Şeker (diyabet) hastaları koronavirüsü daha ölümcül geçiriyor

Şeker (diyabet) hastaları koronavirüsü daha ölümcül geçiriyor

Koronavirüs hastalığında kan şekeri kontrolünün sağlanması, enfeksiyon riskini ve şiddetini azaltmada önem teşkil ediyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Rasim Küçükusta, insülinin covid-19 hastalığına karşı nasıl etkilerinin olabileceğini anlattı. İşte, diyabetin (şeker hastalığının) koronavirüse etkileri...

Son yüz yılın en büyük salgın hastalığı olan koronavirüs ile ile ilgili araştırmalar devam ederken Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Rasim Küçükusta, insülin seviyesindeki düşüşün covid-19 riskini azalttığını, insülin seviyesi yüksek olan yani şeker hastalarının koronavirüs geçirme olasılıklarının yüksek olduğunu söyledi.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Rasim Küçükusta, Independent Türkçe'de kaleme aldığı yazıda, koronavirüs ile insülin seviyesi arasındaki ilişki üzerine yapılan araştırma sonuçlarını paylaştı.

ŞEKER HASTALARI KORONAVİRÜSE DAHA KOLAY MI YAKALANIYOR?

Oslo Üniversitesi tarafından yürütülen yeni bir araştırmaya göre, yüksek insülin seviyeleri diyabetik, obez ve yaşlı gibi riskli insan gruplarının covid-19'a yatkın olmasını sağlayabiliyor. Bu sebeple de insülin seviyesini azaltmanın koronavirüs riskini düşürebileceği ifade ediliyor.

Yağ dokusunda bulunan ve GRP78 ismi verilen bir proteinin, spike proteini yoluyla hücreye giren SARS-CoV-2'nin girişini kolaylaştırdığı da araştırmada aktarıldı.

Uzmanlar, insüline maruz kalan hücrelerde spike proteininin direkt olarak bağlandığı GRP78'in ekspresyonunu, yani fonksiyonel protein üretimini, artırdığını da açıklamalarına ekledi.

Bunun yanı sıra metformin gibi diyabet ilaçlarının GRP78'in ekspresyon seviyelerini azaltabildiği; bu durumun da covid-19 riskinde azalmaya yol açabileceği araştırmada yer aldı.

Ek olarak bu araştırmada bilim insanlarının fareler üzerinde de deneyler yürüttü. Bu deneylerde egzersiz ve kalori kısıtlaması gibi faktörlerin yağlı dokularda GRP78 ekspresyonunu azaltabildiği görüldü.

Bu durum da obez, yaşlı ve diyabetik insanların yüksek insülin seviyesi sebebiyle daha büyük risk altında olduğunu, egzersiz gibi faktörlerin koronavirüs riskini azaltmada önemli olduğunu ortaya koydu.

DİYABET HASTALARINDA COVID-19 DAHA ÖLÜMCÜL SEYREDİYOR

Ayrıca insülin tedavisinin koronavirüs nedeniyle ölümleri artırabildiği de ifade edildi. Önceki araştırmalardan verilen örneklere göre, insülin tedavisi gören hastalarda covid-19 kaynaklı ölüm riskinin yüzde 27,2, diğer diyabet ilaçları ile tedavi gören insanların riskinin ise yüzde 3,5 olduğuna vurgu yapıldı.

Ayrıca metforminin koronavirüs nedenli ölüm riskini nasıl etkilediğinin de altını çizen Dr. Küçükusta, Çin'de yürütülen bir araştırmayı örnek gösterdi. Bu araştırmada; metformin kullanan ve kullanmayan 283 şeker hastası incelendi ve karşılaştırıldı.

Ortaya çıkan sonuçlarda hastaneye yatma riskinde bir fark görülmediği; ancak ölüm riskinde düşüş yaşandığı bulundu. Metformin kullananlarda riskin yüzde 2,9, diğerlerinde ise yüzde 12,3 olduğu ifade edildi ve riskin dört kat azaldığı ortaya çıktı.

Son olarak Küçükusta, obezite ve diyabetin covid-19 hastalığı ile ilişkili olduğunu; ölüm risklerini önemli derecede arttığının altını çizdi.

İnsülin direncini dikkate almadan koronavirüs ile mücadele edilmemesi gerektiğini vurgulayan profesör, konunun daha fazla dikkate alınması gerektiğini düşündüğünü de sözlerine ekledi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN