Baş ağrısı deyip geçmeyin: Ölüme kadar götürüyor! Bu belirtiler varsa derhal doktora gidin

Baş ağrısı deyip geçmeyin: Ölüme kadar götürüyor! Bu belirtiler varsa derhal doktora gidin

Oldukça yaygın görülen bir sağlık problemi baş ağrısı, çoğu kişide farklı şekillerde ortaya çıkıyor. Gerilim tipi baş ağrısı ve migren atakları ise baş ağrılarının en sık karşılaşılan alt grupları olarak göze çarpıyor. Op. Dr. Kerem Bıkmaz, baş ağrısının hangi aşamasında doktora gidilmesi gerektiğini açıkladı. İşte, baş ağrısının nedenleri...

Baş ağrısıyla birlikte gelen bazı uyarıcı sinyaller aslında sağlığınız için alarm veriyor olabilir. Baş ağrısı ile birlikte seyreden bazı durumlara kesinlikle dikkat etmeli ve hemen hastaneye başvurmanız gerekiyor.

Nöroşirürji Uzmanı Op. Dr. Kerem Bıkmaz, baş ağrılarınızın evde ya da işte rutin aktivitelerinizi yapmanıza engel oluyorsa, eğer mevcut ağrının şimdiye kadar yaşadığınız en şiddetli ağrı olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir sağlık uzmanına başvurulması gerektiğini söyledi.

BAŞ AĞRISI NEDEN OLUR?

Medyatava'da yer alan habere göre, kimyasal düzensizlikler, sinirlerde ve beyin içi ve çevresindeki damarlardaki hastalıklar ve genetik faktörler.

Baş ağrısına neden olmayan ancak hazırlayıcı faktörleri aktive eden etkenler ise; stres, depresyon, belirli yemekler ve katkı maddeleri, açlık veya düşük kan şekeri, alkol ve kafein, uyku düzeninde değişiklik, hormonal değişiklikler, hava durumundaki değişimler, havada polenler, parlak ışık ve aşırı gürültü.

Tüm baş ağrıları aynı değil. Hafif ya da dayanılmaz ağrılar olabilir, ayda bir ya da günde defalarca görülebilir, ağrı başın tek tarafını yada iki tarafını etkileyebilir ya da bir saat ya da günlerce sürebilir. Baş ağrıları farklı olduğu gibi onlardan kurtulmak için izlenecek metotlarda değişir.

BAŞ AĞRISININ UYARICI SİNYALLERİ NELER?

* Gözler, kulaklar, dişler veya çenenin hastalıkları

* Sinüs enfeksiyonu

* Alerjiler

* Temporal arterit- başın yan tarafındaki arterleri etkileyen ve sıklıkla 55 yaş üzerinde izlenen bir hastalık.

* Beyin tümörü

* İnme

* Anevrizma (Baloncuk)

* Beyin absesi (enfeksiyon)

* Menenjit ( Beyin ve omuriliği saran zarların enflamasyonu)

* Başa şiddetli bir darbe gelmesi

HANGİ DURUMLARDA DOKTORA BAŞVURULMALI?

* Ani ve çok şiddetli gelişen ağrı

* Eşlik eden görmede bozulma, konfüzyon, şuur kaybı, uyuşma veya benzer değişiklikler eşlik ediyor ise

* Gece sizi uykudan uyandırıyor ise

* Daha sık ve şiddetli olmaya başladı ise

* Başa bir darbe sonrası başladı ise

* Ateş ve ense sertliği ile birlikte ise ve/veya boğaz veya solunum yolu enfeksiyonunu takip ediyor ise

* Eşlik eden nöbetler var ise

* Çocuklar veya yaşlılarda görülüyorsa

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN