Keşmir'de sosyal medya yasağı kalktı

Özel statüsü kaldırılan, sokağa çıkma yasağı ile telekomünikasyon kısıtlamalarının uygulandığı Cammu Keşmir'de 7 ay sonra sosyal medya yasağı kalktı. Yüksek hızlı internet üzerindeki kısıtlamaların sürdüğü Keşmir'de yönetim düşük hızlı 2G kullanımının devam edeceğini belirtildi.

Keşmir'de sosyal medya yasağı kalktı

Geçen yıl 5 Ağustos'ta özel statüsü kaldırılan, sokağa çıkma yasağı ve telekomünikasyon kısıtlamaları uygulanan Hindistan'ın Cammu Keşmir bölgesinde, 7 ayın ardından sosyal medya platformlarına erişim yasağına son verildi.

Bölgedeki güvenlik durumunun değerlendirilmesinin ardından bu kararın verildiğini açıklayan Cammu Keşmir yönetimi, düşük hızlı 2G kullanımının ise devam edeceğini açıkladı.

KEŞMİRLİLER YASAKLARA DİRENDİ

Bölge yönetimi, Cammu Keşmir'in çeşitli kesimlerinde kamusal alanlarda internete erişimin sağlandığı dokunmatik ekrana sahip bilgisayarların hizmet vermeyi sürdüreceğini de belirtti.

Çok sayıda Cammu Keşmirli, Hint hükümetinin aylardır süren internet kısıtlamalarına VPN (özel sanal ağ) kullanarak karşı koymaya çalışıyordu.

Cammu Keşmir'de, 25 Ocak'ta düşük hızlı 2G mobil bağlantı kısmi olarak hizmet vermeye başlamış, sosyal medyaya erişim yasağı devam etmişti.

NE OLMUŞTU?

Hindistan, anayasanın yarım asırdan uzun süredir Cammu Keşmir'e ayrıcalık tanıyan 370'inci maddesini 5 Ağustos 2019'da iptal ederek bölgenin özel statülü yapısını ortadan kaldırmış ve eyaleti ikiye bölmüştü.

Eyalet, 31 Ekim 2019'da resmi olarak merkeze bağlı Cammu Keşmir ve Ladakh 'Birlik Toprağı' statüsünde iki bölgeye ayrılmıştı.

Kararın ardından Hint güvenlik güçleri, Cammu Keşmir'de asayiş operasyonlarını ve halk üzerindeki baskıları yoğunlaştırmış; sokağa çıkma yasağının yanı sıra internet, telefon ve ulaşım kısıtlamaları getirilmiş, bölgedeki yerel partilerin yöneticileri ve üyeleri gözaltına alınmıştı.

İnternete getirilen kısıtlama, medya faaliyetlerini de etkilemiş ve Srinagar'dan yayım yapan çoğu gazete Cammu Keşmir'in özel statüsünün kaldırıldığı 5 Ağustos 2019'dan sonra baskılarını güncelleyememişti.

İngiltere'den bağımsızlığın kazanıldığı 1947'den bu yana Cammu Keşmir, kendi yasalarını çıkarabilen ayrıcalıklı konumdaydı. Bu özel statü, yabancıların bölgeye yerleşmesine ve mülk edinmesine izin vermeyen vatandaşlık yasasını da içeriyordu.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN