Kervan Gıda halka arz son gün ne zaman, hissesi ne kadar?

Kervan Gıda, 26-27 Kasım 2020 tarihlerinde Borsa İstanbul'da halka arz edilecek. Manisa merkezli şirketin pay başına fiyat aralığı 8-9 TL olacak. Hisselerin satışı sonrası şirketin yüzde 26'sını halka arz edilmiş olacak. İşte detaylar...

Kervan Gıda halka arz son gün ne zaman, hissesi ne kadar?

Borsa İstanbul'da yatırım yapan binlerce yatırımcının yakından takip ettiği Kervan Gıda'nın halka arz işlemleri Borsa İstanbul'da başladı. Ortak satış ve sermaye artırımı yoluyla halka arzı gerçekleşecek olan Kervan Gıda 26-27 Kasım tarihleri içinde talep toplama sürecini gerçekleştirecek. Kervan Gıda Genel Müdürü Burhan Başar halka arza dair detaylı açıklama yaptı.

KERVAN GIDA NE ZAMAN HALKA ARZ EDİLECEK?

Bugünden itibaren halka arz süreci başlayacak olan Kervan Gıda'nın başvurusu Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylandı. Koronavirüs (covid-19) salgınından dolayı gıda hisselerine yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için, Kervan Gıda hissesinin Borsa İstanbul'da ne kadardan satışa çıkacağını merak konusu oldu.

Kervan Gıda'nın halka arz başvurusu SPK tarafından onaylandıktan sonra 26-27 Kasım 2020 günlerinde hisse satışı gerçekleşecek.

kervan-gida-ar-ge-ye-agirlik-verdi-urun-cesid-1822849-o.jpg

HALKA ARZ NEDİR?

Şirketlerin, mevcut hisse senetlerinin yatırımcılar tarafından satın alınmasına izin verilme sürecine 'halka arz' denir.

Bir süredir büyüme gösteren şirketler, bu faaliyetlerini artırmak için halka arz açıklaması yaparak kendilerine fon sağlar. Bu şirketler halka arz açıklamasının ardından yatırımcıların da desteğiyle kendilerine fon sağlamış olur.

Şirketlerin fon desteği için bankalardan kredi almasının ya da farklı kaynaklardan borç edinmesinin önü kapanır. Bu sayede yatırımcılar, bu şirketlerin hisse senetlerini satın alarak, faaliyetlere devam etmesine destek olurken, borsada o şirketin değerine yatırım yapmış olurlar.

KERVAN GIDA HALKA ARZ HİSSE DAĞILIMI NE KADAR OLACAK?

Kervan Gıda, yatırımcılardan gelen talepleri 26-27 Kasım 2020 tarihleri arasında toplayacak. Bu sürecin ardından taleplere göre yatırımcı sayısına bölünerek, eşit şekilde hisse dağılımı yapılacak.

Örneğin; Kervan Gıda'dan 1000 lot hisse talep eden bir yatırımcı alış emrini 1000 lot olarak vermiştir. Kervan Gıda şirketi eğer talep başı hisseyi 200 lot olacak şekilde dağıtırsa, 1000 lot talebi olan kişi sadece 200 lot alacaktır.

KREVAN GIDA HİSSESİ NE KADAR OLACAK?

Türkiye'nin en büyük şekerleme şirketi, pay başına halka arz fiyat aralığı 8 ile 9 TL olarak paylaştı. Halka arz sonrası şirketin halka açıklık oranı yüzde 26,4 seviyesinde olacak. Halka arz sürecinde kuruma OYAK Yatırım'dan 25 üyeden oluşan konsorsiyum aracılık edecek.

Kervan Gıda halka arzını mevcut 150 milyon TL çıkarılmış sermayesinin yüzde 25 sermaye artışıyla 187,5 milyon TL’ye artırılması sonucu çıkarılacak 37,5 milyon TL ve yüzde 8 oranında mevcut ortakların 12 milyon TL satışı planlanmaktadır.

KERVAN GIDA'NIN ŞİRKET YATIRIMLARI NEDİR?

Kervan Gıda, yumuşak şeker üretimi yapan büyük bir gıda şirketi olarak faaliyet sürdürüyor. Hali hazırda 85 ülkeye ihracat yapan ve ABD, İngiltere, Almanya ve Rusya'da şirketleri bulunan şirketin halka arzdan elde edeceği kazancı yine büyüme odaklı değerlendireceğini anlatan Kervan Gıda Genel Müdürü Burhan Başar, markaları Bebeto'nun ABD ve Avrupa pazarında önemli bir noktaya geldiğine dikkat çekiyor.

dsc02290.jpg

"PAYLAŞIM ÜRÜNLERLE KALMASIN"

Şirketin hedeflerine değinen Burhan Başar, "Ürettiğimiz ürünlerle her gün her yaştan 2 milyonu aşkın kişiyle mutluluk paylaşıyoruz. İstedik ki bu paylaşım sadece ürünlerimizle sınırlı kalmasın. İstikrarlı bir büyümeye sahibiz. 2 bin 100 kişiyi aşkın ekibimizle güçlü bir dünya markası olma yolunda ilerliyoruz. Büyüme hikayemize halkımızı da davet etmenin uygun olduğunu düşündük. Ve halka arz kararı aldık" dedi.

Şirketlerinin halktan doğmuş, tüketicisini iyi analiz eden, onun beklenti ve isteklerini anlayan bir marka olduğunu anlatan Başar, "Büyüme oranı yüksek bir kurum olarak faaliyetlerimizi daha da geliştirmek hedefindeyiz. Halka arz gelirleri ile işimize yatırım yaparak hep birlikte büyümek en büyük arzumuz. Hali hazırda dünyada en çok çeşit yumuşak şeker üreten firmayız. Globalde tonaj olarak sekizinci sıradayız. Ve her yıl büyüyerek devam ediyoruz. Hedefimiz 2023 yılında dünyadaki en büyük beş yumuşak şeker üreticisi arasına girmek. Türkiye'de ise Bebeto markası ile pazar lideri olmak" şeklinde konuştu.

KERVAN GIDA YENİ YATIRIMLAR YAPACAK

"Halka arz sonrası sağlayacağımız kaynağın büyük bir bölümüyle yurt içi ve yurt dışında yeni yatırımlara imza atacağız” diyen Başar, “Şirketimizin sağlayacağı kaynağın üç ana başlıkta değerlendirilmesini planlıyoruz. İlk olarak Avrupa’da yeni bir yatırım yapmayı hedefliyoruz. Gümrük avantajlarından yararlanmak, coğrafi riski dağıtmak ve Avrupa modern kanalında Bebeto markasının konumunu güçlendirmek istiyoruz. Bu doğrultuda potansiyel satın alma işlemlerine ilişkin bir yönetim danışmanlığı sözleşmesi imzaladık ve hedef firmalarla görüşmelerimiz devam ediyor.

İkinci adımımız ise devam etmekte olan hat yatırımlarımızın ve yeni fabrika binası alımlarının finanse edilmesi olacak. Biri İstanbul, ikisi Manisa Akhisar’da olmak üzere toplam 70 bin metrekare kapalı üretim alanına sahip 3 üretim tesisimizi daha da büyütmek istiyoruz. Yatırımını yapmakta olduğumuz iki yeni üretim hattı ile 2020 yılı sonunda 72 bin 300 tonluk üretim hacmine ulaşacağız. Üretim için yapılan yatırımların yanı sıra lojistik ile ilgili yeni yatırımlarımız da tamamlanmak üzere" dedi.

2020'NİN İLK 6 AYINDA YÜZDE 41 BÜYÜME

Büyüme rakamlarına vurgu yapan Başar, 2019 yılında yüzde 29 artışla, 687 milyon TL ciro elde ettiklerini anlatan Başar, "2020 yılının ilk yarısında ise geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 41 büyüyerek, altı aylık dönemi 469 milyon TL ciroyla kapattık. Şu anki yaklaşık cirosal dağılımımız yüzde 57 ihracat, yüzde 43 ise iç pazar şeklindedir. Şirketin halka arz öncesi aktif büyüklüğü 30 Haziran itibarıyla 946 milyon TL idi. Bu büyüklük içinde öz kaynakların payı yüzde 46'dır. Belirlenen fiyat aralığına göre halka arzdan brüt olarak şirkete 300-337 milyon TL arası bir kaynak girişi olmasını bekliyoruz" diye konuştu.

Türkiye şekerleme sektörünün, 2019 yılında yüzde 1,5 büyüyerek 86 bin 700 tonluk büyüklüğe ulaştığına, yumuşak şeker sektörünün ise 15 bin 348 tonluk bir hacme kavuştuğuna dikkat çeken Başar, sektörde niş ürünlere de yöneldiklerini belirtti.

img-7688.jpg

TÜRKİYE'DE ŞEKERLEME ALANINDA LİDER

Başar sözlerini şöyle tamamladı: "Üretimlerimizin tamamını Türkiye'de gerçekleştiriyoruz. Türkiye'de, bağımsız araştırma şirketi Nielsen'in Eylül 2020 araştırma raporu tonaj bazlı pazar payı verilerine göre, yüzde 22 ile Bebeto markamızla ikinci sırada yer alıyoruz. Yine aynı rapora göre markamız, zincir marketler için ürettiğimiz (PL-Private Label) ürünler ve büyük markalar için ürettiğimiz fason ürünler ile birlikte yüzde 49,5 ile iç pazarda lider konumdayız. Şu anda 10 farklı kategoride üretim yapıyoruz.

Portföyümüzü; Yumuşak Şeker, Ekstrüde Yumuşak Şeker (Licorice),Marshmallow, Kaplamalı Yumuşak Şeker Jelly Bean, Sakız, Sert Şeker, Çikolatalı Draje, Oyuncaklı Ürünler, Sağlıklı Ürün Grubu (OTC) ve Sürpriz Yumurta olarak sıralayabiliriz. Yenilikçi bir markayız. Bu nedenle farklı kategoriler üzerinde düzenli Ar-Ge çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Güçlü bir Ar-Ge tesisimiz var. Vegan tüketicilere yönelik ürettiğimiz hayvansal hiçbir madde içermeyen çok özel şekerlemelerimiz mevcut. Vegan üretim için gerekli tüm sertifikalarımızı tamamladık. Bu alanda daha da büyümeyi hedefliyoruz. Helal gıda sertifikalarımız mevcut.

Ayrıca üzerinde durduğumuz bir diğer kategori de OTC yani reçetesiz satılan, gıda takviyesi ve fonksiyonel fayda sağlayan ürünler. Özellikle eczane kanalında satışa sunulan bu ürün kategorisine de büyük değer veriyoruz. Organik ürünler de üzerine eğildiğimiz bir diğer konu. Halkımızdan alacağımız güç ile tüm niş kategorilerde daha da büyüyeceğiz”.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN