Bu okulun tek dersliği ve tek öğrencisi var

Batmanın Sason ilçesindeki Kaşyayla Gidornik İlkokulu’nda sadece tek derslik ve tek öğrenci var. 30 nüfuslu mezrada tek başına eğitim gören 8 yaşındaki İsmail Bozkurt büyüyünce polis olmak istiyor. Tek öğrenciye eğitim vermenin farklı bir duygu olduğunu dile getiren öğretmen Pınar Aktaş, "Öğrencimin okul arkadaşıyım. Teneffüslerde badminton, satranç, futbol tarzı oyunları oynuyoruz." diye konuştu.

Kış aylarının oldukça sert geçtiği Batman'ın Sason ilçesinin Kaşyayla köyündeki 5 hane ve 30 nüfuslu Güneycik mezrasındaki Kaşyayla Gidornik İlkokulu’nda, hava şartları dolayısıyla yaşanan göç nedeniyle sadece eğitim gören 8 yaşındaki İsmail Bozkurt kaldı.

1-012.jpg

Mezranın ilçeye 2 saat uzaklıkta olması nedeniyle okulun lojmanında kalan ücretli öğretmen Pınar Aktaş (28) sabahları sobayı yakarak işe başlıyor. İsmail’in hem tek öğretmeni hem de okuldaki tek arkadaşı olan Aktaş, teneffüs saatlerini bahçede çeşitli oyunlarla değerlendiriyor.

2-002.jpg

'ÖĞRENCİMİN HEM ÖĞRETMENİ HEM OKUL ARKADAŞIYIM'

Göreve başladığında okulda 1 öğrenci olmasını şaşkınlıkla karşıladığını belirten öğretmen Aktaş, tek öğrenciye eğitim vermenin farklı bir deneyim olduğunu aktardı. Öğrencisinin üzerine daha fazla düştüğünü ve daha çok önem verdiğini dile getiren Aktaş, "Öğrencimin hem öğretmeni hem okul arkadaşıyım. Öğrencimle badminton, satranç, futbol tarzı oyunları oynuyoruz. Teneffüslerimizi bu şekilde değerlendirebiliyoruz. Ders işlerken eğlenceli hale getirmeye çalışıyorum. Okuldan soğumamasını sağlıyorum."

8-001.jpg

'AİLE GİBİ OLDUK'

Sabahları sobayı yakıp İsmail'in gelmesini beklediğini söyleyen Aktaş, "O geldikten sonra dersimizi işliyoruz. Bazen olumsuz hava koşulları olabiliyor. O zaman da evine giderek ona ders veriyorum. Orada eksikliğini tamamlamaya çalışıyorum. İsmail neşeli, çalışkan, söylenenleri çabuk kavrayabilen bir öğrenci. İleride güzel bir yerde olacağını düşünüyorum. Burada tek öğretmen olduğum için önem veriliyor. Biz birer aile gibi olduk. Öğretmenden ziyade abla da oldum, arkadaş da oldum. Bu sayede aileyle de çok samimi olduk." diye konuştu.

5-001.jpg

‘BİR ÖĞRENCİMİZİ DAHİ KAYBEDECEK DURUMUMUZ YOK’

Zor bir coğrafyada kalan öğretmen Pınar Aktaş’ın büyük fedakarlık yaptığını ifade eden İlçe Milli Eğitim Müdürü Veysi Bozkurt da “Burası bizim narin okullarımızdan bir tanesi. Doğayla iç içe. Ancak şu özelliği var; tek öğrencisi olan bir okulumuz. Milli Eğitim Bakanlığımızın geçen sene çıkartmış olduğu yönetmelik dahilinde, tek öğrenci dahi olsa biz tüm okullarımızı fırsat eşitliği dahilinde öğretmen görevlendirip, kendilerine gerekli eğitim hizmetlerini sunuyoruz.

4.jpg

Geleceğin nesillerini yetiştirmede, bir öğrencimizi dahi kaybedecek durumumuz yok. Etrafı dağlarla çevrili, kış şartlarının çok ağır geçtiği bu bölgemizde bir kadın öğretmenimizin tek başına burada bulunup, bu hizmeti icra etmesi gerçekten kolay bir şey değil" ifadelerini kullandı.

6-001.jpg

'BÜYÜYÜNCE POLİS OLMAK İSTİYORUM'

Büyüyünce polis olmak istediğini söyleyen İsmail Bozkurt da “Okulumu ve öğretmenimi çok seviyorum. Tek öğrenci olmama rağmen sıkılmıyorum. Çünkü öğretmenimle hem ders yapıyoruz hem de oyun oynuyoruz. Öğretmenim bana çok iyi davranıyor. Benim 2 tane yavru keçim var. Okul bittikten sonra keçilerimin yanına gidiyorum. Onlarla oynuyorum" dedi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN