Nuri Bilge Ceylan yıllar sonra sessizliğini bozdu! Eski dostu Zeki Demirkubuz'u hedef aldı: 'Ayıp ediyor...'

Nuri Bilge Ceylan yıllar sonra sessizliğini bozdu! Eski dostu Zeki Demirkubuz'u hedef aldı: 'Ayıp ediyor...'

Uzun yıllar dost kaldığı yönetmen Zeki Demirkubuz ile 2006 yılından bu yana görüşmeyen Nuri Bilge Ceylan, Demirkubuz'un kendisine yönelik açıklamalarına yanıt verdi. Demirkubuz'un 'ayıp ettiğini' öne süren Ceylan ayrıca Demirkubuz'un kendisinden intikam aldığını ve kendisine bel altından vurduğunu iddia etti.

Son olarak 29 Eylül'de vizyona giren 'Kuru Otlar Üstüne' filmiyle gişe rekorlarını altüst eden yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazandığı "Kış Uykusu" filminin kitabı Doğan Kitap tarafından yayımlandı. 2006 yılından bu yana konuşmadığı Zeki Demirkubuz'un kendisi hakkındaki iddialarına yanıt veren Nuri Bilge Ceylan, Demirkubuz'a sert sözlerle yüklendi.

10Haber'den Olkan Özyurt'un haberine göre; Nuri Bilge Ceylan, Zeki Demirkubuz'un 'aşağılıkça' hareket ettiğini öne sürdü.

Ceylan, 26 Mart 2014’te kitabın 'Yapım Güncesi' bölümünde yazdığı yazıda Zeki Demirkubuz'un kendisi hakkındaki açıklamalarına yanıt verdi. Demirkubuz'un 'ayıp ettiğini' belirten Ceylan, ayrıca Demirkubuz'un kendisinden intikam aldığını ve kendisine bel altından vurduğunu öne sürdü.

'YİNE CANIM SIKILDI'

Ceylan yazısında ayrıca şu ifadelere yer verdi:

"Bugün sosyal medyada yine, Zeki Demirkubuz’un 'Yeraltı' filminde yer alan imalardan ve göndermelerden hareketle, 'Üç Maymun' filmini Zeki’nin senaryosundan yola çıkarak, daha net bir ifadeyle söylersek ondan çalarak yaptığımı iddia eden bir tartışmayla karşılaştım. Her zamanki gibi yine canım sıkıldı…

Bugüne kadar bu konu hakkında hiç konuşmadım. Konuşmadım çünkü hem genelde sessizliği her zaman daha inandırıcı bulmuşumdur hem de Ebru her zaman olduğu gibi bu olayda da konuşmamam yönünde telkin verdiği için susmayı tercih ettim. Ama öte yandan 'Sükût ikrardan gelir' diye de bir söz var bu kültürde. O nedenle belli bir duruma düştüğünde nasıl davranması gerektiğine gerçekten kolay karar veremiyor insan. Bu konuda bugüne dek bana, herhangi bir söyleşide veya başka bir sosyal ortamda da herhangi bir soru sorulmadığı için herhangi bir açıklamada bulunmak durumunda da kalmadım. Sadece yakın arkadaşlarımla konuştuğum bir konu olarak kaldı ve hiçbir zaman toplumsallaşmadı. Şimdi burası bunun için doğru bir yer mi emin değilim ama yine de merak edenler için konuya kısa bir açıklama getirmek adına söylemek isterim: Tabii ki yok böyle bir şey.

DEMİRKUBUZ AYIP EDİYOR

Aslında bunu Zeki de çok iyi biliyor ama nedense öyle bir şey varmış gibi bir izlenim yaratmayı da tercih ediyor. Yani açıkça söylemiyor, onun yerine icabında kolaylıkla inkar edebileceği güvenli bir mesafeden yapıyor bunu. Bence çok ayıp ediyor. Bunca yıl arkadaşlık ettik, birbirimize ne yardımlar ettik sonuçta. Yarışma duygusunu anlarım ama hiç değilse sportmence yapılabilmesini beklerdim. Böyle bel altından vurarak değil.

AŞAĞILIK OLAN BEN DEĞİLİM

Yıllar sonra yaptığı bir söyleşide 'Üç Maymun' filmini seyretmediğini de söylemiş üstelik. İnsan izlemediğini iddia ettiği bir film için nasıl böyle şeyler ima eder? Bilmiyorum. Belki de 2006 yılında (yani Üç Maymun’dan iki yıl önce) çok da önemli olmayan bazı şeyler yüzünden kendisine birden soğuk davranmaya ve ardından -biraz üzülerek de olsa- görüşmemeye başladığım için intikam alıyordur kendince. Filmine itinayla hesaplanmış detaylar yerleştirmek suretiyle çamur at izi kalsın şeklinde incelikli bir strateji yürütmüş. Piyasada yarattığı izlenime bakılacak olursa, isteğine ulaşmakta başarılı olmadığı da söylenemez. Evet, aşağılanan ben oldum belki burada sonuçta ama aşağılık olan kesinlikle ben değilim."

NE OLMUŞTU?

Uzun yıllar arkadaşlık yürüten Ceylan ile Demirkubuz 2006 yılından bu yana görüşmüyor. Ceylan'ın "Üç Maymun" filmini, Zeki Demirkubuz'un senaryosundan çektiği yönündeki iddialar ikili arasındaki küslüğün sebebi olarak gösteriliyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN