Hayata Dönüş Operasyonu nedir? Ne zaman ve neden yapıldı?

Hayata Dönüş Operasyonu nedir? Ne zaman ve neden yapıldı?

19 Aralık 2000'de açlık grevi yapılan 20 cezaevine 'Hayata Dönüş Operasyonu' düzenlendi. Anayasa Mahkemesi, 32 kişinin hayatını kaybettiği, yüzlerce kişinin yaralandığı operasyonda orantısız güç kullanıldığına ve insan haklarının ihlal edildiğine hükmetti. İşte, Hayata Dönüş Operasyonu ile ilgili bilgiler...

Anayasa Mahkemesi (AYM), Hayata Dönüş Operasyonu'na ilişkin Hüseyin Yıldız ve İmiş Yıldız'ın bireysel başvurusunu 2019 yılında karara bağladı. AYM, 'işkence ve kötü muamele iddialarını kabul edilemez' bulduğunu açıklarken, başvuranların yaşam hakkının ihlal edildiğine karar verdi. Mahkeme, yaşam hakkı ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için kararı, yeniden yargılanma yapılması amacıyla İstanbul 2. İdare Mahkemesi'ne gönderdi.

HAYATA DÖNÜŞ OPERASYONU'NDA İNSAN HAKLARI İHLAL EDİLDİ

22 Nisan 2014 tarihinde Anayasa Mahkemesi'ne Hüseyin Yıldız ve İmiş Yıldız tarafından yapılan bireysel başvuruda, 19 Aralık 2000 tarihinde ölüm oruçlarına müdahale amacıyla güvenlik güçlerince yapılan Hayata Dönüş Operasyonu'nda oğulları T.Y.'nin görme kaybına uğradığı, olaya dair ceza soruşturması ile tam yargı davasının makul sürede tamamlanmadığı, ayrıca tam yargı davasının haksız olarak reddedildiği gerekçesiyle yaşam ve adil yargılanma hakları ile işkence ve kötü muamele yasağının ihlal edildiği belirtildi.

T.Y., 2005 yılında başka bir operasyonda hayatını kaybetmiş, onun yerine yasal başvuruları annesi İmiş Yıldız ile babası Hüseyin Yıldız sürdürüyordu.

2019-09-12-194150.png
İstanbul Bayrampaşa Cezaevi / 19 Aralık 2000

HAYATA DÖNÜŞ OPERASYONU NEDİR?

2000 yılı sonbaharında hapishanelerde koğuş sisteminin yerine getirilmek istenen F tipi cezaevi uygulamasına karşı çıkan mahkumlar, 19 talep öne sürerek süresiz açlık grevine başladılar. 20 Ekim 2000'de başlayan açlık grevi, 45. günde ölüm orucuna dönüştü ve bunun üzerine 19 Aralık 2000'de 20 cezaevinde aynı anda Hayata Dönüş adıyla operasyonlar düzenlendi.

ECEVİT: TERÖRİSTLERİ KENDİ TERÖRLERİNDEN KURTARMA OPERSYONU

Operasyonlar gerçekleştiğinde iktidarda DSP-MHP-ANAP koalisyonu bulunuyordu. Dönemin Başbakanı Bülent Ecevit operasyonu, 'teröristleri kendi terörlerinden kurtarma' olarak tanımladı. Hayata Dönüş Operasyonu, devletin en üst düzeyindeki kurumları arasında tam mutabakatla gerçekleştirildi. Operasyonlarda Milli Güvenlik Kurulu, hükümet ve Meclis'teki muhalefet partilerinin kararı, onayı ve oluru bulunuyordu.

2019-09-12-194213.png
Ankara Ulucanlar Cezaevi / 19 Aralık 2000

32 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

20 cezaevinde yaklaşık 10 bin asker ve polisin gerçekleştirdiği operasyonlar sonucunda, 2'si asker 30'u tutuklu 32 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı. Türkiye tarihine geçen operasyon, devletin açlık grevine müdahalede orantısız güç kullandığı ve insan haklarının hilal edildiği iddialarıyla eleştiri konusu olmuştu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN