Bu 7 Belirtiyi Yaşıyorsanız Gıda Zehirlenmesi Yaşıyor Olabilirsiniz

Bu 7 Belirtiyi Yaşıyorsanız Gıda Zehirlenmesi Yaşıyor Olabilirsiniz

Gıda zehirlenmesi, çeşitli organizmalar veya toksinler ile kontamine olmuş gıdaların yenilmesi ve sindirim sistemine girmesinden kaynaklanan hastalığa verilen isimdir. Çoğu insan bu duruma maruz kalır. Peki gıda zehirlenmesini nasıl anlayabilirsiniz?

Mide bulantısı, mide krampları ve terle kaplı bir alın. Çoğu insan gıda zehirlenmesi sonucu hastalanıyor. Bu genellikle bakteri veya küf bulaşmış yiyecekleri yemekten kaynaklanır. Bunun sonucunda oldukça mutsuz hissedebilirsiniz. Yine de birçok insan gıda zehirlenmesi geçirdiğini hemen fark etmez. Bu 7 sinyalden tanıyabilirsiniz.

Gıda zehirlenmesi geçirdiğinizde kendinizi oldukça mutsuz hissedebilirsiniz.

1. TERLEME

Popüler inanışın aksine, gıda zehirlenmesi tuvalete koşmakla başlamaz. İlk belirtilerden biri terlemedir. Terliyor musunuz ve ateşiniz mi çıkıyor? Son birkaç gün içinde şüpheli bir şey yiyip yemediğinizi tekrar düşünmeye çalışın. Gıda zehirlenmesi grip ile çok kolay karışır.

2. GAZ

Mide krampları ve gaz, gıda zehirlenmesinin bir göstergesidir. Genellikle tuvalete birden fazla ziyaret eşlik eder. Bu, midenizde aktif bakteri olduğunun bir işaretidir.

2538496-810x458.jpg

3. BULANTI VE KUSMA

Mide bulantısı ve kusma, gıda zehirlenmesinin en bilinen ve yaygın semptomlarından ikisidir. Bununla birlikte, bu semptomların ne kadar sürede ortaya çıktığı, söz konusu gıdanın bulaştığı bakteri türüne bağlıdır. Örneğin çoğunlukla humus, süt ve yumuşak peynirler gibi ürünlerde bulunan Listeria bakterileri, kontamine gıdaya maruz kaldıktan üç ila 70 gün sonra herhangi bir yerde semptomlara neden olabilir. Ancak yumurta, et ve çiğ sebzelerde ortaya çıkan salmonella ile belirtiler, maruziyetten 12 ila 72 saat sonra başlar.

4. İSHAL

İshal, gıda zehirlenmesinin çok yaygın bir belirtisidir, ancak ishalinizin bundan mı yoksa gripten mi kaynaklandığını nasıl anlarsınız? Sahip olduğunuz ishalin türüne bakarak bunu çıkarabilirsiniz. Gripseniz sulu ishal olur. Ancak gıda zehirlenmesi olduğunda kanlı ishal olabilir. Bu, gıda zehirlenmesi söz konusu olduğunda genellikle suçlu olan E.coli ve Campylobacter bakterilerinden kaynaklanır.

zehirlenme-nasil-meydana-gelir-ve-belirtileri-nelerdir-m-t9g.jpg

5. ATEŞ

Listeria ve Campylobacter gibi bazı bakteri türleri ateşe neden olabilir. Buna genellikle sindirim sorunları eşlik eder. Ateş 48 saatten fazla sürdüğünde, muhtemelen bir doktora başvurmalısınız.

6. KAFA KARIŞIKLIĞI

Biraz kafanız karıştığında ve net bir şekilde düşünemiyorsanız, gıda zehirlenmesi yaşayabilirsiniz. Listeria bu belirtiye neden olabilir, ancak kafa karışıklığının başlaması iki ayı bulabilir. Vücudunuzun zayıf hissetmesi veya boynunuzun sert olması da gıda zehirlenmesinin belirtileri olabilir. Bu sorunlar geçmiyorsa veya güvenmiyorsanız bir doktordan yardım alın.

7. DEHİDRASYON

Gıda zehirlenmesi olabileceğinizden şüpheleniyorsanız ve bunu bu şekilde gösteren birden fazla semptomunuz varsa, yapmanız gereken ilk şey uygun şekilde su içtiğinizden emin olmaktır. Bol su içmeye çalışın ve şekerli içeceklerden veya kafein veya alkol içeren içeceklerden kaçının; bunlar dehidrasyon özelliklerine sahiptir. Bunun yanı sıra muz, beyaz pirinç veya ekmek gibi hafif yiyeceklerden küçük porsiyonlar yemelisiniz.

Bu gıda ürünlerine dikkat edin

Hemen hemen her tür gıdadan gıda zehirlenmesi alabilirsiniz, ancak çoğu durumda, çiğ et, çiğ meyve ve düzgün yıkanmamış sebzeler, süt veya buzdolabının dışında çok uzun süre bekleyen ürünlerden kaynaklanır.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN