04.06.2020  15:57
SON GÜNCELLEME: 
06.06.2020  19:23
KAYNAK: 
KARAR.COM

Kimlerin milletvekilliği düşürüldü? CHP'li ve HDP'li 3 kişinin milletvekilliği neden düşürüldü?

Son dakika haberi: HDP'li ve CHP'li isimlerin milletvekilliği neden düşürüldü? Hangi milletvekillerinin vekilliği düşürüldü? sorularının yanıtı internette araştırılıyor. Cezaları onanan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları'nın milletvekilliği düşürüldü. İşte detaylar...

+
-

'Kimlerin milletvekilliği düşürüldü?', 'HDP'li ve CHP'li 3 kişinin milletvekilliği neden düştü, suçları ne?' sorularının yanıtlarına sayfamızda yer verdik. CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun MİT tırları kumpası görüntülerini FETÖ'den alıp basına sızdırması, HDP Milletvekili Musa Farisoğulları'nın Eren Bülbül'ün şehit eden terörist başta olmak üzere birçok PKK'lının cenazesine katılması, HDP Milletvekili Leyla Güven'in PKK'yı savunan açıklamaları nedeniyle haklarında açılan davaların onanması nedeniyle milletvekillikleri düşürüldü. Detaylar haberimizde...

Enis Berberoğlu

HANGİ MİLLETVEKİLLERİNİN VEKİLLİĞİ DÜŞÜRÜLDÜ?

Cezaları onanan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ile HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğlulları ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in TBMM Genel Kurul'unda milletvekillikleri düşürüldü.

Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç kararları okumadan önce CHP Grup Başkanvekili Engin Altay söz aldı. Bu kararların okunmasının anayasa ve içtüzüğe aykırı olduğunu belirterek "Okumayın" çağrısı yaptı.

Bilgiç'in bir aykırılık olmadığını belirtip okuyacağını belirtmesi üzerine usül tartışması açıldı. Partiler adına konuşmalar yapıldı. CHP Grup Başkanvekili bu tutumun millet iradesine bir darbe olduğunu söyledi.

Musa Farisoğlulları

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, milletvekillikleri düşürülmesi gündeme gelen Güven ve Farisoğuları'nın yargılandığı KCK davalarındaki hakim ve savcıların FETÖ nedeniyle tutuklanıp yargılandığını söyledi.

AK Parti Milletvekili Recep Özel, "Kararları veren bağımsız mahkemelerdir. Burada yapılan usulü bir işlemdir" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, geçtiğimiz günlerde yeni kurulan partilere milletvekili transferinin önlenmesi için Seçim Siyasi Partiler Yasası değişikliğinin yanı sıra 'Milletvekilleri dokunulmazlığı ile ilgili beklentiler karşılanmalıdır' çağrısı yapmıştı.

Leyla Güven

CHP'Lİ VE HDP'Lİ İSİMLERİN MİLLETVEKİLLİĞİ NEDEN DÜŞÜRÜLDÜ?

CHP'li Enis Berberoğlu, MİT tırları görüntülerini Can Dündar'a ilettiği gerekçesiyle 5 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Berberoğlu'nun cezası Yargıtay tarafından onanmıştı.

KCK davasından yargılanan HDP Milletvekilleri Leyla Güven ve Musa Farisoğulları'na verilen hapis cezaları Yargıtay tarafından 24 Eylül 2019'da onanmıştı.

Genel Kurul'da yaşanan bu gelişmeyle 27. dönemde ilk kez milletvekilliği düşürülmüş oldu.

EREN BÜLBÜL'ÜN ŞEHİT EDEN TERÖRİSTİN CENAZESİNE KATILMIŞTI

Milletvekilliği düşürülen HDP'li Musa Farisoğulları, 11 Ağustos 2017'de Trabzon'un Maçka ilçesinde 15 yaşındaki Eren Bülbül'ü şehit eden terörist Mehmet Yakışır'ın cenazesindeki görüntüleri ortaya çıkmıştı.

 

DİĞER HABERLER
Vergi kopmuş gitmiş
Fotoğraf 2016 yılına ait çıktı
Ölen işçinin eşine milyonluk tehdit davası
Hangi illerde asker uğurlama eğlencesi yasaklandı?
Meteoroloji'den 12 il için uyarı
Van'dan bir acı haber daha
KARAR TV CANLI YAYIN