Marmaray’dan 'aktarma' açıklaması: 6 kademeli ücretlendirmeye devam

Marmaray’dan 'aktarma' açıklaması: 6 kademeli ücretlendirmeye devam

TCDD, ne kadar durak gittiği fark etmeksizin bütün yolcuların 7 TL ücret ödeneceğine ilişkin haberlerin asılsız olduğunu duyurdu.

TCDD Genel Müdürlüğü, Marmaray aktarma ücretine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Durak sayısı kuralı kaldırılarak herkesin  7,00 TL ücret ödeneceğine ilişkin haberlerin asılsız olduğu belirtilen açıklamada, “Marmaray biletlerinin ücretlendirmesi durak sayısına göre 6 kademe olarak belirlenmiş olup yolcularımız bindikleri durağa göre en kısa mesafe olan 1-7 durak arasında tam 3,50 TL, indirimli 1,70 TL, en uzak mesafe olan 36-43 durak uzaklıkta tam 7,75 TL, indirimli 3,50 TL ödemektedir” denildi.  

Açıklamada şunlar kaydedildi: 

"Bugün, bazı gazete ve internet haber sitelerinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi kaynaklı bilgilerle Marmaray Hattı’nda ne kadar durak gittiği fark etmeksizin 7,00 TL ücret ödeneceğine dair yalan bilgiler içeren kamuoyunu yanlış bilgilendirici haberlere yer verildiği tespit edilmiştir. 

Bu haberlerle ilgili olarak; 

Marmaray, Metrobüs hattı gibi ana ulaşım omurgası olarak planlanmıştır. Ücret toplaması sisteminde de Marmaray ve Metrobüs hattı aktarma kabul etmeyen bir sistem olarak tanımlanmıştır. 

Önceki UKOME kararlarında da belirtilmesine rağmen karar alınırken hiçbir gerekçe gösterilmeden Metrobus hattının aktarma sisteminde değişiklik yapılmadan sadece Marmaray’ın aktarma sisteminde değişiklik yapılmıştır.

m1.jpg

"FAHİŞ ZAMMA İTİRAZ EDİLDİ" 

06/02/2020 tarih, 2020/1-6 sayılı kararla İBB tarafından teklif edilip İBB temsilcileri tarafından kabul edilen İstanbul’da toplu ulaşıma yapılan fahiş %35 zamma itiraz ettiğimiz gibi bu şekilde yapılan yanlış ve hukuksuz karara da itiraz edilmiştir. 

Toplu taşımaya İBB tarafından yapılan %35 zammın iptali için itirazımızın mahkeme süreçleri devam etmektedir.

Marmaray; Metrobüs gibi aynı sistemde çalışmaya devam etmekte olup sistemin verimli çalışabilmesi için yapılacak değişikliklerin iki sistemi de kapsaması gerekmektedir. 

İstanbul 10. İdare Mahkemesinin 2020/728 sayılı kararı ile 6 Şubat 2020 tarihli İstanbul UKOME kararının yürütmesinin durdurulması sonucu, Marmaray’ın ücretlendirilmesi 13 Mart 2019 tarihindeki durumuna geri dönmüş ve metrobüs ile aynı olmuştur. 

6 KADEME ÜCRETLENDİRME 

Marmaray biletlerinin ücretlendirmesi durak sayısına göre 6 kademe olarak belirlenmiş olup yolcularımız bindikleri durağa göre en kısa mesafe olan 1-7 durak arasında tam 3,50 TL, indirimli 1,70 TL, en uzak mesafe olan 36-43 durak uzaklıkta tam 7,75 TL, indirimli 3,50 TL ödemektedir. 

Yolcuların, Ne kadar durak gittiği fark etmeksizin 7 TL ücret ödeneceğine dair bilgi yalan olup, yolcular gittiği durak kadar ücret ödemektedir. İBB'nin toplu ulaşıma yaptığı % 35 zam kararının iptali için açtığımız davanın mahkeme süreci de takip edilmektedir." 

MARMARAY’IN DURAK SAYISINA GÖRE ÜCRETLENDİRMESİ

Marmaray’ın resmi internet sayfasındaki ücretlendirme bilgileri ise şu şekilde:

  • 1 – 7 İstasyon: Tam-3.50 TL, Öğrenci indirimli- 1.70 TL
  • 8 – 14 İstasyon: Tam- 4.50 TL, Öğrenci indirimli- 2.10 TL
  • 15-21 İstasyon: Tam- 5.20 TL, Öğrenci indirimli- 2.50 TL
  • 22-28 İstasyon: Tam- 6.00 TL, Öğrenci indirimli- 2.85 TL
  • 29-35 İstasyon: Tam- 7.00 TL, Öğrenci indirimli- 3.35 TL
  • 36-43 İstasyon: Tam- 7.75 TL, Öğrenci indirimli- 3.50 TL

m2.jpg 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN