Rüyalar ve uyku hakkında herkesin bilmesi gereken 5 gerçeği öğrenince şok olacaksınız

Rüyalar ve uyku hakkında herkesin bilmesi gereken 5 gerçeği öğrenince şok olacaksınız

Bedenimiz ve sağlığımız için uykunun ne kadar önemli olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Uzmanlarda her fırsatta bunu dile getiriyorlar. Haberimizde uyku ve uyku sırasında gördüğümüz rüyalar hakkında doğru bildiğimiz yanlışları açıkladık...

Uyumak sağlık için sadece gerekli değildir; aynı zamanda birçok insan için bir hobidir. Hafta sonları birçok kişi saat 10'da uyanmayı seviyor. Yine de uyku hakkında o kadar çok şey bilmiyoruz. Belki de bunu yaparken aslında farkında olmadığımız için bu o kadar da garip değil. Uyku ve rüyalar hakkındaki bu beş şaşırtıcı gerçek muhtemelen sizin için de yeni olacak!

ruyalari-yonetmek-1.jpg

1. Rüyalarınızdaki yabancılar hiç de yabancı değil

Rüyalarınızda karşılaştığınız insanlar tamamen yabancı gibi görünse de, hepsini daha önce görmüşsünüzdür. Bunu biliyoruz çünkü beyniniz tamamen yeni yüzler düşünebilecek durumda değil. Belki de sokaktan birinin yanından geçtiniz ve onlara sadece kısa bir bakış attınız. Muhtemelen hatırlamadınız bile çünkü beyniniz bu gereksiz bilgilerden hemen kurtuluyor. Ancak, hafıza bilinçaltınıza yapışır. Beyniniz günün tüm bilgilerini işlerken, 'yabancı' rüyanıza geri dönebilir.

2. Nitelik en az nicelik kadar önemlidir

Sekiz saat kesintisiz uyuduğunuz ve sabahları hala çok yorgun hissettiğiniz geceler vardır. Bu sinir bozucu olabilir, ancak uykunuzun kalitesinin de en az miktarı kadar önemli olduğunu unutmamak önemlidir. Birkaç saat uyumuş olabilirsiniz, ancak uykunuz sürekli bölünüyorsa, ertesi sabah kendinizi dinlenmiş hissetmezsiniz. Uykunun doğal ritmi dört aşamadan oluşur: uykuya dalma, hafif uyku, derin uyku ve REM uykusu. Bu aşamalar bozulursa çok iyi uyuyamazsınız.

eo-3ttuxuai2psp.jpg

3. Renkli ve siyah beyaz

Renkli mi yoksa siyah beyaz mı hayal ediyorsunuz? Muhtemelen bilmiyordunuz, ama ikisi de mümkün! İnsanların yaklaşık yüzde 12'si siyah beyaz rüyalar görüyor. Eğlenceli gerçek: Renkli televizyon piyasaya çıkmadan önce insanların yüzde 75'i siyah beyaz rüyalar görüyordu! Bu, günlük olarak gördüğümüz görüntülerin hayallerimizi deneyimleme şeklimizi etkilediğini gösteriyor.

4. Muhtemelen bütün gece uyanık değildin

Bu aşina olduğunuz bir şey olabilir: sonsuza kadar sürecekmiş gibi görünen ve bir türlü uyuyamadığınız o geceler. Saate her baktığınızda, biraz daha sinirli hissediyorsunuz. Ertesi gün iş arkadaşlarınıza “Dün gece gerçekten her saat başı uyandım” diyorsunuz. Yine de size iyi haberlerimiz var: bu doğru değil. Bütün gece uykusuz kaldığınızı düşünebilirsiniz, ancak gerçekte, muhtemelen gecenin büyük bir bölümünü hafif uykuda geçirdiniz. Bu hafif uyku sırasında hala duyabilir, düşünebilir ve koklayabilirsiniz. Bu nedenle, aslında farkında olmadan dinlenirken, uyanıkmış gibi görünebilir.

5. 8 saat uyku ihtiyacı bir efsanedir

Yetişkinlerin bir gecede sekiz saat uyuması gerektiğini kaç kez duyduğumuzu unuttuk. Bu kadar saat uyumazsan endişelenmen gerektiğine inanmaya başladık. Oysa buna gerek yok. Her insan farklıdır ve bu, herkesin aynı miktarda uykuya ihtiyacı olmadığı anlamına gelir. Bir kişi sadece beş saatlik uykuyla mükemmel bir şekilde işlev görürken, bir başkası dokuz tam saat uyumadığında bitkindir. Uyku uzmanı Neil Stanley, üç ila on bir saat arasındaki her şeyin mümkün olduğunu açıklıyor. Bu yüzden kendinizi az ya da çok uyumaya zorlamamalısınız çünkü sizden beklenen bu. Vücudunuzu dinleyin, o kendi mükemmel doğal ritmini bulacaktır!

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN