2022 Oğuz Tansel Şiir Ödülü Ömer Erdem'e verildi

2022 Oğuz Tansel Şiir Ödülü Ömer Erdem'e verildi

Oğuz Tansel Türk Edebiyatı Araştırma ve Uygulama Merkezi 2022 yılı şiir ödülü Ömer Erdem'in Güneş Kalır Bir Başına adlı eserine verildi.

Bilkent Üniversitesi, Oğuz Tansel Türk Edebiyatı Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından her yıl Oğuz Tansel adına ve dönüşümlü olarak "Çocuk Yazını", "Halk Bilimi" ve "Şiir" alanlarında ödül veriyor.

Alphan Akgül, Mehmet Kalpaklı, Birhan Keskin, Orhan Tekelioğlu, Levent Yılmaz'dan oluşan seçici kurul 2022 yılı şiir ödülünü, 2021 yılında yayınlanmış (ya da yayıma hazır) şiir kitapları arasından Ömer Erdem'in Güneş Kalır Bir Başına adlı yapıtına verdi.

Konuyla ilgili yapılan basın bildirisinde, "Kurul, Ömer Erdem'in bu kitabıyla, yirminci yüzyıl şiir akımlarının etkilerini özümseyerek aşması, yalın ve lirik bir söyleyiş ile düşünce derinliğini birleştirmesi, klasik şiire özgü dize tartımı, eda ve kompozisyon bilgisini çağdaş şiir anlayışlarıyla yorumlayarak modern ve özgün bir üslup yakalamayı başarmış olmasını ödülün gerekçesi olarak görmüştür." ifadelerine yer verildi.

Ödül töreni 24 Kasım Perşembe 16.30'da Bilkent Üniversitesi, C-Blok Amfi'de yapılacak. Ödül töreni öncesinde günümüz Türk şiiri üzerine uzmanların katılımıyla bir panel düzenlenecek.

Ömer Erdem daha önce Attila İlhan ödülünü de almıştı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN