İşçi milleti her zor günde hep tek yürek

İşçi milleti her zor günde hep tek yürek

Sinemalarda dördü yerli 9 film vizyonda. Bir aylık deprem yasının ardından vizyona dönen yerli yapımlarda Kurtuluş Savaşı’nda cephane üreten işçilerin kurduğu, Fransızların kontrolündeki ligde futbol oynayan MKE Ankaragücü’nün tarihine ışık tutan ‘Tek Yürek İmalat-ı Harbiye’ öne çıkıyor. Film, işçilerin günümüzdeki kanserli bir çocuğu yaşatmak için verdiği mücadele üzerinden Türk halkının bütün zor günlerde tek yürek olma özelliğini beyazperdeye taşıyor.

SALİHA SULTAN

Türkiye’de sinema salonlarında bu hafta dördü yerli 9 yeni film vizyona giriyor. 6 Şubat’taki deprem felaketinin ardından bir ay süre ile vizyondan çekilen Türk sineması bu hafta yeniden beyazperdede boy gösteriyor.

har.jpg

Tek Yürek İmalat-ı Harbiye

Film, günümüzde Yiğit adlı kanser hastası bir çocuk için verilen mücadele üzerinden MKE Ankaragücü takımının 113 yıl önce sahalara Milli Mücadele ruhunu yansıtan tarihine ışık tutuyor.

Yerli yapımlarda, kurdukları takımla 1910’da Fransızların kontrolündeki ligde futbol oynayan İmalat-ı Harbiyeli işçilerin kurduğu MKE Ankaragücü futbol takımının hikayesine günümüzde geçen bir başka mücadele üzerinden odaklanan ‘Tek Yürek İmalat-ı Harbiye’ filmi öne çıkıyor.

2-010.jpg​​​​​​​

Yönetmenliğini Serdar Çetinkaya’nın üstlendiği filmin başrollerini Turgay Tanülkü, Sitare Akbaş ve İnanç Konukçu paylaşıyor. Takımın 113 yıllık tarihinin anlatıldığı filmde, Ceyhun Fersoy, Sedef Şahin, Ömer Toprak Yılmaz, Esat Deniz Abdaloğlu gibi isimler de rol alıyor.

3-002.jpg

Film, Kurtuluş Savaşı sırasında Osmanlı’ya cephane üreten fabrikada takım kurarak futbol oynamaya başlayan İmalat-ı Harbiyeli işçilerin ilk başta eğlence için oynadığı futbolun, çok geçmeden milli bir davanın parçası haline gelmesini izleyiciye aktarırken, günümüzde geçen hikayesinde de kanser olan bir çocuğu yaşatmak için verilen mücadeleyi beyazperdeye taşıyor.

5-001.jpg​​​​​​​

Uçuş 811

UÇAKTA ÇEKİLEN YERLİ BİR PSİKOLOJİK GERİLİM

Bugün vizyona giren ‘Uçuş 811’ ise Türk sinemasında nadir görülen, tamamı neredeyse tek mekanda çekilmiş bir yapım olarak öne çıkıyor. Burcu Kara, Emre Karayel ve Yosi Mizrahi’nin rol aldığı psikolojik gerilimin senaryosunda Onur Özcan’ın imzası bulunuyor.

Yönetmen koltuğunda Hakan Kerim Karademir’in oturduğu film 2 milyon dolar değerindeki zümrüdü Amerika’da yapılacak müzayedeye götüren Azra ve Cengiz’in de içinde olduğu 811 numaralı uçağın, İstanbul’dan New York’a gitmek üzere havalanmasının ardından içeride yaşanan kuşkulu ölümün ardından bütün yolcuların kaderini değiştirmesini anlatıyor.

İKİ KOMEDİ

Sinemada bu hafta komediyi tercih edenler içinse iki yerli yapım vizyonda. Semra Dündar’ın yönettiği romantik komedi türündeki ‘Ne Olacak Halim?’ filminde, Emre Altuğ, Algı Eke, Lemi Filozof bir yuva kurmak ve çocuk sahibi olmaktan korkan ünlü sunucu Halim’in, Melek’in dört çocuğuyla birlikte hayatına girmesiyle gelişen olayları konu ediniyor. Bülent Terzioğlu’nun yönettiği komedi filmi ‘Ulan Salih’ de, hayatında birçok şeyi gerçekleştirememiş olan Salih’in, sevgilisi Aysel’den ayrılıp kız kardeşinin uygun gördüğü Sultan ile evlilik yoluna girmesi sonrası gelişen olayları işliyor. Filmin başrollerini İnan Ulaş Torun, Eslem Akar, Levent Sülün ve Aleyna Dalveren paylaşıyor.

4-002.jpg

65

ADAM DRIVER’DAN BİLİMKURGU

Yönetmenliğini Bryan Woods ile Scott Beck’in yaptığı ‘65’ filmi de, bilim kurgu ve aksiyonseverleri sinema salonlarına çekmeyi hedefliyor. Oyuncu kadrosunda Amerikalı oyuncu Adam Driver, Ariana Greenblatt ve Chloe Coleman’ın yer aldığı film, 65 milyon yıl önceki dünyada, kızı ile hayatta kalabilmek için destansı bir maceraya atılan Mills’in hikayesini konu ediyor. Çocuklar içinse bu hafta iki animasyon vizyonda.

Ricard Cusso’nun yönettiği ‘Hayaller Ülkesi: Gizemli Macera’ genç ve haylaz Kerry’nin yanlış tuttuğu dileği ile sadece memleketi Sanctuary City’nin tamamının donmasının ardından şehrini kurtarmak için verdiği mücadeleyi anlatıyor. Güney Kore imzalı ‘Pinkfong: Baby Shark’ filminin ikinci yapımı ‘Pinkfong Sing-Along Movie 2: Wonderstar Concert’ ise, Wonderville’in sorun çözücü ikilisi Pinkfong ve Hogi’nin ilk canlı konserlerini yapmak üzere arkadaşlarını bir araya getirmesi sonucu yaşananları çocuklara aktarıyor.

6-001.jpg

Sessiz Kız

SESSİZLİĞİN GÜCÜ

İrlanda’nın 2022 Oscar adayı ‘Sessiz Kız’ filmi Başka Sinema kapsamında bugün vizyonda. Sorunlu ve yoksul bir ailenin kızı, içine kapanık ve ihmal edilmiş kızları Cait’in hikayesinin anlatıldığı film Berlin Film Festivali’nin yanında, Sydney ve Dublin Film Festivalleri’nde de adaylık ve ödüllere layık görülmüştü. Cait’in yazı geçirmesi için koruyucu ailesinin yanına gönderilmesi, burada alışık olmadığı ilgi sayesinde hayatını daha önce deneyimlemediği bir şekilde yaşamaya başlaması ve bu huzurlu evde, hiç beklemediği bir sır keşfetmesi hikayesi etrafında şekillenen filmin yönetmen koltuğunda Colm Bairead oturuyor. Carrie Crowley, Andrew Bennett ve Catherine Clinch gibi oyuncular rol alıyor.

1-012.jpg

Scream 6

İKONİK KATİL NEW YORK METROSUNDA

Korku sinemasının efsane serisi ‘Scream’ (Çığlık) altıncı yapımıyla geri döndü. Önceki serilerin iki hayati karakteri Sidney Prescott ve Dewey Riley’in artık yer almadığı Scream 6, orijinal karakterlerden yalnızca Courteney Cox’un canlandırdığı gazeteci Gale Weathers ile beyazperdede.

Önceki filmin sonunda ikonik katil Ghostface’in katliamından canlarını kurtarmaya başaran Sam (Melisa Barrera), Tara (Jenna Ortega), Chad (Mason Gooding) ve Mindy (Jasmin Savoy Brown) Woodsboro kasabasını arkalarında bırakıp New York’ta yeni bir hayata atılırken onlara hem yeni karakterler hem de ‘Scream 4’ten Kirby Reed (Hayden Panettiere) eşlik edecek. Tyler Gillett, Matt Bettinelli-Olpin ikilisinin yönettiği film, ikonik katili Woodsboro’dan sağ kurtulan son kişilerin peşine düştüğü New York’a taşıyor.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN