Hiram Abas kimdir?

Hiram Abas, ölüm yıl dönümünde anılıyor. Kurtlar Vadisi dizisinde Aslan Akbey karakterinin ölümü Abas’ın kine benzetilmiş, bu görüntüler de çok konuşulmuştu. Peki MİT’çi Hiram Peki Hiram Abas kimdir ve aslen nerelidir? İşte Bay Pipo’nun hayatı...

Hiram Abas kimdir?

MİT’te görev yapmış, 2 kez ayrılıp tekrardan geri dönmüş, Bay Pipo, olarak da bilinen Mustafa Hiram Abas’ın kökeni, Osman Hamdi Bey’e kadar dayanıyor. Hiram Abas’ın suikastı da o dönem çokça tartışılmıştı. Evinin yakınlarında arabasına açılan çapraz ateş sonucu öldürülen Hiram Abas suikastı, hâlâ daha gizemini koruyor…

HİRAM ABAS KİMDİR?

Bay Pipo olarak da bilinen Mustafa Hiram Abas, 1932 yılında İstanbul’da doğdu.

Annesinin kökeni, Osman Hamdi Bey’in yeğeni olan eski müzeler umum müdürü Mübarek Galip Eldem ve anneannesi Munise Eldem'dir. Mehmet Eymür, 2013 yılında katıldığı bir programda Hiram Abas'a Hiram adını, dedesinin mason olmasından ötürü verdiğini anlatmıştır.

Hiram Abas’ın babası kaptandır. Annesi Fatma Roksan, 27 Ocak 1981 yılında vefat etti. Hiram Abas’ın çocuklarının adı Cenan ve Cengiz’dir. 4 dayısının ismi ise Memduh, Galip, İskender Eldem ve Hüsrev’dir…

MİT’E GİRİŞİ

1932 yılında İstanbul’da doğan, Hiram Abas, gençlik dönemlerinde boksla ilgilenirken, küçük çapta şampiyonluklar elde etti. 1957’de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini bitiren Hiram Abas, müfettişlik görevinin ardından yedek subay olarak, Millî İstihbarat Teşkilatında (MİT) çalışmaya başladı.

12 Mart döneminde MİT'te etkin görevler yapan Hiram Abas, 1978 yılında Namık Kemal Ersun'un tasfiyesiyle ilişkili kendi talebi ve isteği doğrultusunda emekli oldu.

1983 yılında 2. defa MİT'e dönen Hiram Abas, 1988 yılında yayımlanan MİT raporu olayında sorumlu görülerek, raporu kaleme alan Mehmet Eymür'le pasif göreve alınmak istendi. Bu gelişmenin ardından ikinci defa MİT’ten ayrılan Hiram Abas, Korkut Eken ile abi kardeş, eski MİT müsteşarı ve korgeneral Mehmet Fuat Doğu ile baba-oğul ilişkisi içerisinde olduğu çeşitli kitaplarda yer aldı.

’TURGUT ÖZAL’IN MİT’İ SİVİLLEŞTİRME PROJESİ YÜZÜNDEN ÖLDÜRÜLDÜ’ İDDİASI

Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık yapan Turgut Özal'ın MİT'i sivilleştirme projesinin başında olmasından dolayı öldürüldüğü iddia edilmişti. Amerikan silah firmalarının Türkiye temsilciliğini yapan bir şirkette çalışan, 26 Eylül 1990'da işine gitmek adına yola çıktığında uğradığı suikastta hayatını kaybeden Hiram Abas, evinin yakınlarında, belediye işçisi gibi giyinmiş kişilerin açtığı çapraz ateşin ortasında kalarak öldürüldü.

hiram-abas-kimdir-ve-aslen-nerelidir-hiram-abas-turk-mu-olum-yildonumunde-aniliyor.jpg

NASIL ÖLDÜRÜLDÜ?

Cinayeti DEV-SOL örgütü üstlenirken, Hiram Abas’ın faili meçhul davası tozlu raflarda çürüyüp kaldı. Ergenekon Davası iddianamelerinde ve ardından gazetelere verilen röportajlarda Hiram Abas'ı öldüren kişinin, 3 Mart 1995 yılında Sedat Bucak emrindeki Abdullah Çatlı ve ekibince infaz edildiği, ardından da betona gömüldüğü Tarık Ümit olduğu iddia edilmektedir.

KURTLAR VADİSİ’NDE ASLAN AMCA KARAKTERİ DE AYNI ŞEKİLDE ÖLDÜRÜLDÜ

Bir döneme damgasını vuran Kurtlar Vadisi'ndeki eski karakterlerden Aslan Amca yani Aslan Akbey'in (Dizideki gerçek ismi: Abbas Ustaoğlu) Hiram Abas'ı temsil ettiği öne sürülmüştür. Dizide Pala karakteri Aslan Akbey'i, gerçekte tıpkı Hiram Abas'ın suikasta uğradığı gibi arabasında öldürmüştür.

Gazeteci Soner Yalçın, Hiram Abas'ın da içinde yer aldığı ya da doğrudan olmasa da dolaylı bir şekilde ilişkili olduğu gerçek olaylardan yola çıkarak 1999’da Bay Pipo adındaki bir araştırma kitabı yayınlamıştır.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN