Back To Top
Kalp krizi riskine karşı
greyfurt suyu

Kalp krizi riskine karşı
greyfurt suyu

Kalp krizi riskine karşı
greyfurt suyu
- A +

Yeni bir araştırmaya göre günde bir bardak greyfurt suyunun kalp ve damar sağlığına olumlu etkisi olduğu saptandı. Üstelik bu mucizevi meyve, kalp krizi riskine karşı koruyor.

American Journal Of Clinical Nutrition’da yayınlanan yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre greyfurt suyu, kalp ve damar rahatsızlıklarını önlemede etkili olabilir. Fransa’da, 50-65 yaş aralığındaki 48 sağlıklı kadının katıldığı çalışmada, flavon yönünden zengin olan greyfurt suyu verilen deneklerin damar sağlığında olumlu gelişmeler saptandı. Özellikle menopoz öncesi ortayaş grubundaki kadınların düzenli olarak greyfurt suyu tüketmesinin kalp krizi riskini önleyebileceği belirtildi. 

İlaç kullananlar dikkat! 

Bu araştırmanın sağlıklı denekler üzerinde gerçekleştirildiği, kalp rahatsızlığı olan kişilerin ise dikkatli olması gerektiği de vurgulandı. Çünkü bilindiği üzere greyfurt suyu gibi bazı besinler, ilaçlarla birlikte tüketildiğinde etkileşime giriyor ve kişiye yarardan çok zararı olabiliyor. Yan etkilerin oluşmaması için özellikle ilaç kullananların, greyfurt suyu tüketiminde doktorlara danışmaları tavsiye ediliyor. 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN