Back To Top
Epilepsi en çok şikayet edilen ikinci hastalık

Epilepsi en çok şikayet edilen ikinci hastalık

 - Son Güncelleme: 12.02.2019 Salı 10:15
Epilepsi en çok şikayet edilen ikinci hastalık
- A +

Türk Nöroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk, ayakta tedavi başvuruları içinde baş ağrısından sonra nörolojik hastalıklar arasında epilepsinin ikinci sırada yer aldığını söyledi. Öztürk “Epilepsi tedavi edilebilir. Hatta bu hastalar sanat, bilim, yöneticilik gibi önemli alanlarda büyük başarılar elde edebilir” dedi.

Türk Nöroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk, ‘11 Şubat Dünya Epilepsi Günü’ nedeniyle yaptığı açıklamada epilepsinin büyük oranda tedavi edilebilir hastalık olduğunu söyledi. Öztürk, dünyada 65 milyon kişiyi etkilediğini belirttiği epilepsiyle ilgili “Bu hastalar günlük hayatlarını iyi bir şekilde sürdürmekle kalmaz, hatta sanat, bilim, yöneticilik gibi önemli alanlarda büyük başarılar elde edebilir” dedi. 

Ayakta tedavi başvuruları içinde baş ağrısından sonra nörolojik hastalıklar arasında ikinci sırada epilepsinin bulunduğunu kaydeden Öztürk, toplumda yaygın hastalık olmasına karşın, kişilerin bilgi eksikliğinden ve yanlış algılamalarından dolayı hastaların damgalandığına dikkati çekti. Epilepsi hastalarının bu nedenle toplumda sosyal izolasyon ve dışlanma sorunları ile karşılaştıklarını dile getiren Öztürk, şunları kaydetti: “Epilepsi hastalarına yönelik yanlış tutumlar okul, iş yeri ve sosyal ortamlarda devam etmektedir. Damgalanma endişesi hasta üzerinde manevi baskı yapmakta ve sosyal ortamlarda nöbet geçirme korkusu, kişiyi evine hapsetmektedir. Hastaların yaşam kalitesini, nöbetlerden çok toplumdaki yanlış inanış ve algılamalar düşürmektedir. Bunu da hiç unutmamalıyız.”

Türk Nöroloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nerses Bebek ise epilepsi nöbetlerinin gelişmesini önlemeye yönelik ilaç tedavi seçeneklerinin geliştirildiğini dile getirdi. “Hastaların yüzde 60-70’i düzenli ilaç kullanıp doktor kontrolünde kalarak, ilaç tedavisine özen göstererek sorunsuz bir hayat yaşayabilirler” diyen Bebek, burada asıl önemli olanın ilacın düzenli kullanılmasının yanı sıra sağlıklı yaşam kurallarına özen gösterilmesi olduğuna değindi.

Epilepsi nöbeti geçiren bireyin kasılmalarını zor kullanarak durdurmanın mümkün olmayacağına dikkati çeken Bebek “Kişinin zarar görmesini, düşmesini, yaralanmasını önlemek, sivri cisimlerini uzaklaştırmak, başını güvene almak, henüz dişlerini sıkmadan, dişlerinin arasına boğazına kaçmayacak ve zarar vermeyecek sertlikte bir eşya koymak, sağlık görevlilerini haberdar etmek uygundur. Israrla dişlerini aralamak, su dökmek, çekiştirmek yaralanmalara yol açmaktadır” uyarısında bulundu.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN