zaman dilimi, 22.00-06.00 arası gece dönemidir. Az önce söylediğim bu iki farklı tarife alternatifi kullanıcılar tarafından fazla bilinmiyor. Aboneler mutlaka faturalarında yer alan tüketim değerlerini incelemeli, tüketimlerini daha çok gece zaman diliminde gerçekleştirenler ile tüketimlerinin belirli bir kısmını puant ve gündüz döneminden üç zamanlı tarifenin en avantajlı dönemi olan gece dönemine kaydırabilecek olanlar üç zamanlı tarifeyi tercih ederek önemli oranda tasarruf edebilirler" şeklinde konuştu.

ELEKTRİK TASARRUF YÖNTEMLERİ

* Kullanmadığınız lambaları kapatın.

* Ampul alırken alıştığımız akkor ampul yerine LED ampul seçin.

* Enerji verimliliği sağlayan cihazlar kullanın.

* Kullanılmayan cihazların fişlerini prizden çekin, çünkü fişi prize takılı olan aletler, az da olsa elektrik tüketmeye devam eder. Ya da tasarruflu prizler kullanın. Dimmer priz ve anahtarlar da daha az elektrik tüketilmesine yardımcı olabilir.

* Yalıtımda da enerji verimliliğine uygun malzeme ve teknoloji kullanın.

* Sıcak su deponuzun ve borularınızın yalıtımını da ihmal etmeyin.

* Hayatınızı gün ışığından en iyi faydalanabileceğiniz şekilde düzenleyin.

* Radyatörlerin önünü her daim açık tutun. Klimaları doğrudan güneş ışığı almayan yerlere yerleştirin.

* Kullanmadığınız odaları ısıtmayın. Isıttıklarınız için ideal ısı seviyesi 21-22 derecedir.

* Çatıya yerleştirilecek güneş enerji panelleriyle elektrik faturası aşağı çekilebilir. Güneş enerjisi kullanan sıcak su sistemini tercih edin.

* Buzdolabınızı 3 - 5 derece aralığında çalıştırın ama öncelikle arkası ve yanları hava alabilecek bir yere koyun.

* Derin dondurucu için ideal ısı ayarı ise eksi 18 derecedir.

* Buzdolabının kapağını çok sık açıp kapatmaktan kaçının.

* Sıcak yemeği buzdolabına hemen koymayın.

* Buzluktan çıkardığınız yemeklerinizi pişirmeden önce çözülmesini bekleyin.

* Fırın yemekleriniz için seramik veya cam malzeme kullanın.

* Fırında pişen yemeği kontrol etmek için sürekli fırının kapağını açıp kapatmayın. Çünkü fırınınızın kapağını her açtığınızda ısı enerjisinin büyük bir bölümünü kaybedersiniz. Bu işi, fırının lambasını kullanarak yapmayı çalışın.

* Yemekleri fırınınızın üst raflarına koyun. Böylece, pişirme sürenizi azaltırsınız.

* Tencere ve tavanızın genişliği ocak ile aynı boyutta olsun.

* Ocakta yemek yaparken kullandığınız kapların kapağını kapalı tutun.

* Ütü yaparken kıyafetleri toplu ütülemeye dikkat edin. Ütünüzü ısıtırken harcadığınız enerji daha fazla malzemeyi ütülemeye yarasın.

* Çamaşır ve bulaşık makinelerini dolmadan çalıştırmayın. Makineleri 'eko program' modunda kullanmayı tercih edin.

* Telefonlarınız şarj olduktan sonra şarj aletini prizden çıkarın.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (4)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
4 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN