Sadi Somuncuoğlu kimdir? Neden öldü, kaç yaşındaydı? İşte biyografisi

Sadi Somuncuoğlu kimdir? Neden öldü, kaç yaşındaydı? İşte biyografisi

Üniversiteden mezun olduktan sonra gazeteciliğe başlayan Sadi Somuncuoğlu, 1967 yılında MHP'den siyasete atıldı. Bir dönem Türk Ocakları'nın başkanlığını yapan deneyimli siyasetçi, Ülkü Ocakları'nın kuruluşunda yer aldı. İşte, Sadi Somuncuoğlu'nun hayat hikayesi...

Yaklaşık 35 yıl süren siyaset hayatında devlet bakanlığı ve üç dönem milletvekilliği yapan Sadi Somuncuoğlu, kanser hastalığına yenik düştü. 82 yaşındaki eski bakan, kanser tedavisi gördüğü Başkent Hastanesi'nde bu sabah (28 Şubat 2022 Pazartesi günü) yaşamını yitirdi. TBMM'de yapılacak törenin ardından cenazesinin yarın toprağa verileceği öğrenildi.

Sadi Somuncuoğlu, siyasi tarihe 'töre dayağı' olarak geçen olayda Cumhurbaşkanlığına adaylığını açıklayınca MHP Milletvekili Cemal Enginyurt tarafından Meclis'te yumruklanmıştı.

SADİ SOMUNCUOĞLU'NUN HAYATI

1940 yılında Ankara'da dünyaya geldi.

İlk ve orta öğrenimini Aksaray'da, lise ve üniversite eğitimini Ankara'da tamamladı.

1965 yılında 'Bab-ı Ali'de Sabah' gazetesini çıkardı.

1994-1995 yıllarında Türk Ocakları'nın başkanlığını yaptı.

1967 yılında siyasete adım attı. 1969 yılında Milliyetçi Hareket Partisi Adana Kongresi'nde Genel İdare Kurulu üyeliğine seçildi.

1967-1969 yılları arasında Ülkü Ocakları'nın kurucuları arasında yer aldı. 1969 yılında Devlet Dergi'sini çıkardı.

1970 yılında Ülkü Ocakları Birliği'nin kuruluşunda görev aldı.

1977 yılında MHP'den Niğde milletvekili olarak TBMM'ye girdi.

1995 genel seçimlerinde ANAP'tan Aksaray milletvekili seçildi. Daha sonra bu partiden ayrılarak MHP'ye geri döndü. 1999 seçimlerinde MHP milletvekili oldu. 57. hükümette Devlet Bakanlığı yaptı. 2000 yılında partisinin onay vermemesine karşın Cumhurbaşkanı adayı oldu fakat seçilemedi.

Aktif siyasetten çekildikten sonra kitap ve köşe yazılarına ağırlık verdi. Milli Düşünce Merkezi'nin genel başkanlığını yaptı.

Sadi Somuncuoğlu, 28 Şubat 2022 tarihinde kanser hastalığı nedeniyle 82 yaşında hayatını kaybetti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN