Delta varyantı yasak getirdi: 30 gün boyunca hiçbir etkinlik olmayacak

Delta varyantı yasak getirdi: 30 gün boyunca hiçbir etkinlik olmayacak

Tunceli genelinde tüm gösteri ve etkinlikler, mülki amirin izniyle yapılacak. Karar, Kovid-19 salgınının yeni varyantları sonrasında artan bulaşıcılığıyla, toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşan riskin yönetilmesi ve hastalığın yayılım hızının kontrol altında tutulması amacıyla alındı.

Tunceli'de gösteri ve etkinliklerin 30 gün süreyle mülki amirin iznine bağlı olarak yapılacağı duyuruldu.

Valilik'ten yapılan açıklamada, Kovid-19 salgınının yeni varyantları sonrasında artan bulaşıcılığıyla, toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşan riskin yönetilmesi ve hastalığın yayılım hızının kontrol altında tutulması amacıyla 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun 17. ve 19. maddeleri, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu 11/A ve 11/C maddeleri ve 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu hükümleri ile İl Hıfzıssıhha Meclisince kararlar alındığı belirtildi.

30 GÜN BOYUNCA ETKİNLİK YOK

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Valilik ve Kaymakamlık makamına en az 48 saat önce mesai saatleri içinde yapılacak müracaat sonucu uygun görülecek etkinlikler ve basın açıklamaları, kamu kurum ve kuruluşlarının düzenleyeceği resmi bayram, resmi anma günleri, resmi tören ve kutlamalar ile bu kurumların spor faaliyetleri, bilimsel, ticari ve ekonomik amaçlarla yapılan etkinlik ve toplantılar hariç olmak üzere, her türlü basın açıklaması, toplantı ve gösteri yürüyüşü, miting, açık/kapalı hava toplantısı, protesto eylemi, oturma eylemi, açlık grevi, stant açmak, imza kampanyası, konser, şenlik, el ilanı bildiri, broşür dağıtmak, afiş, poster açmak, meşale yakma ve taşıma, konferans, panel, sinevizyon gösterimi gibi tüm eylem ve etkinlikler 16.07.2021 günü saat 00.01 ile 14.08.2021 günü saat 23.59‘a kadar 30 gün süreyle mülki amirin iznine bağlanmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

"DELTA VARYANTI HIZLA YAYILIYOR"

Kırıkkale Üniversitesi'den Prof. Dr. Sedat Kaygusuz, Kovid-19'un delta varyantı tüm dünyada durdurulmadığı takdirde yeni varyantların çıkacağını söylemişti.

Dün AA'ya konuşan Kaygusuz, Hindistan'dan çıkan delta varyantının yayılmakta olduğuna dikkati çekti. Bu varyantın etkilerinin hemen hemen benzer olmasına rağmen çok daha kolay bulaşabildiğini anlatan Kaygusuz, şöyle konuştu:

"Daha önce çok az virüsle bulaşan orijinal virüs, bu varyasyona dönüşüm yaptığı zaman daha kolay bulaşır hale geldi. Şikayetlere baktığımız zaman önce çok daha şiddetliyken bunda biraz daha nezleye benzer şikayetler olmaya başladı.

"BİRKAÇ HAFTA İÇİNDE TÜM DÜNYAYA HAKİM OLACAK"

Bir yönüyle çok kolay bulaşır, bir yönüyle de daha hafif tarafı var ama delta plus dediğimiz iki farklı mutasyonu taşıyan virüslerde ise hem kolay bulaş hem de kullandığımız aşılara karşı bir kaçış potansiyeli olması sebebiyle önem arz ediyor.

Şu anda Avrupa ve ABD'deki vakaların yüzde 50'sini delta varyantı oluşturuyor. Herhalde birkaç hafta içerisinde tüm dünyada hakim olan varyant delta olacak. Bu hadiseyi tüm dünyada bir şekilde durdurmazsak yeni varyantlar çıkacak ve alfabenin her harfini kullanacağız gibi gözüküyor."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN