Şube kodu ne demek, nasıl öğrenilir? Banka şube kodu nereden öğrenilir? Banka şube kodu sorgulama işlemleri

Şube kodu ne demek, nasıl öğrenilir? Banka şube kodu nereden öğrenilir? Banka şube kodu sorgulama işlemleri

Günümüzde tün finansal işlemler elektronik ortamda yapılır. Para gönderme, havale gibi tüm işlemlerde bankanın şube kod numarası istenir. Çık sayıda vatandaş ise bağlı olduğu bankanın şube kodunu araştırır. Peki,Banka şube kodu nereden, nasıl öğrenilir? İşte, banka şube kodu sorgulama işlemleri..

Her banka bir genel merkeze bağlıdır ve bu merkezde bankanın tüm verileri işlenir. Tüm şubelerin kontrolü sağlayabilmek adına da her şube için bir kod numarası bulunmaktadır. Her eve verilen kapı numaraları gibi bankanın tüm şubelerine bir kod numarası tahsis edilmiştir. Peki, bağlı olunan bankanın şube kodu nasıl öğrenilir? İşte yanıtı..

Şube kodu ne demek, nasıl öğrenilir?

Şube kodları bankaların hangi ilde ve ilçede olduklarını gösterir. Bankanızın kendisine ait şube kodunu öğrenmek istiyorsanız eğer bununla ilgili en kolay yolu ise, bankanın müşteri temsilcisini aramaktır. Kişiler dilerlerse internetten açıkları arama motorlarına bulundukları il ve ilçenin adını yazarak da bankanın şube kod numarasını alabilirler.

Şube kodu ne demek, nasıl öğrenilir

Ayrıca, her banka kartın ön kısmında 16 adet numara bulunur. Bu numara, kartın numarası olup müşterinin numarası veya hesap numarası değildir. Banka kartı dışında olan kartlarda müşterinin hesap numarası yazmamaktadır. Sadece bazı kartların ön kısmında 16 haneli numaranın alt kısmında müşterinin adı ve soyadı ile birlikte banka hesap numarası olarak siyah küçük bir şekilde yazılabilmektedir.

Bu 16 haneli kart numarası haricinde 16 haneli farklı bir numarada kartın üzerinde yer alır. Bu numarada ise bankanın şube kodu ve banka hesap numarasını öğrenilebilir. Kod numarasının ilk 4 rakamı bankanın şube kodu olduğu söylenir. Bu da bankanın hangi şube kodu ile işlem yaptığını gösterir. Arkasında gelen 12 kod ise müşteriinin bankasındaki hesap numarasıdır. 16 haneli kod numarası ile tüm ulaşılması mümkündür. Fakat bu numara tüm bankaların kartlarında bulunmayabiliyor.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN