Palmira'dan yağmalanan 3 heykel evine geri döndü

Palmira'dan yağmalanan 3 heykel evine geri döndü

IŞİD’in işgali sırasında Suriye’deki Palmira antik kentinden yağmalanan ve 2016’da İsviçre’de de ele geçirilen M.Ö 2’nci yüzyıla ait olduğu düşünülen 3 heykel evine geri döndü.

SALİHA SULTAN

Suriye'deki Palmira antik kentinden yağmalanan üç heykel evine geri döndü. IŞİD'in 2015’te ele geçirdiği ve yaklaşık bir yıl boyu tahrip ettiği UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alan antik Palmira kentinden çalınan heykeller Suriye'nin Cenevre’deki daimi BM temsilcisi Büyükelçi Hussam al-Din Ala tarafından teslim alındı.

p3.jpg

Eserleri teslim aldığını Twitter hesabından duyuran Ala, “2016'dan beri Palmira'dan çalınan ve Cenevre'de el konulan üç eseri Cenevre Sanat ve Tarih Müzesi'nden teslim aldım. Tarihi hazinelerimizin iadesini mümkün kılan İsviçreli dostlara teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

DEPODA BULUNMUŞTU

2016’da İsviçre'de Cenevre Limanı’nda bir depoda ele geçirilen ve Katar üzerinden kaçırıldığı belirlenen eserler, Afrodit'in başı ve iki adet kabartmadan oluşuyor. Eserler, Palmira’nın bir ticaret merkezi olduğu MÖ 2 ve 3’ncü yüzyıllara tarihlendiriliyor.

p2.jpg

Eserler, Cenevre’de bulunduğu tarihten beri yağmanın zararları konusunda farkındalık yaratmak için İsviçre Sanat ve Tarih Müzesi’nde sergileniyordu.

Heykeller, Suriye’nin başlattığı iade girişiminin ardından 2020'de Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenen mahkemede alınan karar sonucu müze yetkilileri tarafından Suriye’ye iade edildi.

p1.jpg

PALMİRA ANTİK KENTİ

Suriye’nin Humus kentinde bulunan Palmira antik kentininh Aramiler tarafından M.Ö 19’ncu yüzyılda inşa edildiği ve Suriye’de bulunan en eski antik olduğu biliniyor. Bir kilometrelik sütunlu caddesiyle bilinen kent, Mayıs 2015’te IŞİD’in kontrolüne geçti. IŞİD, antik kentin en büyük tapınağı olan Beal ve Zafer tapınakları gibi birçok alanda heykelleri tahrip etti. Birçok eser de bu süreçte yağmalandı. 2017’da IŞİD’den geri alınan antik kente giden Birleşmiş Milletler Bilim Eğitim ve Kültür Kuruluşu’nun (UNESCO) uzman heyeti, Palmira'daki zararı tespit etti. Heyet, Palmira'daki büyük heykellerin, büstlerin, mezarların ve anıtların büyük bir kısmının yıkılıp, parçalandığını bildirdi. Heyet ön raporunda, IŞİD'in bölgeye döşediği çok sayıda mayının hala temizlenememiş olmasından dolayı birçok alanda hasar tespitinin uzaktan yapıldığı belirtti.

1980 yılında Dünya Miras Listesi'ne alınan Palmira antik kentinden bulunan 18 tarihi eser UNESCO tarafından kayıt altına alınmış durumda. Bu eserler arasında Beal Tapınakları, Beal Şhamin, Lat, Yelehmun, Tertabilon, Uzun Yol, Anfi, Agora, Duyaklisyan Askeriyesi, surlar, sütunlar, heykeller, kiliseler, Selahaddin Kalesi, hamam ve Palmira’nın kurulmasını sağlayan Ufka Pınarı yer alıyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN