Rahman ne demek?

Rahman ne demek?

Türkiye'de Rahman ismi, ebeveynler tarafından sıklıkla tercih edilen isimler arasında yer almaktadır. Bu tercihin temelinde yatan en önemli neden, ismin manevi derinliği ve anlamının güzelliğidir. Anne babalar, çocuklarına isim seçerken genellikle ismin taşıdığı manaya ve ihtişamına büyük önem vermektedirler. Rahman ismi, bu kriterleri karşılayan isimlerden biri olarak öne çıkmaktadır.

Rahman ne demek? Rahman ismi, Arapça kökenli olup, dini bir anlam taşımaktadır. Bu kelime, Allah-u Teala'yı nitelendirmek için kullanılan sıfatlardan biridir ve 6 harften oluşmaktadır. Türkiye gibi İslam dininin yaygın olduğu bir ülkede bu ismin popülerliği oldukça anlaşılırdır.

Anlam olarak Rahman, "rahmet ve merhamet" demektir. Bu, kişide acıma duygusunun bulunması, bağışlama, kalbin yumuşaklığı, şefkat ve ihsan gibi değerleri içermektedir. “Rahmân” ve “Rahîm” isimleri birlikte kullanıldığında ise "çok şefkatli" ve "çok merhametli" anlamlarına gelir.

RAHMAN İSMİ KURAN'DA YER ALIYOR MU?

Ebeveynler, çocuklarına isim verirken bu ismin Kuran'ı Kerim'de geçip geçmediğini de önemserler. Rahman ismi, Kuran'ın birçok yerinde geçmekte ve Allah'ın 99 ismi arasında yer almaktadır. Bu da ismin manevi kutsiyetini daha da artırmaktadır.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN