Fatsa'da sinayürlü madenin ruhsatı iptal

Fatsa'da sinayürlü madenin ruhsatı iptal

Fatsa'da siyanürlü madenin ruhsat iptali için açıklan davada yürütmenin durdurulması kararı alındı. Alınan karara göre madenin çalışmasını durduracak.

Samsun Bölge İdare Mahkemesi, Fatsa’daki siyanürlü madenin ruhsatının iptali için açılan davada yürütmenin durdurulmasını kararlaştırdı. Buna göre Fatsa’daki siyanürlü madenin derhal çalışmasını durdurması gerekiyor.

Fatsa Doğa ve Çevre Derneği avukatları Nur Hilal Gündüz, Tuğçe Yıldız ve Ecem Çelebi mahkemenin bu kararını kamuoyuna açıkladılar.

Avukat Nur Hilal Gündüz, “Bu kararla birlikte yürütmenin durdurulmasına yani maden şirketinin ruhsat iptali davasında tüm işlemlerinin şu andaki tüm çalışmalarının dava sonuçlanana kadar, idare mahkemesinde dava bitene kadar kesin olarak durdurulmasına karar verdi” diye konuştu.

Avukat Ecem Çelebi de, “Biz dilekçemizde bu maden şirketinin çalışmaya devam etmesinin telafisi imkansız zararlara neden olabileceğini söylemiştik. Nitekim Samsun Bölge İdare Mahkemesi de aynı şekilde telafisi imkansız zararlara neden olabileceği belirtti ve yürütmenin durdurulmasını kabul etti. Bu saatten sonra maden şirketinin dava sonuçlanıncaya kadar alanda faaliyet göstermesi mümkün değildir” şeklinde konuştu.

Avukat Gündüz, “Eğer maden şirketi çalışmalarına devam ederse tüm hukuku haklarımızı kullanarak gerekli mercilere bildireceğiz. Bugünden itibaren maden şirketi sadece bulunduğu alanda durabilir; hiçbir şekilde hiçbir işlem yapamaz. Hiçbir sondaj ve altın ayrıştırması yapamaz, işleyemez. Rehabilite bile yapamaz. Çünkü ruhsat demek onun bütün işlemlerine esas olan belge demektir” dedi.

Şimdi Ordu İdare Mahkemesi’nin de Bölge İdare Mahkemesi’nin verdiği karar çerçevesinde davanın kabulüne karar vermesi ve siyanürlü madenin faaliyetlerinin sonlanması için karar vermesi bekleniyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN