Çocuklar risk altında aşılar yaygınlaşmalı

Çocuklar risk altında aşılar yaygınlaşmalı

Omicron varyantının paniği bütün dünyaya yayılırken uzmanlar çocuklar üzerinden aşının önemini daha da vurgulamaya başladı. Kovid’in çocuklarda özellikle kilolu olanlarda ağır seyrettiğini belirten Prof. Dr. Zafer Kurugöl “Kronik rahatsızlığı bulunan çocuklar yüksel risk grubunda” dedi. “Çocuklarda hijyen korumasını iyi sağlayamıyoruz” uyarısı yaptı. 12 yaş üzerine aşının daha da güçlü bir şekilde önerilmesi gerektiğini vurguladı.

Kovid -19 salgınıyla mücadelede toplumsal bağışıklığın sağlanabilmesi için aşı, hala en önemli ve tek silah. Okulların açılmasıyla aşı uygulamasında yaş, 12’ye kadar indirildi.

Ayrıca Sağlık Bakanlığı’nın aldığı kararla 3’üncü doz BionTech uygulamasına da başlandı. İsteğe bağlı 12 yaş ve üstü aşılanma hakkında konuşan Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl, son birkaç ayda çocuklardaki Kovid-19 vakalarında belirgin artış olduğunu belirterek “Bunun yansıması olarak hastane ve yoğun bakım yatışlarında artış söz konusu. Çocuklardaki olumsuz durumu önlemede, çocuklarımızı korumada genel önlemler çok önemli.

Maske, mesafe ve el temizliği yani hijyen gibi önlemlere uymak gerekiyor ama çocuklarımızda bunları iyi sağlayamıyoruz. Toplum genelinde de bu önemlere eskisi kadar önem verilmiyor. Bizim en büyük silahımız aşı” diye konuştu.
‘Omicron’ varyantının ortaya çıkmasıyla aşının öneminin daha da artırdığını vurgulayan Kurugöl “Erişkinler dışında çocuklarımıza da aşı yapmak önem kazandı. Özellikle ülkemizde bilindiği gibi 12 yaş üzeri çocuklara aşı öneriliyor ancak bu gruptaki çocuklara önerilen aşı, isteğe bağlı. Bu öneriyi biraz daha güçlendirmemiz lazım” dedi.

Özellikle kronik rahatsızlığı olan çocuklar için aşının önemli olduğunun altını çizen Prof. Kurugöl “Kalp, akciğer hastaları, diyabetliler, genetik ve metabolik hastalığa sahip olan ve obez kilolu çocuklar, riskli grupta. Özellikle Türkiye’de kilolu çocuk sayısı, çok fazla. Kovid-19, kilolu çocuklarda çok ağır seyrediyor. Obez çocuklarda çok ağır vakalarımız oldu” diye konuştu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN