Elektrikli ısıtıcı kullananlar dikkat! En az kömür sobaları kadar tehlikeli: Bu hatalar ölüme kadar götürüyor

Elektrikli ısıtıcı kullananlar dikkat! En az kömür sobaları kadar tehlikeli: Bu hatalar ölüme kadar götürüyor

Bu soğuk kış günlerinde ısınmak için elektrikli ısıtıcı kullanıyorsanız dikkat! Uzman isim uyardı! En az kömür sobaları kadar tehlikeli! Elektrikli ısıtıcı kullanırken nelere dikkat edilmeli? Bu hatalar ölüme kadar götürüyor...

Soğuyan havalarda ısınmak için kullanılan çeşitli yöntemler arasında başta gelen elektrikli ısıtıcıların kullanımı bu soğuk kış günlerinde arttı. Kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalara değinen Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi İş Sağlığı ve Güvenliği Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Rüştü Uçan, bu konuda önemli uyarılarda bulundu.

'BİRKAÇ METRE BOŞLUK BIRAKILMALI'

Elektrikli ısıtıcı nasıl seçilir? - Pratik Bilgiler

Uçan, özellikle infrared elektrikli ısıtıcıların kullanımına dikkat çekerek, bu ısıtıcıların açık havada daha güvenli olduğunu belirtti ve “Havayı ısıtmaz, karşısındaki cismi ısıtır. Bu yüzden açık havada kullanımı daha uygundur. İnfrared elektrikli ısıtıcıların karşısındaki yanıcı elyaflı giysiler veya çadır yalıtım malzemeleri gibi kolay alevlenir malzemeler tutuşup yangın çıkarabilir. Bu ısıtıcıların önünde birkaç metre boşluk bırakılmalıdır. İnfrared elektrikli ısıtıcıların karşısına sünger, koltuk gibi yanıcı eşyalar denk gelmemelidir. Bu ısıtıcıların önüne telefon şarj kabloları, HDMI kabloları, diğer cihazların kabloları denk gelmemelidir" şeklinde konuştu.

MUTLAKA TOPRAKLI PRİZ KULLANILMALI

Kış Mevsiminin Kurtarıcısı Infrared Isıtıcılar - MediaTrend

Quartz ısıtıcıların ve yağlı radyatörlerin ise havayı ve ortamı ısıttığı için daha etkili olduğunu söyleyen Uçan “Yağlı radyatörler çalışırken havayı ve ortamı ısıtır, hemen soğumaz. Bu yüzden diğerlerine göre daha etkilidirler. Ayrıca infrared ya da quartz gibi açıkta kızgın tüp ve rezistans içermediğinden daha güvenlidir. Genel olarak ısıtıcının kendi güç kablosu yıpranmamış olmalı, fiş priz bağlantısında gevşeklik olmamalıdır. Mutlaka topraklı priz kullanılmalıdır. Devrede kaçak akım rölesi bulunması şarttır. Isıtıcı nemli ve ıslak yerlerde kullanılmamalıdır. Çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzak tutulmalıdır. Uzatma kablosu alınması mutlaka gerekiyorsa, garantisi olan bilinen markalardan alınmalıdır. Kablo halı veya kilimlerin altından geçirilmemeli." şeklinde konuştu.

Isıtıcılarda devrilme emniyeti olmasının önemine de değinen Uçan, elektrikli ısıtıcıların aşırı ısınma sorunlarına değinerek şu noktalara dikkat çekti: “Prize takılı unutulan elektrikli cihazlar, sürekli olarak elektrik akımı çekebilir ve aşırı ısınmaya yol açabilir. Bu durum kısa devre veya yangın riskini artırabilir. Prizlerin ve fişlerin kötü bağlantıları, elektrikli cihazlar için düşük performans veya aşırı ısınma gibi sorunlara yol açabilir. Elektrikli cihazların sürekli kullanılması veya uzun süreler boyunca çalıştırılması, aşırı ısınmaya ve dolayısıyla kazalara sebep olur”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN