Özgür Demirtaş kimdir, nerelidir, kaç yaşında?

Özgür Demirtaş kimdir, nerelidir, kaç yaşında?

Özgür Demirtaş, şahsi sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamalarla sık sık gündemde yer alıyor. Ekonomi, finans alanında dikkat çekici paylaşımlarda bulunan Özgür Demirtaş, üniversite yerleştirme sınavlarında Türkiye’de ilk 50 öğrenci arasında bulunarak, 1998 senesinde, Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü tamamladı. Boston College’daki çalışmalarını 2003’te tamamlayarak 27 yaşında finans alanında doktorasını kazandı.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda, "Elbette diyeceğim birkaç şey var: Ben Türkiye'de mantık, bilim, rakamlar kazansın istiyorum. o veya bu ideoloji değil, o veya bu laf değil" ifadelerini yazmıştır. Oldukça doygun bir eğitim hayatına sahip Demirtaş'ın finansın yanı sıra eğitim konusundaki ifadeleri de dikkat çekiyor. 2012 yılında ABD’deki kalıcı pozisyonunu terk ederek, Sabancı Üniversitesi'nde Finans Kürsü Başkanı olarak görev yapmaya başladı. Sabancı Üniversitesi bünyesinde yaptığı çalışmalar ile 'Marie-Curie Avrupa Araştırma Fonu'nu kazandı. 100.000 Euro değerindeki Proje, AB tarafından, Türkiye genelinde, Ekonomi dalında kendi proje başvuru döneminde desteklenen tek proje oldu.

ÖZGÜR DEMİRTAŞ'IN HAYATI

Özgür Demirtaş, 12 Ağustos 1975 tarihinde Ankara'da dünyaya geldi. Aslen Şanlıurfa Siverekli olan Demirtaş'ın babası, Hadidi aşiretine mensuptur. ilkokul ve ortaokul yılları, Manisa'nın Salihli ilçesinde geçti. Lise öğrenimini ise İzmir'de tamamlayan Özgür Demirtaş, başarılı bir öğrencilik hayatı yaşadı. Üniversite sınavında Türkiye'de ilk elli kişi arasına girmeyi başararak Boğaziçi Üniversitesi'nde kazandığı Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü'nü de başarıyla tamamladı.

Sosyal medyayı oldukça aktif kullanan mühendis, Twitter içerikleri hususunda aldığı bir kararı, 12 Ağustos 2021 tarihinde yaptığı şu paylaşımla açıkladı.

"Şöyle bir karar aldım sizinle de paylaşmak istiyorum. Bundan sonra 'Twitter' gibi sosyal medya hesaplarımda, Türkiye ile ilgili güncel olaylara ilişkin bir şey paylaşmayacağım, Sadece yayınlayacağım 'Youtube' videolarımın linklerini atarım diye düşünüyorum. Yani sosyal medya hesaplarımdan sadece uzmanlık alanım olan finans, ekonomi ve sevip okuma yaptığım konular olan uzay, teknoloji ve trendler konusunda bildiğim veya yeni öğrendiğim şeyleri ve video linklerimi paylaşacağım. Bunun nedeni ise şöyle: Güncel konularda benim ne düşündüğümün bir önemi yok, önemi olsa bile bir etkisi yok. Etkisi olsa bile benim çok fazla zamanımı çalıyor, verimi düşürüyor. Üstüne bomboş olaylar ile ilgilenmek durumunda kalıyorum. Sizlere iletmek istedim. Herkese sevgiler."

ÖZGÜR DEMİRTAŞ'IN KARİYERİ

Lisans eğitimini tamamlamasının ardından yüksek lisans seviyesini atlayarak 1998 yılında Finans doktorası için Boston College'a kabul aldı ve 2003 yılında 'doktor' unvanını kazandı. Aynı yıl içerisinde New York Şehir Koleji Baruch College'da 'yardımcı doçent' unvanıyla akademik kariyerine başlayarak, burada 31 yaşında 'tenür' (ömrünün sonuna kadar üniversitede çalışma ve çıkarılamama hakkı) unvanını kazandı. 2004 yılında, İşletme Fakültesi içerisinde en iyi öğretim üyesi seçildi. 2005 yılında, tüm ana bilim dalları ve tüm fakülteler arasında en iyi öğretim üyesi seçilerek 'Üstün Öğretim Madalyası'nı Madison Square Garden'da aldı.

Bunların yanı sıra, NYU-Stern School of Business'da da dersler verdi. Akademik çalışmaları dünyanın önde gelen akademik dergilerinden, 'Journal of Financial Economics', 'Management Science', 'Journal of Monetary Economics', 'Journal of Financial and Quantitative Analysis' ve 'Review of Finance'de yayınlandı. 2010 yılında Sabancı Üniversitesi'nden İşletme Fakültesi Finans Kürsü Başkanlığı ve Profesörlük teklifi aldı. Yine aynı yıl Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Kanada ve İskoçya'da yapılan 1 Milyon profesör için yapılan 10 milyonu aşkın öğrenci değerlendirmesi sonucunda, ilk 20 içerisinde gösterildi. 2012 yılında tenür unvanını bırakarak Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanlığı'nı yürütmeye başladı.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Sabancı Üniversitesi altında kurulan Finans Mükemmeliyet Merkezi kurucu başkanlığı, Akbank yönetim kurulu üyeliği, Türkiye'nin ilk Tasarruf ve Finansal Okur Yazarlık Derneği (FODER) yönetim kurulu üyeliği, Yeni Bir Lider yönetim kurulu üyeliği ve birçok holding danışmanlıklarını yürütmektedir. Bunların yanında 2012-2014 yılları arasında Türkiye Genç İşadamları Derneği, TAYSAD ve DASK danışmanlıklarını da yürüttü. Türkiye, ABD ve Avrupa’da onursal konuşmacı olarak etkinliklere ve düşünce kuruluşlarının faaliyetlerine panelist olarak katılan Özgür Demirtaş, aynı zamanda başta 'biyoteknoloji' sektörü olmak üzere birçok sektörde 'melek yatırımcı'dır.

ÖZEL YAŞAMI

12 Ağustos 1975 doğumlu olan Özgür Demirtaş, bugün itibarıyla 46 yaşında ve aslan burcudur.

Özgür Demirtaş, Neslihan Küçükoğlu Demirtaş ile evlidir ve bir çocuk babasıdır.

Demirtaş'ın 'Prof. Dr. Özgür Demirtaş' isimli bir YouTube kanalı bulunuyor.

Demirtaş'ın YouTube kanalı 28 Ekim 2021'de 1,04 milyon aboneyi geçmiştir.

Sosyal paylaşım sitesi Instagram'da @prof_demirtas, Twitter'da @ProfDemirtas, YouTube'da Prof. Dr. Özgür Demirtaş kullanıcı adlarıyla yer almaktadır.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN