Cam sanatının Macar diyarındaki yansıması İstanbul’da

Cam sanatının Macar diyarındaki yansıması İstanbul’da

Macar cam sanatçıları, 'Glassification.hu' sergisiyle bir araya geliyor. 2024 Macar-Türk Kültür Yılı kapsamında düzenlenen sergi, 22 Ocak'ta CSO Ada Ankara'da seyirciyle buluştu ve şimdi de 14 Şubat - 18 Mart tarihleri arasında İstanbul'daki Liszt Enstitüsü Macar Kültür Merkezi'nde sergilenecek.

Günümüzün Macar cam sanatını temsil eden sanatçılar ‘Glassification.hu’ sergisiyle bir araya geliyor. 2024 Macar-Türk Kültür Yılı kapsamında, ilk olarak 22 Ocak tarihinde CSO Ada Ankara’da izleyiciyle buluşan sergi 14 Subat – 18 Mart tarihlerinde ise İstanbul’daki Liszt Enstitüsü Macar Kültür Merkezi’nde yer alacak.

Sergi, hem estetik değer hem de teknolojik kalite açısından dünya standartlarında eserler üreten sanatçıları bir araya getiriyor. Soyut bir üslupta çalışan, dört kuşaktan on sanatçının yer aldığı sergi aynı zamanda çağdaş Macar cam sanatının teknolojik çeşitliliğini de temsil ediyor.

08kr02-gobek1.jpg

Gezici serginin başlığı cama dönüşmek anlamına gelen ve nadiren kullanılan bir İngilizce terim ‘glassification’a dayanıyor. Yaratıcı düşüncenin cama dönüşmesi anlamında bu terim aynı zamanda, camın tükenmez potansiyeline ve malzemeyle oynanan oyuna referans veren popüler İngilizce tabir ‘gamification’a (oyunlaştırma) da atıfta bulunuyor.

Sonunda yer alan ‘.hu’ eki ise günümüzün dijital çağında çalışıldığına dikkat çekerken aynı zamanda Macaristan’ın uluslararası kısaltmasına bağlanıyor. Uluslararası çapta gezici olarak kurgulanan sergiyi Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanlığı destekliyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN