Şahin gibi görmek için bunları yapın! Göz sağlığı için uzmanından altın değerinde 8 öneri

Şahin gibi görmek için bunları yapın! Göz sağlığı için uzmanından altın değerinde 8 öneri

Pek çok insan görme yetisinin iyi olduğunu düşünür ve genelde göz muayenelerini ihmal eder. Oysa göz sağlığı çok önemli ve ihmal edilmemeli. Görme sağlığını korumak basit önlemlerle yapılabilir. Peki, göze doğal ne iyi gelir? Gözleri rahatlatmak için ne yapılır? Göz sağlığını korumak için neler yapmalıyız? İşte, sağlıklı gözler için öneriler...

Çevresel faktörler ve yoğun iş hayatı içerisinde aksatılan düzenli ve dengeli beslenme göz sağlığı için de tehdit oluşturuyor. Sadece beden sağlığı için değil, göz sağlığımız için de yediklerimize dikkat etmemiz gerekiyor. Uzmanlar, genel olarak sağlığımızı iyileştirecek önlemlerin yanı sıra, göz sağlığımızı korumak için de önerilerde bulunuyor.

GÖZÜN SAĞLIKLI OLMASI İÇİN NE YAPMALIYIZ?

1) DOĞRU BESLENİN

Havuç yemenin gözlerimize iyi geldiğini muhakkak duymuşsunuzdur ama mesele bundan ibaret değil. Genel olarak sağlıklı beslenmeye dikkat etmenin yanı sıra, aşağıdaki besinler de göz sağlığı için önemli:

* Ispanak, kale ve kara lahana başta olmak üzere tüm yeşil yapraklı sebzeler, lutein, zeaksantin ve diğer antioksidanları içerir,

* Portakal ve diğer narenciyeler, C vitamini açısından değerlidir,

* Somon, ton balığı gibi yağlı balıklar, omega-3 yağ asitleri içerdiğinden, göz sağlığımız için değerlidir.

2) HAREKET EDİN

ABD Ulusal Göz Enstitüsü, fiziksel aktivitenin tip 2 diyabet, hipertansiyon ve yüksek kolesterol gibi görme sorunlarına neden olabilecek riskleri azaltabileceğini bildirmektedir. Bununla birlikte, Amerikan Oftalmoloji Dergisi'nde 2017 yılında yapılan bir meta-analiz, düşük ila orta düzeyde egzersizin bile, 2 milyon ABD'liyi etkileyen yaşa bağlı makula dejenerasyonu geliştirme olasılığını önemli ölçüde azalttığını gösterdi. Ek olarak, 2018 yılında glokom hastaları üzerinde yapılan bir araştırma, günde fazladan 5 bin adım atmanın görme kaybı oranını yüzde 10 yavaşlatabileceğini buldu.

3) GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ KULLANIN

Güneşten gelen UV ışığı, göz merceğindeki proteine ​​zarar vererek katarakt oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle, ister güneşli ister bulutlu olsun, yaz-kış güneş gözlüklerinizi takın. '%100 UV' veya 'UV400' korumalı güneş gözlükleri kullanmaya çalışın.

4) YETERİNCE SU İÇİN

Gözleriniz, konjonktivayı - ince yüzey zarını - nemli tutmak, tahriş ve iltihaplanmayı önlemek için sıvı üretir. Gözyaşı üretimi, yaşlandıkça doğal olarak azalır, bu nedenle yeterince su içtiğinizden emin olun ve gerekirse suni gözyaşı kullanın. Benzalkonyum klorür gibi kimyasallar tahrişe neden olabileceğinden, koruyucu içermeyen göz damlalarını tercih edin.

5) KORUYUCU GÖZLÜK KULLANIN

ABD Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü, her gün 2.000 ABD'li işçinin tıbbi tedavi gerektiren göz yaralanmalarına maruz kaldığını bildiriyor. Koruyucu gözlükler, bu tür yaralanmaların yüzde 90'ını önleyebilir ve hasar meydana gelse bile, ciddiyetini azaltabilir.

6) EKRAN KULLANIMINA DİKKAT EDİN

Yoğun ekran kullanımı gözlerinizi yorabilir. Bazı raporlar, dijital cihazların gözlerinizi yüksek enerjili görünür (HEV) mavi ışığa maruz bıraktığını, bunun da tahrişe neden olduğunu ve geceleri uykuya dalmayı zorlaştırdığını iddia ediyor. Amerikan Oftalmoloji Akademisi (AAO), bunun sadece dijital göz yorgunluğu olduğunu söylüyor. Her iki durumda da, şu ipuçlarını göz önünde bulundurun:

Ekranı biraz büyütebilen ve göz yorgunluğunu azaltan, bilgisayar kullanımı için tasarlanmış olan reçeteli gözlüklere yatırım yapın. Mavi ışığı nötralize etmek için fotokromik sarı renkli lensler de alabilirsiniz.

Her 20 dakikada bir, göz yorgunluğunu azaltmak için 20 saniye boyunca yaklaşık 6 metre uzağa bakın.

7) GÖZ KONTROLÜ YAPTIRIN

Yapılan araştırmalara göre, 93 milyon ABD'linin yetişkin görme kaybı riski altında olduğu biliniyor, ancak risk altındakilerin yalnızca yarısı geçen yıl bir göz doktoruna gitti. Yılda en az bir kez göz doktoruna gidin ve gerekli kontrollerinizi yaptırın.

8) AİLENİZİN GÖZ SAĞLIĞI GEÇMİŞİNİ ARAŞTIRIN

Birçok göz hastalığı kalıtsaldır, bu nedenle aile üyelerinizin ve akrabalarınızın ciddi göz hastalıkları olup olmadığını gözden geçirin.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN