Kurt yapmaz bu taksimi

Kurt yapmaz bu taksimi

TBB, baroların adli yardım bürolarındaki temsilinde değişiklik için taslak hazırladı. Ancak 47 bin üyeli İstanbul Barosu ile yeni kurulan iki bin üyeli 2 No’lu Baro’nun eşit temsil edilecek olması büyük tartışma yarattı.

Türkiye Barolar Birliği, Adli Yardım Yönetmeliği’nde değişiklik için bir taslak hazırladı. TBB Başkanı Metin Feyzioğlu imzasıyla oluşturulan taslak barolara gönderilerek görüş istendi.

Düzenlemeye 2 Kasım’da son şeklinin verileceği belirtildi. Ancak birden fazla baronun olduğu illerdeki adli yardım bürolarında baroların eşit sayıda temsil edileceğinin belirtilmesi tartışma yarattı. Baroların üye sayılarına bakılmamasının temsilde adaleti zedeleyeceği belirtildi.

İSTANBUL BAROSU’NDA TEPKİ BÜYÜK

En büyük tartışma İstanbul’da yaşandı. Avukat Hakları Grubu’nun sosyal medya paylaşımında “47 bin üyeli İstanbul Barosu ile 2 bin üyeli İstanbul 2 Nolu Baro adli yardım bürosunda eşit! temsil edilecek. Başkanlık dönüşümlü yapılacak” ifadeleri kullanıldı.

Milliyetçi Avukatlar Grubu’ndan Kürşat Şimşek ise taslağı sert sözlerle ve Necip Fazıl’ın “Kurt yapmaz bu taksimi/ Kuzulara şah olsa” dizelerine gönderme yaparak eleştirdi. 

karar-manset-1-ekim-haber-icine-001.jpg

BAROLARDAN TTB’YE ADLİ YARDIM İSYANI

Çoklu barodan sonra TBB’nin Adli Yardım Yönetmeliği’ne de avukatlar isyan etti. Birden fazla baronun bulunduğu illerde, üye sayıları dikkate alınmadan, adli yardım bürolarında eşit sayıda yer almasını eleştirildi.

Avukat Hakları Grubu “Taslağa göre, 47 Bin üyeli İstanbul Barosu ile 2 Bin üyeli İstanbul 2 Nolu Baro, adli yardım bürosunda eşit! temsil edilecek” açıklamasını yaptı. Avukat Kürşat Şimşek de “Kurt yapmaz böyle taksimi” dedi.

Çoklu baro düzenlemesinin tartışmalarla yasalaşmasının ardından Türkiye Barolar Birliği (TBB), Adli Yardım Yönetmeliği’nde değişiklik taslağı hazırladı.

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu imzasıyla 26 Ekim’de yapılan duyuruda, baroların taslakla ilgili görüşlerini 30 Ekim mesai saati bitimine kadar göndermeleri istendi. Taslağa, 2 Kasım’daki TBB Yönetim Kurulu toplantısında son şeklinin verileceği belirtildi.

Taslağın ‘Adli Yardım Bürosu ve Temsilcisi’ başlıklı 4’üncü maddesine göre, birden fazla baronun olduğu illerdeki adli yardım bürolarında barolar eşit sayıda temsil edilecek ve en fazla 50 avukat görevlendirilecek. 

2 BİN ÜYE 47 BİN ÜYE İLE EŞİT

Birden fazla baronun bulunduğu illerde, adli yardım bürosu temsilcileri ve personeli, işlerini her baronun adli yardımdan sorumlu yönetim kurulu üyelerinin sorumluluğunda ve denetiminde yürütücek.

‘Adli Yardım İstemi ve Görevlendirme’ başlıklı 5’inci maddeye göre, adli yardım isteminin reddi halinde istemde bulunan, tebliğden itibaren 10 gün içinde baro başkanına başvurabilecek.

Birden fazla baronun bulunduğu illerde başvuru, başvuru tarihinde büro yönetimine başkanlık eden sorumlu yönetim kurulu üyesinin bağlı bulunduğu baronun başkanına yapılacak. Baroların üye sayısına bakılmaksızın eşit sayıda avukat görevlendirilmesinin öngörülmesi eleştirilere neden oldu. 

Avukat Hakları Grubu’nun Twitter hesabından yapılan açıklamada “Taslağa göre, 47 Bin üyeli İstanbul Barosu ile 2 Bin üyeli İstanbul 2 Nolu Baro, adli yardım bürosunda eşit! temsil edilecek, başkanlık dönüşümlü yapılacak. Adli yardım görevi ise 2 baronun avukatlarına eşit dağıtılacak” denildi. 

ADALETİN GELDİĞİ NOKTA 

İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubu’ndan Kürşat Şimşek de taslağı eleştirdi.

Şimşek, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “TBB, Adli Yardım Yönetmeliğinde değişikliğe gidiyor. Buna göre İstanbul Barosu ile İstanbul 2 Nolu Baro, adli yardım bürosunda eşit temsil edilecek ve başkanlıkta dönüşümlü yapılacakmış! Kurt yapmaz böylesi bir taksimi! Adaleti getirdiğiniz noktanın nirvanası bu olsa gerek!” ifadelerine yer verdi. 


 

 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (4)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
4 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN