Mehmet Boynukalın kimdir, kaç yaşında, nereli? İşte kariyeri...

Mehmet Boynukalın kimdir, kaç yaşında, nereli? İşte kariyeri...

Eski Ayasofya Camii'nin başimamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, Mısır'daki El-Ezher Üniversitesi'nde eğitim gördü. 2006-2011 yılları arasında Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi'nde (İSAM) İslam hukuku dalında araştırma uzmanı ve İslam ansiklopedisi ilim heyeti üyesi olarak görev yaptı. İşte, Mehmet Boynukalın biyografisi...

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tarafından, 24 Kasım 1934'te müzeye çevrildikten 86 yıl sonra ibadete açılan Ayasofya Camii'ne 2020 yılında 'başimam' olarak atandı. 8 Nisan 2021 günü bu görevinden ayrıldı.

Diyanet Başkanı Erbaş, Ayasofya Camii'nde 3 imam ve 5 müezzinin görev alacağını açıkladı. Ayasofya'nın yeni imamları; Mehmet Boynukalın, Ferruh Muştuer ve Bünyamin Topçuoğlu olurken, Ayasofya'nın yeni müezzinleri ise; Mehmet Hadi Duran, İbrahim Çoban, Şükrü Asıleren, Alpcan Çelik, Rıdvan Akbaş olarak belirlendi.

2021-03-08-192541.jpg

MEHMET BOYNUKALIN'IN HAYAT HİKAYESİ

1971 yılında dünyaya geldi. 2021 yılı itibarıyla 50 yaşındadır.

Mehmet Boynukalın hıfzını ve kıraat ilmi tahsilini, Dülgerzade Camisi İmam Hatibi merhum Rizeli Kurra Hafız İbrahim Gündoğar Hocaefendi'de tamamladı.

Lisan eğitimini 1992 yılında Mısır'daki El-Ezher Üniversitesi'nde tamamladı. 1995 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İslam Hukuku Anabilim Dalı'nda yüksek lisans yaptı. 1999 yılında 'Fıkıh Usulünde Yenilenme İhtiyacı ve Ortaya Çıkardığı Tartışmalar' başlıklı teziyle İslam hukuku üzerine doktora yaptı.

Mehmet Boynukalın, 2000-2001 yılları arasında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yürütülen tefsir projesinde uzman olarak çalıştı.

İmam Maturidi'nin meşhur tefsiri 'Te'vilatu'l-Kuran' adlı eserin ilmi neşir projesinde yer alan Mehmet Boynukalın, 2001-2006 yılları arasında İngiltere'de bilimsel araştırmalar yaptı.

583291-674025752.jpg

86 YIL SONRA AYASOFYA CAMİİ'NİN BAŞİMAMI OLDU

Mehmet Boynukalın, 2006-2011 yılları arasında Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi'nde (İSAM) İslam hukuku dalında araştırma uzmanı ve İslam ansiklopedisi ilim heyeti üyesi olarak görev yaptı.

2011'de İslam hukuku doçenti ve 2018'de de profesör unvanı aldı. 

Hanefi Mezhebi'nin kurucu imamlarından İmam Muhammed eş-Şeybani'ye ait, mezhebin temel eseri 'El-Asl'ı Türkçeye çevirerek yayımladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Temmuz 2020'de Ayasofya Camii'ne 'başimam' olarak atandı. 8 Nisan 2021 günü görevinden ayrıldı ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ndeki akademik görevine geri döndü.

Mehmet Boynukalın Arapça ve İngilizce bilmektedir.

Evli ve dört çocuk babasıdır.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (4)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
4 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN