Canıma minnet nedir, ne demek? Neden canıma minnet denir, ne anlama gelir?

Canıma minnet nedir, ne demek? Neden canıma minnet denir, ne anlama gelir?

Günlük hayatta pek çok farklı kelime ile karşı karşıya kalmaktayız. Kimi zaman bu kelimelerin anlamını bilirken kimi zaman da anlamını bilmeden kullanmaktayız. Yaşanan bir olay karşısında Canıma Minnet diyen bir kişinin ne demek istediği merak edilirken Biz de detayları sizlerle paylaşıyoruz.İşte Canıma Minnet kelimelerinin anlamı…

Türkçede birçok farklı kelime yer alırken kullanılan yerlere göre anlamları da değişiklik gösterebilmektedir. Özellikle Türkçede bir kelimenin birden fazla anlamı bulunabilmektedir. Yaşanan olaylar karşısında tepkilerimizi veya ifadelerimizi kelimeler ile göstermekteyiz. Bir olay esnasında kullandığımız Canıma Minnet ifadesi de bunlardan biridir. İşte Canıma Minnet kelimelerinin anlamı…

MİNNET NE DEMEK

Arapçadan dilimize geçmiş olan minnet kelimesi iyiliğe karşı kendini borçlu saymak anlamında kullanılmaktadır. Minnet kelimesi kısaca kendini borçlu saymak ya da hissetmek anlamına gelmektedir. Başka kaynaklarda ise minnet kelimesi bir kişiye karşı boyun eğme anlamına gelmektedir.

Bunun yanı sıra gördüğü bir iyilik karşısında teşekkür etmek anlamında bulunur.TDK tarafından yapılan açıklamada kişinin kendini borçlu hissetmesi durumunda minnet borcu bulunması ifadeleri de kullanılmaktadır.

CANIMA MİNNET NE DEMEKTİR?

TDK’da yer alan ifadeler doğrultusunda minnet kelimesi hem yardımcı fiil olarak hem de yalın olarak kullanılabilmektedir Canıma Minnet deyimi ise bir durum hakkında yaşanan bu mutluluğu anlatmak için kullanılır. Dünden razı anlama da bulunmaktadır.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN