'Emine Işınsu Roman Ödülü' yeni sahibini arıyor

'Emine Işınsu Roman Ödülü' yeni sahibini arıyor

Türk edebiyatının usta kalemi Emine Işınsu adına düzenlenen ‘2025 Roman Ödülü’ yeni sahibini arıyor. Başvuruları 1 Mart 2025’te sona erecek ödülün sonucu, merhum Işınsu'nun doğum günü olan 17 Mayıs 2025’te açıklanacak.

KARAR

Türk edebiyatının usta kalemi Emine Işınsu adına düzenlenen ‘2025 Roman Ödülü’ yeni sahibini arıyor. İlki Ülkü Demiray’ın ‘Cümbezin Kızı’ romanına verilen ödülün başvuruları, 1 Mart 2025’te sona erecek. Ödülün sonucu, Işınsu'nun doğum günü olan 17 Mayıs 2025’te açıklanacak.

Ödül Tertip Komitesi Başkanı ve merhumun eşi, Milli Düşünce Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İskender Öksüz, 2021’de vefat eden Işınsu'nun genç yaşta katıldığı yarışmalarla ismini duyurduğunu hatırlatarak, şunları söylüyor: "Işınsu bir yandan romanlarını yazarken, diğer yandan Türk edebiyatına genç yetenekler kazandırmak için uğraştı, onları destekledi, teşvik etti ve böylelikle çok sayıda yazarımızın isminin duyurulmasını sağladı. Biz de hem onun adını yaşatmak hem de edebiyatımıza yeni isimler kazandırmak için bu ödülü düzenledik.”

İlki geçen yıl düzenlenen roman ödülüne, aralarında tanınmış yazarların da bulunduğu 141 eser sahibinin başvurduğunu bildiren Prof. Dr. İskender Öksüz, bu eserleri titizlikle değerlendiren jürinin, ödülü, "Cümbezin Kızı" romanıyla Ülkü Demiray'a verdiğini hatırlattı. Öksüz, "Bu vesileyle, geçen yılki jüride yer alan ve geçtiğimiz Şubat ayında kaybettiğimiz Sayın Alev Alatlı'yı da rahmet ve şükranla anıyorum" dedi.

Yazar Ülkü Demiray'a ödülü, Prof. Dr. İlber Ortaylı tarafından, geçtiğimiz Aralık ayında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'nde düzenlenen törenle takdim edilmişti. Bilge Kültür Yayınevi'nin yayımladığı "Cümbezin Kızı" romanı, 5 ay içinde 5 baskı yaptı.

Konusu serbest ödüle daha önce yayımlanmamış eserlerle başvurulacak. Ödülü kazanan yazar, 2 cumhuriyet altınıyla ödüllendirilecek ayrıca romanı yayımlanacak. Eserleri ise Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Bilge Ercilasun, Prof. Dr. Belkıs Altuniş Gürsoy, Prof. Dr. Nazım H. Polat ve Şair-Yazar A. Yağmur Tunalı'dan oluşan jüri değerlendirecek. Yarışmanın detaylı bilgileri ‘emineisinsu.com’ adresinde.

yeni-proje-1-003.jpg

EMİNE IŞINSU KİMDİR?

Emine Işınsu, 17 Mayıs 1938’de, babasının tümen komutanı olarak görev yaptığı Kars’ta doğdu. Annesi Şair-Yazar Halide Nusret Zorlutuna'dan dolayı, sürekli edebi sohbetler yapılan ve şiirler okunan bir ortamda büyüdü. Babasının görevlerinden dolayı da Sarıkamış, Şanlıurfa, Karaman gibi yurdun çeşitli yerlerinde yaşadı.

İlkokulu Şanlıurfa, Sarıkamış ve Ankara’da okuyan Işınsu, liseyi TED Ankara Koleji’nde bitirdi. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi ile ODTÜ'de bir süre okudu. Bir yarıyıl da bursla ABD’de eğitim gördü.

Emine Işınsu'nun ilk eseri, 17 yaşındayken basılan şiir kitabı "İki Nokta"dır. 1963’te ödül kazanan Küçük Dünya’dan sonra, yoğun şekilde romana yönelen sanatçı, roman yazmanın dışında,1970'lerin önemli fikir ve sanat yayınlarından Töre Dergisi’ni 1971-1981 yılları arasında çıkardı. Birçok dergi ve gazetede yazıları yayımlandı; Yeni İstanbul ve Sabah gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Işınsu, aktif edebi hayatı boyunca genç edebiyatçılarla yakın ilişki kurması ve onları teşvik etmesiyle bilinir.

Işınsu, yazdığı 18 romanında; dış Türkler, kadının tutsaklığı, Türkiye'nin içinden geçtiği çalkantılı dönemleri işledi. 2002 yılından itibaren yazdığı 4 romanında da büyük mutasavvıfların hayatını, yaşadıkları dönemleri yansıtarak romanlaştırdı.
Romanlarının yanı sıra 1 şiir kitabı, 3 oyunu, çeşitli hikâye ve deneme kitapları bulunan Işınsu'nun bazı eserleri, TRT'de dizi olarak çekildi. Sanatçının çok sayıda ödülü de bulunuyor.

Emine Işınsu, Akademisyen-Yazar İskender Öksüz ile evli ve 3 çocuk annesiydi. 5 Mayıs 2021'de, 82 yaşındayken hayatını kaybeden Işınsu'nun cenazesi, Hacı Bayram Camii'nde düzenlenen cenaze töreninin ardından, Ankara Gölbaşı Mezarlığı'na defnedildi.

Sanatçının romanları:

Küçük Dünya, Azap Toprakları, Ak Topraklar, Tutsak, Sancı, Çiçekler Büyür,
Canbaz, Kaf Dağı’nın Ardında, Alpaslan, Atlı Karınca, Cumhuriyet Türküsü,
Nisan Yağmuru, Havva, Bir Ben Vardır Bende Benden İçeri, Bukağı, Hacı
Bayram, Hacı Bektaş Veli, Bir Aile.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN