Tören eş anlamlısı

Tören eş anlamlısı

TDK sözlüğünde "tören" kelimesinin tanımı, bir topluluk içerisinde, üyelerin bir değeri, kişiyi veya olayı sembolize ederek ve bu sembollerle anlam ve önemi güçlendirilmiş bir dizi hareket olarak belirtilir. Tören, genellikle toplumsal bir değerin veya önemli olayların vurgulanmasında kullanılır.

Bir diğer anlamı ise, ölüm, evlenme, nişan, kutlama ya da anma gibi çeşitli nedenlerle yapılan resmi toplantı veya seremoni olarak ifade edilir.

TÖREN KELİMESİNİN EŞ ANLAMLISI

Tören eş anlamlısı nedir? TDK sözlüğüne göre "tören" kelimesinin eş anlamlısı "merasim" kelimesidir. Her iki kelime de benzer bağlamlarda kullanılabilmektedir. Örneğin, bir kutlama ya da anma etkinliği için "Bu olayı güzel bir törenle kutlamalıyız." ya da "Bu olayı güzel bir merasimle kutlamalıyız." şeklinde kullanılabilir.

Ancak "Bunu mutlaka güzel bir tören ve merasim ile kutlamalıyız." ifadesi yanlıştır, çünkü bu kullanım her iki kelimenin aynı anda kullanılmasına örnek teşkil eder ve dil kurallarına aykırıdır.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN