Hikmet Şimşek kimdir?

1955'te konservatuar orkestra ve korosunu yöneterek şefliğe ilk adımını atan Hikmet Şimşek, 1959'da göreve getirildiği Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nda 25 yıl süreyle şeflik yaptık. Devlet tarafından yurt dışında gönderilerek eğitim aldı.

Hikmet Şimşek kimdir?

Yurt dışında 200 kadar konser vererek Türk eserlerinin tanınmasını sağlayan müzisyen Hikmet Şimşek, Türkiye'deki ilk müzik festivallerini yönetmesiyle bilinmektedir. TRT 1'de 15 yıl boyunca 'Pazar Konseri' adlı müzik programını hazırlayan Hikmet Şimşek, 1981'de Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı unvanına layık görüldü.

HİKMET ŞİMŞEK'İN HAYATI

1924'de Siirt'in Pervari ilçesinde doğdu. Babası subay olmasından dolayı çocukluğu Anadolu'da, genellikle de Konya ve ilçelerinde geçti. Müziğe duyduğu ilgi çocukluk yıllarında başlayan Şimşek, 1936'da Konya Askeri Ortaokulu'na girdiğinde, öğretmenlerinin yardımıyla nota okumasını öğrendi ve teorik bilgilerini artırdı.

AĞIR HASTALIK GEÇİRDİ

Hikmet Şimşek daha sonra Maltepe Askeri Lisesi'nde okurken bandoda çalabileceği bir çalgıyı öğrenmesine izin verildi. Harp Okulu'nda öğrenim gördüğü sırada ağır bir hastalık geçirerek askeri prevantoryuma kaldırıldı ve burada radyodan dinlediği uzun klasik müzik programları sonunda müziği meslek olarak seçmeye karar verdi ve keman öğrenmeye başladı.

hikmet-simsek.jpg

ASKERİ EĞİTİMİ BIRAKARAK KONSERVATUVARA GİRDİ

Cemal Reşit Rey ve Ulvi Cemal Erkin gibi usta sanatçıların sınavlarını geçen Şimşek 1946'da askeri eğitimi bırakarak Ankara Devlet Konservatuvarı'na girdi. Müzik bilgisi sayesinde sınıf atladı.

Hikmet Şimşek, Alman besteci Eduard Zuckmayer ve Hasan Ferit Alnar ile birer yıl çalıştıktan sonra Ahmet Adnan Saygun'un öğrencisi oldu. 1953'te Ankara Devlet Konservatuarı'ndan mezun olunca aynı konservatuara armoni ve solfej dersleri öğretmeni olarak atandı. 

Hikmet Şimşek, 1955'te konservatuar orkestra ve korosunu yöneterek şefliğe ilk adımını attı. Hikmet Şimşek, burada bir Wolfgang Amadeus Mozart Uvertürü ile Ludwig van Beethoven'ın 7. Senfonisi'nin birinci bölümünü Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) ile seslendirdi.

CUMHURBAŞKANLIĞI SENFONİ ORKESTRASI'NDA 25 YIL

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nı (CSO) başarılı bir şekilde yönetince dikkatleri üzerine çeken Şimşek, 1956'da yurt dışına kursa gönderildi, 1959'da yurda döndü ve 25 yıla yakın bir süre boyunca CSO'daki şeflik görevinin yanı sıra, Ankara Devlet Konservatuarı'nda öğretmenliğe de devam etti.

Hikmet Şimşek, evrensel müziğin yayılmasında öncülük yaparak yurt dışında 200 kadar konserin büyük çoğunluğunda Türk eserlerinin tanınmasını sağladı. 

YURT DIŞINDA BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Yurt dışında plak kaydı yapan ilk orkestra şefi olarak da bilinen Hikmet Şimşek, klasik müzik alanında birçok ilki başaran müzikçilerden biriydi. Türkiye'deki ilk müzik festivallerini yönetti. Şimşek, Ankara Radyosu Oda Orkestrası ile Çoksesli Korosu'nun ve televizyon müzik bölümünün kurulmasına hizmet etti. Bu kuruluşlarda iki yıl süreyle yöneticilik yaptı.

thumbs-b-c-8214f37aa04f330ead87819f6a9b491d.jpg

"ÇOCUĞUNUN BAŞARISINI GÖRMÜŞ BİR BABA GİBİYİM"

Ayrıca İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ve Bursa Senfoni Orkestrası'nın da kuruculuğunu üstlenen Şimşek bir röportajında, "Sanat hayatımın en önemli yönlerinden bir tanesi İzmir Devlet Senfoni Orkestrası'nın kurulması olmuştur. Bu orkestranın kurulmasında öncü olma fırsatını bulduğum için kendimi daima mutlu addederim. 8 yıla yakın bir süre de orkestranın sanat yönetmenliğini yürüttüm. Aynı şekilde büyük kıvançlarımdan bir tanesi de bugün çok yüksek bir sanat düzeyine gelmiş olan TRT Çok Sesli Korosu'nun kurulmasında da çorbada tuzumun olmasıdır. Bu koro kurulduktan sonra iki sene şefliğini yaptım. Şimdi büyük bir memnuniyetle görüyorum ki, çocuğunun başarısını gören bir baba gibi, koro çok ileri bir düzeye gelmiş vaziyettedir" ifadelerini kullandı.

TRT'DE GEÇEN YILLAR

TRT 1 ekranında yönettiği 15 yıl süren 'Pazar Konseri' adlı program ile tanınan Hikmet Şimşek, 1981'de Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı unvanına layık görüldü. Pazar Konseri dışında 5 yılı bulan 'Çağdaş Türk Bestecileri' programıyla TRT-INT kanalıyla dış ülkelere de program hazırlayan Hikmet Şimşek, çocukların müzik eğitimine katkıda bulunmak için altı yıl sürdürdüğü ve her hafta çeşitli kanallarda dokuz kez yayınlanan "Birlikte Söyleyelim" programını hazırladı.

HİKMET ŞİMŞEK'İN ÖLÜMÜ

12 Ekim 2001'de Ankara'da 77 yaşında hayatını kaybetti. Sağlığında bedenini Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne bağışlamıştı.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN